Par grūtniecības testu darbības principiem stāsta ārste un vecmāte Dina Ceple ("Stārķa Ligzda").

Grūtniecības tests ir darbības principa pamatā ir reakcija uz grūtniecības hormona horiongonodotropīna (HGT) klātbūtni asinīs. HGT ir viela, ko izdala horions jeb augoša placenta. Zināms, ka placenta nesāk veidoties uzreiz pēc apaugļošanās. Olšūnai, kas ir apaugļojusies un sākusi dalīties, vēl ir vajadzīgs laiks, lai aizceļotu līdz dzemdei un ieligzdotos tās mīkstajos audos jeb endometrijā. Tikai tad, kas tas ir noticis, sāk veidoties placenta un izdalītiesa horiongonodotropīns.

Mazulītim horions sāk veidoties jau 6. dienā pēc apaugļošanās, bet desmit diena pēc apaugļošanās tā līmeni iespējams noteikt topošās māmiņas urīnā un asinīs.

Nosakot HGT līmeni topošās māmiņas asinīs, kļūdas notiek ļoti, ļoti reti. Ja grūtniecība ir progresējoša, hormons HGT nemitīgi pieaug. Tas notiek ļoti strauji - ne pa dienām, bet pa stundām. Tieši pēc šī līmeņa svārstību līknes mēdz precizēt, vai pie spontāniem abortiem ir vēl nozīme grūtniecību saglabā vai tās attīstība jau ir apstājusies.

Urīnā HGT līmeni viegli nosaka ar ātrajiem vienreizlietojamajiem un aptiekās nopērkamajiem testiem. Ar tiem tad arī visbiežāk sanāk kļūdas un neskaidrības.

 

Kāpēc kļudās grūtniecības testi?
 

Jūtības pakāpe. Katrs HGT tests ir veidots ar savu jūtības pakāpi, tādēļ daudziem no tiem rakstīts, ka izmantošanai der tikai rīta urīnu, kurā HGT koncentrācija ir vidaugstākā, jo krājusies visu nakti. Normāli būtu jābūt, ka der jebkurš urīns, šāds tests būtu precīzāks, taču tad tie būtu nesamērīgi dārgi.


Uzglabāšanas noteikumi. HGT testiem stingri jāievēro glabāšanas noteikumi. Paciņai jābūt hermētiski noslēgtai, testam jābūt pasargātam pret mitrumu. Šādi testi ir ērtāki un kvalitatīvāki par vienkāršajiem urīna stripiem. Ja glabāšana notikusi nepareizi, tests kļūst mazāk jūtīgs, un ir iespējami nepareizi rezultāti.


Pareizā laikā veikts tests. Tests var uzrādīti pozitīvu rezultātu tikai tad, kad ir sācis veidoties horions. Tas nozīmē, ka ne ātrāk kā sešas dienas pēc apaugļošanās. Atkarībā no testa jūtības, parasti iesaka pārbaudi veikt ne ātrāk kā desmit dienas pēc iespējamās apaugļošanās. Tas ir laiks, kad mazulītis jau meklē vietiņu dzemdes gļotādā, kur implantēties (piestiprināties) un šis viņa izdalītais horiongonodotropīns nonāk saskarē ar māmiņas asinīm un nonāk arī urīnā.


Ārpuskārtas ovulācija. Tomēr ir gadījumi, kad apaugļošanās notiek nevis cikla vidū, kā ir ierasts uzskatīt, bet gan īsi pirms nākamajām menstruācijām, jo ir notikusi ārpuskārtas ovulācija. Tad ir vērojama šāda aina - mēnešreize neiestājas jeb iestājas tikai neliela smērēšanās. Var būt gadījumi, kad šī mēnešreize ir gandrīz tāda pati kā vienmēr, tikai nedaudz īsāka - kādas 3-4 dienas. Hormoni tik ātri nav spējuši pārkārtoties grūtniecībai.  Parastais HGT tests ne asinīs, ne urīnā grūtniecību neuzrāda, jo vēl nav pagājušas 6 dienas pēc apaugļošanās. Māmiņa domā, ka nav stāvoklī un šīs mēnešreizes uzskata īstām. Rezultātā visi mazuļa ieņemšanas un piedzimšanas rēķini nojūk. Mazuļa pasaulē nākšanas dienas noteikti ir grūtāk.

 

Jāsaka, ka mazuļi ir daudz gudrāki, nekā mēs domājam.  Ir neskaitāmi gadījumi, kad grūtniecības pazīmes tiek noturētas par nieru kolikām, olnīcu cistām, dzemdes iekaisumiem un klimaksiem. Varbūt mazuļi gaida piemērotu brīdi, lai atklātos? Kad viņi beidzot ir noticējuši, ka ir drošībā, tad viņi parādās visā savā godībā.