Cikos bērniem Jaungada naktī būtu jāiet gulēt

Cik ilgi būtu pieļaujams bērniem ļaut palikt nomodā svētkos? Kā apvienot Jaunā gada svinēšanu ar maziem bērniem, vai tomēr arī svētkos mazuļiem ir svarīgi ieturēt miega režīmu? Atbild speciālisti.

Specialisti norāda – jā, bērna miega ritms ir svarīgs, taču svētkos ir pieļaujamas atkāpes

FOTO: Shutterstock.com

Specialisti norāda – jā, bērna miega ritms ir svarīgs, taču svētkos ir pieļaujamas atkāpes

Uz jautājumiem atbild bērnu neirologs Mikus Dīriks (Bērnu klīniskā universitātes slimnīca), pediatre – miega speciāliste Marta Celmiņa (Bērnu klīniskā universitātes slimnīca) un Sertificēta zīdaiņu un bērnu miega konsultante Paula Metāla, bloga Miegapele.lv viedotāja.


Svinēt vajag, bet apzināties sekas

Pediatre-miega speciāliste Marta Celmiņa norāda, ka svētkus var un vajag svinēt, tomēr ir dažas lietas, kas vecākiem ir jāņem vērā – ir jāapzinās, kā bērns varētu reaģēt uz svētkiem un jāzina, kā rīkoties. Speciāliste norāda, ka svētki rada citādākas, spilgtākas emocijas, kas, lai arī ir pozitīvas, dažāda vecuma bērniem var radīt satraukumu. Arī mājās esošie trokšņi, kas pavada svētkus, bērnam var traucēt iemigšanu. Tāpat dažādu neierastu ēdienu un dzērienu lietošana lielākā apjomā nekā ikdienā var traucēt bērna miegu vai radīt gremošanas traucējumus. “Nav iespējams pateikt, cik ilgi bērns var palikt augšā nomodā. Protams, ka lielāki bērni, kas jau sapratīs, kas svētkos notiek, nevēlēsies iet gulēt, ja pārējie paliks nomodā. Situācijas ir dažādas un ģimenes un bērni ir dažādi. Mazākiem bērniem būtu ieteicams saglabāt vakara rutīnu – miega rituālus, jo tas palīdz viņiem nomierināties. Vecākiem galvenais apzināties, kā svētki vat ietekmēt bērna gulēšanu un kā uz šīm īslaicīgajām izmaiņām labāk reaģēt. Ja mājās ir mazi bērni, svinēšana nav jāatceļ,” stāsta Marta Celmiņa. 

Vecākiem galvenais apzināties, kā svētki vat ietekmēt bērna gulēšanu un kā uz šīm īslaicīgajām izmaiņām labāk reaģēt. 

 

Izstāstīt bērnam, kas sagaidāms

Bērnu neirologs Mikus Dīriks stāsta, ka vecākiem ir vērts atcerēties, ka Jaunais gads nav svētki tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem.  Ļoti svarīgi pirms Jaunā gada sagaidīšanas ir bērnam izstāstīt, kas šajā dienā notiks, lai bērnam būtu skaidra un zināma notikumu gaita. Pārsteigumi bērnam var sagādāt emocijas, kuras viņš nespēj verbalizēt. Vēlams, lai arī bērns tiktu iesaistīts svētku norisēs, piemēram, dekorēšanā, mājas sapošanā vai ēst gatavošanā; lielākiem bērniem var atsevišķi uzticēt kādu pienākumu. Tas ļaus bērnam justies piederīgam ģimenei.

 

Svinēšanu pielāgot arī bērna vajadzībām

Mikus Dīriks uzsver – tas, vai ļaut bērnam sagaidīt pusnakti, jāvērtē individuāli. Ja mazam (divus, trīs, četrus gadus vecam) bērnam iepriekš ir bijušas kādas problēmas ar miega ritmu, būtu vēlams to neizjaukt un pieturēties pie tā. Kā vienu variantu, ja bērnam ir problēmas ar miega ritmu, viņš iesaka svinēšanu neatstāt uz vēlu vakaru, bet sākt laikus. Jau no rīta ģimene var dekorēt māju, gatavot ēdienus, laikus jau sākt svētku vakariņas, bet rituālo skaitīšanu, kad visi kopā skaita sekundes līdz Jaunajam gadam, var veikt ātrāk, piemēram, astoņos vai deviņos. Šo skaitīšanu var veikt visas dienas garumā ar citām valstīm, kurās Jaungads iestājas ātrāk – ne obligāti bērnam ir jāsagaida Jaunais gads pēc mūsu laika. 

Jau no rīta ģimene var dekorēt māju, gatavot ēdienus, laikus jau sākt svētku vakariņas, bet rituālo skaitīšanu, kad visi kopā skaita sekundes līdz Jaunajam gadam, var veikt ātrāk, piemēram, astoņos vai deviņos. 

“Savukārt, ja bērnam miega režīms spēj pielāgoties un problēmu ar to nav bijis, lielākam bērnam varētu jau atļaut sagaidīt arī Jaungadu, taču būtu vēlams, ka, tuvojoties pusnaktij, aktivitātes tiek pieklusinātas. Iespējams, visa ģimene var saģērbties pidžamās, lai bērnam ir sajūta, ka tas tomēr notiek nakts laikā. Mājoklī būtu jāatstāj kāda klusa un mierīga telpa, kurā bērns var doties gulēt, ja uznāk miegs. Vecgada dienā pirms svinībām bērnam var ļaut pagulēt garāku diendusu, zinot, ka bērns dosies gulēt vēlāk,” teic neirologs.

Reklāma
Reklāma

 

Nākamajā dienā – ieplānot atpūtu un atgriezties ritmā

Jāņem vērā, ka nākamajā dienā bērns var būt saguris, tāpēc ir svarīgi bērnam arī par to stāstīt, mācīt verbalizēt savas emocijas. Var mierīgi pabrokastot un ieplānot diendusu, lai atgūtu enerģiju, iesaka Mikus Dīriks.
Savukārt Marta Celmiņa vecākiem atgādina, ka bērnam ieiešana atkal atpakaļ ierastajā ritmā var prasīt vairākas dienas. “Iespējams, ka bērnam nojūk ritms un vēl nākamajā vakarā viņš nespēj iemigt ierastajā gulēšanas laikā. Jebkurā gadījumā vakaros vajadzētu ievērot gulētiešanas rutīnu. Ja bērnam nenāk miegs ierastajā laikā, gulēt iešanas laiku tādā gadījumā vajadzētu pielāgot bērna miegainībai. Tas nozīmē – vecākiem ir jānovēro, kad bērns kļūst miegains un jāpielāgo gulētiešanas rituāls šim laikam. Nākamajā dienā gulētiešanu organizēt par 15 minūtēm ātrāk, un tā katru vakaru, kamēr bērns ir atgriezies ierastajā gulēšanas laikā.” Speciāliste iesaka nākamajās dienās mēģināt atgriezties ierastajā bērna miega ritmā – bērnam var ļaut pagulēt no rīta nedaudz ilgāk, bet nevajadzētu ļaut gulēt pārmērīgi ilgi, lai galīgi neizjauktu ierasto ritmu. 
 

Bērniem līdz 3 gadu vecumam labāk doties gulēt ierastā laikā

Sertificēta zīdaiņu un bērnu miega konsultante Paula Metāla iesaka arī Vecgada vakarā iespēju robežās nodrošināt bērniem laicīgu naktsmieru, negaidot pusnakti. It īpaši tas būtu attiecināms uz maziem zīdaiņiem un bērniem vecumā līdz 3 gadiem. Zīdainim un bērniem šajā vecumā noteikti nebūs izpratnes par šo svētku svinēšanas tradīcijām.

Neaizejot laicīgi gulēt, bērns ļoti ātri pāriet pārguruma fāzē, var sākties “kašķi”, bet pēc tam tā sauktā “otrā elpa”. Līdz ar "otrās elpas" iestāšanos bērnam pēc Jaunā gada sagaidīšanas var būt ļoti lielas grūtības iemigt. Tas var aizņemt ilgu laiku, mazulis var sālt raudāt un noķoties no noguruma. Tik vēla gulēt iešana arī var ļoti pasliktināt miega kvalitāti naktī, proti, bērns var bieži mosties naktī ar raudāšanu, var būt grūtības atkal iemigt.
Ja bērns ir bijis nomodā vēl pēc pusnakts, ir jārēķinās ar to, ka turpmākās pāris dienas arī var būt grūtas, izpausties slikts noskaņojums, grūtībām iemigt uz diendusām, īsām un sliktām diendusām pa dienu, saraustītu miegu vēl turpmākās pāris naktis.

 

Ja bērns ir aizgājis gulēt ļoti vēlu, lai ātrāk varētu tikt atpakaļ ierastajā ritmā, ieteikums nākamās dienas rītu iesākt ierastajā laikā, un, ja nepieciešams, bērnu pamodināt. Tas palīdzēs ne tikai nodrošināt to, ka diendusas sāksies piemērotā laikā, bet arī ļau aiziet gulēt laicīgi arī vakarā.

Saistītie raksti