Vai esi jau nolēmis rezervēt lidojuma biļeti? Epidemiologu ieteikumi, ko vērts ņemt vērā

 03. jūnijs 2020 13:00 Jauns.lv Raksts

Laikā, kad daudzviet tiek mīkstināti ceļošanas ierobežojumi un aviokompānijas atsāk lidojumus, vērts apdomāt, vai biļešu iegāde nav pāragra. Ja tomēr nolemts doties ceļā, theconversation.com apkopojis epidemiologu ieteikumus, ko vērts ņemt vērā.

 unsplash.com


Ir svarīgi atcerēties, ka jo ilgāk uzturaties vienā telpā ar slimu cilvēku, jo vairāk palielinās risks inficēties. Ja tomēr nolemjat ceļot, labāk izvēlēties īsākas distances lidojumu.

Nenoliedzami, inficēties var jau 15 - 20 minūšu laikā, tomēr, lidojot garāku distanci, risks inficēties palielinās, jo vienlaikus palielinās arī iespēja saskarties ar virsmu, kur atrodas vīruss. Ja stundas vai divu stundu gara lidojuma laikā, iespējams, pat nebūs nepieciešamības apmeklēt labierīcības, tad garākā lidojumā bez tā neiztikt. Pieskaroties tualetes rokturim, uz kura atrodas vīrusa baktērijas, un pēc tam aiztiekot seju, pasažieris sevi pakļauj inficēšanās riskam.

Tiesa, vairākas aviokompānijas izziņojušas, ka veiks papildu dezinfekcijas pasākumus, diemžēl tas neizslēdz iespēju inficēties lidojuma laikā, ja konkrētajā reisā atrodas slims cilvēks. Joprojām netiek izslēgta iespēja, ka cilvēks, iespējams, var būt infekciozs vēl pirms viņam parādījušies simptomi. 

 

Ja iespējams, tad rezervē vietu pie loga. Samazināsi iespējamo kontaktu ar citiem, kuri staigās, piemēram, uz labierīcībām.

 

Epidemiologi aicina izvērtēt, kādēļ esat nolēmis lidot. Ja iemesls ir draugu vai radinieku apciemošana, kuri ietilpst riska grupā, tad jo vairāk vajadzētu pārdomāt lidojuma nepieciešamību, īpaši ievērot visus papildu piesardzības pasākumus. Brauciena laikā ieteicams līdzi nēsāt dezinfekcijas līdzekli un mitrās salvetes. Protams, mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni ir visefektīvāk, tomēr ne visur tas būs iespējams.

Maksimāli centies nepieskarties virsmām, jo īpaši roku balstiem. Novērots, ka daļai cilvēku atspiesties un pieturēties pie kaut kā - ir kā ieradums, nereti tas tiek izdarīts neapzināti. Lai samazinātu risku inficēties, ceļojuma laikā jācenšas koncentrēties.

Ja iespējams, tad rezervē vietu pie loga. Samazināsi iespējamo kontaktu ar citiem, kuri staigās, piemēram, uz labierīcībām.

Par drošākajām valstīm šobrīd atzītas: Lihtenšteina, Slovēnija, Horvātija, Slovākija, Islande, Grieķija, Kipra. 
0 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas