Foto: Shutterstock.com

Ar sēņu baudīšanu nav jāsteidzās - jo vēlāk bērns tās pagaršos, jo mazāka slodze būs organismam.


No kāda vecuma mazuļa ēdienkartē drīkst ieviest sēnes

 01. augusts 2016 13:00 Mammamuntetiem.lv Raksts

Mežos sēnes aug griezdamās! Gailenes, baravikas un bērzlapītes vācamas jau sākot no vasaras vidus. Vai šī gardā meža velte ir pasniedzama maltītē arī bērniņiem līdz triju gadu vecumam? Sēnes dažreiz dēvē arī par "meža gaļu", tās ir vērtīgs produkts - satur  daudz olbaltumvielu, ogļhidrātu un pat vērtīgos taukus (īpaši baltajās sēnēs, piemēram, podiņos), kurus organisms viegli uzņem un pārstrādā.  Sēnēs ir ļoti daudz fosfora, kālija, B, D, A un C vitamīnu, dažādu fermentu, kas palīdz šo produktu sagremot.  Visvairāk vitamīnu un vērtīgo uzturvielu sēnēs saglabāsies, ja tās pagatavosi mērcē, zupā vai sautējumā. 

 

Sākot ieviest ēdienkartē sēnes, sāciet vispirms piedāvāt sēņu cepurītes, tikai vēlāk - sēņu kājas, kurās ir vairāk grūti pārstrādājamais hitīns. Hitīnu neiesaka uzturā lietot ne bērniem, ne pieaugušajiem! Uzskata, ka sēnes kopumā ir diezgan grūti pārstrādājams produkts, jo satur daudz šķiedrvielu un hitīnu. Mazuļa kuņģim vieglāk šo produktu būs pārstrādāt tad, ja sēnes būs sagrieztas mazākos gabaliņos un rūpīgi sakošļātas.  Tomēr neatkarīgi no pagatavošanas un pasniegšanas veida, tās neiesaka dot bērniem līdz 2 gadu vecumam. Turklāt šos ēdienus nevajadzētu lietot vismaz divas stundas pirms gulētiešanas, jo tas bērnam var izraisīt sliktu dūšu un pat vemšanu. 


Sākot ieviest ēdienkartē sēnes, sāciet vispirms piedāvāt sēņu cepurītes, tikai vēlāk - sēņu kājas, kurās ir vairāk grūti pārstrādājamais hitīns. Hitīnu neiesaka uzturā lietot ne bērniem, ne pieaugušajiem! 


Bērna organismam vieglāk būs sagremot beciņas, tādēļ vari pagatavot, piemēram, apšubeku mērci. Gailenes un baravikas, savukārt būs pasmagas, jo tās ir diezgan cietas pēc struktūras. Vērtīgākā sēnes daļa ir cepurīte, kurā ir vairāk minēto labo uzturvielu. 


Sēnes lasiet tālāk no apdzīvotām vietām un intensīvas satiksmes, jo tās burtiski uzsūc visus kaitīgos apkārtējās vides izmešus un koncentrētā veidā nogādā ēdāja organismā. 

Konsultēja Capital Clinic Riga ārste - pediatre Sanita Mitenberga

Izmantota informācija no grāmatas "Dzīvības elementi"

 

 0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti


Kategorijas