Foto: Shutterstock.com

Kakla sāpes, neliels klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra ir iemesls palikt mājās.


Katram desmitajam ar elpceļu saslimšanas simptomiem ir apstiprināts Covid-19

 01. decembris 2020 6:25 Mammamuntetiem.lv Raksts

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka vismaz katram desmitajam laboratoriski izmeklētajam cilvēkam ar elpceļu saslimšanas simptomiem ir apstiprināta Covid-19 infekcija, tāpēc īpaši rūpīgi aicinām ievērot mutes, deguna un roku higiēnu, kā arī nedoties uz darbu un publiskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpes, neliels klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra), informē SPKC.

 Ja vēl divas nedēļas atpakaļ bija novērojama stabilizācijas tendence saslimstības rādītāju līknēs, tad pagājušajā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits atkal ievērojami pieaudzis – par 50%. Katru dienu bija reģistrēti vidēji 550 Covid-19 gadījumi, kas ir par 190 gadījumiem vairāk, nekā iepriekšējā nedēļā. Pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars pieaudzis no 6,8% līdz 8,4%, un šis procents ir vēl lielāks tiem cilvēkiem, kuri izmeklēti, jo saslimuši ar akūtu elpceļu infekcijas slimību.

Veicot Covid-19 gadījumu epidemioloģisko izmeklēšanu, līdz 47% ir samazinājies izsekojamo gadījumu skaits, kad saikne ar citu Covid-19 gadījumu vai uzliesmojumu ir zināma.

No izsekotiem Covid-19 gadījumiem visvairāk (35%) inficējušies mājsaimniecībā jeb no ģimenes locekļiem vai cilvēkiem, ar kuriem dzīvo kopā. Piektā daļa (20%) inficējušies darba vietā, nepilni 12% pozitīvo gadījumu – ārstniecības iestādēs (pārsvarā medicīnas darbinieki). Pagājušajā nedēļā Covid-19 uzliesmojumi vairāk skāruši sociālās aprūpes centrus, kur inficējušies gan klienti, gan darbinieki.
 

No izsekotiem Covid-19 gadījumiem visvairāk (35%) inficējušies mājsaimniecībā jeb no ģimenes locekļiem vai cilvēkiem, ar kuriem dzīvo kopā.

 

Nedaudz samazinājies to cilvēku īpatsvars, kuri inficējušies darba vietās un izglītības iestādēs.
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits aizvadītās nedēļas laikā pieaudzis par 32% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, un dienā tika stacionēti vidēji 62 pacienti, kas ir par 15 pacientiem dienā vairāk, nekā nedēļu iepriekš.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati (29.11.2020) liecina, ka pieaudzis trīsdesmitgadnieku skaits, kuri stacionāros ārstējas ar vidēji smagu slimības gaitu (no 19 pacientiem uz 29), savukārt ar smagu slimības gaitu stacionāros ārstējas 7 pacienti vecumā no 40-49 gadiem.

Pieaugot jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaitam, ievērojami pieaugusi arī epidemiologu noslodze. Sazināties ar saslimušajiem cilvēkiem un kontaktpersonām var prasīt arī diennakti vai divas, bet atsevišķos gadījumos – ilgāk.

SPKC aicina tos, kuri saņēmuši pozitīvus testa rezultātus, rīkoties atbildīgi  un pašiem uzreiz apzināt un informēt iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus.

SPKC atgādina, ka šobrīd par kontaktpersonas statusu informē arī darba devēji un ģimenes ārsti, kuri informāciju par pozitīvo pacientu saņem portālā E-veselība. 

Cilvēkus, kuri ar Covid-19 infekciju atrodas stingrā izolācijā mājās, mudinām vērot savu veselību un regulāri sazināties ar ģimenes ārstu. Ja parādās elpas trūkums, nekavēties un pēc palīdzības vērsties savlaicīgi, zvanot NMPD pa tālruni 113.
0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti


Kategorijas