16 gadus veca jauniete, kura centusies izdarīt pašnāvību, atklāj savu stāstu

 16. septembris 2020 12:45 Jauns.lv Raksts

Latvijas statistika saistībā ar bērnu un jauniešu pašnāvībām un to mēģinājumiem ir skaudra – šogad Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) devies jau 140 izsaukumos pie nepilngadīgajiem, kuri mēģinājuši aiziet no dzīves. Jaunākais – vien 11 gadus vecs bērns. 16 gadus veca jauniete, lai paglābtu citus, atklājusi savu stāstu un pieredzi.Foto: Shutterstock.com

šogad Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests devies jau 140 izsaukumos pie nepilngadīgajiem, kuri mēģinājuši aiziet no dzīves


Elna (vārds mainīts) savas dzīves laikā pašnāvību mēģinājusi darīt vairākkārt, viņa atklāj intervijā ReTV. Elnas stāsts: “Es graizos, vai nu tad, kad nejūtu neko un man vajag kaut ko just vai kad emocionālās sāpes aizgājušas tādā līmenī, kad to [gribas] novērst ar fiziskām sāpēm,” atklāj jauniete, taču atzīst, ka šāda rīcība palīdz vien uz īsu mirkli, taču tas nav ilgtermiņa risinājums.

Lielu daļu bērnības Elna dzīvoja pie vecmammas, bet līdz ar viņas aiziešanu aizsaulē strauji progresēja depresija. Kā saka pati meitene – vienīgais glābiņš bija zāles.

“Skolā arī bija problēmas, ar draugiem bija problēmas, ar tēvu bija problēmas, bija daudz problēmu. Tā [depresija] atnāk pakāpeniski, tas viens klikšķis un tā ir, un tu esi gar zemi. Tu sākumā nesāc gulēt tik daudz, neēd daudz, vai tieši daudz ēd, tikai guli, tad parādās skumjas, bezcerība, nomāktība, tad bieži aiziet uz pašnāvnieciskām domām un paškaitējumu, tas ir pēdējais, kad jāmeklē palīdzība,” tā Elna.

Elna ReTV stāsta par vienu pēdējām reizēm, kad mēģināja sev atņemt dzīvību – viņa mājās bija viena un durvīs atstāja atslēgu, lai kāds neizjauktu kārtējo mēģinājumu aiziet no dzīves: “Es paņēmu zāles, man bija bļoda ar ūdeni, ņēmu mazu glāzīti, sadalīju tabletes – sākumā ar stiprākajām un beidzu ar vājākajām. Es apēdu, tad sagriezu rokas, no sērijas – dubults neplīst, starp citu, acīmredzot plīst gan.”

Ar speciālistu ieteikumiem par to, kā atpazīt pašnāvnieciskas domas un ko darīt, lai novērstu pašnāvību, var iepazīties Veselības ministrijas portālā ESparveselibu.lv.
0 Pievienot komentāru

Kategorijas