Būs pieejams jauns pakalpojums nepilngadīgajiem ar atkarību izraisošu vielu lietošanas problēmām

FOTO: Shutterstock.com
Jaunā pieeja ļaus nodrošināt ārstēšanu arī gadījumos, kad nepilngadīgais vai viņa likumiskie pārstāvji sākotnēji no palīdzības atsakās.
Tas paredz kompleksu pieeju bērniem un pusaudžiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem psihoaktīvo vielu lietošanas dēļ, nodrošinot viņiem gan medicīnisko palīdzību, gan sociālo atbalstu.
Jaunā pieeja ļaus nodrošināt ārstēšanu arī gadījumos, kad nepilngadīgais vai viņa likumiskie pārstāvji sākotnēji no palīdzības atsakās.
Lai mazinātu nepilngadīgo psihiskos un uzvedības traucējumus, kas radušies psihoaktīvo vielu lietošanas dēļ, kā arī uzlabotu starpsektoru atbalstu un novērstu palīdzības pārrāvumus, izveidots jauns integrēts modelis, kurā cieši sadarbojas veselības un sociālās jomas speciālisti. Šī pieeja paredz precīzi definētas iesaistīto institūciju lomas, nodrošinot ārstēšanas pēctecību un atbalstu ne tikai krīzes brīdī, bet arī atveseļošanās laikā un secīgi koordinējot tālākos pakalpojumus dzīvesvietā.
Bērniem un pusaudžiem, nonākot Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) atkarību izraisošo vielu ietekmē, ne tikai tiks nodrošināta pirmā palīdzība un detoksikācija, akūtu psihisku traucējumu stabilizēšana, bet arī tiks veikts padziļināts risku izvērtējums un noteikts tālākās palīdzības saņemšanas plāns un primārais motivācijas darbs. Secīgi tiks nodrošināti ambulatori pakalpojumi, kurus BKUS sniegs jaunizveidota narkoloģiskā muldidisciplinārā komanda.
Tāpat pēc nepieciešamības tiks koordinēta tālākā stacionārā palīdzība motivācijas programmas ietvaros, kuru plānots paplašināt arī ārpus Rīgas, vispirms – jau esošo pakalpojumu slimnīcā "Ģintermuiža". Ar Rīgas domes atbalstu tiks iesaistīts sociālais darbinieks un mentors. Jau šobrīd ir pieejami vairāki Rīgas valstspilsētas pašvaldības finansēti pakalpojumi, kas ir piemēroti nepilngadīgajiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem psihoaktīvo vielu lietošanas dēļ.
Pakalpojumu mērķgrupa ir nepilngadīgi ar vidēji smagiem vai smagiem psihiskiem un uzvedības traucējumiem alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu vai to kombinācijas lietošanas dēļ, bet pašlaik nesaņem ārstēšanu vai kuriem līdzšinējie pakalpojumi nav devuši rezultātu.
BKUS dati liecina, ka pieaug to nepilngadīgo skaits, kuri nonāk slimnīcā ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem psihoaktīvo vielu lietošanas dēļ, kas radījušas smagas sekas veselībai.
Saskaņā ar BKUS sniegtajiem datiem, 2024. gadā slimnīcā nepilngadīgie narkotisko vielu reibumā nogādāti 181 reizi un 43 gadījumos ir stacionēti. Vienlaikus, nepilngadīgajiem alkohola reibumā 2024. gadā palīdzība sniegta 273 reizes, t.sk. 18 stacionēti.
Līdz šim lielākā daļa nepilngadīgo, kuri nonākuši ārstu redzes lokā, pēc neatliekamās palīdzības saņemšanas tika izrakstīti no stacionāra un iespējams nesaņēma turpmāko nepieciešamo palīdzību vai pat pazuda no pakalpojuma sniedzēju redzesloka.
Būtiski, ka ārstēšana būs iespējama arī gadījumos, kad psihoaktīvo vielu lietošanas dēļ bērniem un pusaudžiem rodas smagi psihiski traucējumi vai bīstama uzvedība, radot apdraudējumu gan pašam nepilngadīgajam, gan apkārtējiem.
Svarīgi!
Gadījumos, kad nepilngadīgais un viņa pārstāvji atsakās no ārstu rekomendētās turpmākās ārstēšanas stacionārā, taču tiek identificēts apdraudējums dzīvībai vai veselībai, BKUS ārstu konsilijs var vērsties tiesā, lai tā apstiprinātu ārstu konsilija lēmumu par obligātās narkoloģiskās ārstēšanas nepieciešamību. Tiesas lēmums tiks pieņemts pēc iespējas īsākā laikā, bet ne vēlāk kā 72 stundu laikā pēc dokumentu saņemšanas.
- Lai pakalpojumu varētu uzsākt jau no 2025. gada 1. septembra, Veselības ministrija nodrošinās finansējumu 174 768 eiro apmērā no esošā budžeta līdzekļiem.
- 2026. gadā projektam plānots piesaistīt gan valsts, gan EEZ/Norvēģijas finanšu instrumenta līdzekļus.
- No 2026. gada 1. jūlija paredzēta pakalpojuma paplašināšana, tai skaitā reģionos, attīstot arī sociālo rehabilitāciju.
Vienlaikus ir būtiski turpināt arī pasākumus, kas nodrošina primāro profilaksi, lai sniegtu nepieciešamo atbalstu un ieviestu pasākumus nepilngadīgajiem, kuri ir lietojuši psihoaktīvās vielas, bet kuriem vēl nav izveidojušies vidēji smagi vai smagi psihiski un uzvedības traucējumi psihoaktīvo vielu lietošanas dēļ.