Paplašinātas vēnas, trombi un hemoroīdi grūtniecības laikā. Profilakses pasākumi vēnu saudzēšanai

Civilizācijas labumi mūs ir iesēdinājuši krēslos, lai cilvēkam ir dabiski kustēties. Tam ir arī sekas – cieš visas orgānu sistēmas, bet šoreiz par to, ko mazkustīgais dzīvesveids nodara vēnu un asinsrites sistēmai. Apmēram 60 % populācijas cieš no vēnu patoloģijām. Īpaša grupa ir grūtnieces, kurām papildus jau esošajiem dzīvesveida riskiem pievienojas arī hormonālās un fizioloģiskās izmaiņas.
 • Līga Brūvere

  Līga Brūvere

  “Mammamuntetiem.lv” redaktore

 • Mārcis Gediņš

  Mārcis Gediņš

  asinsvadu ķirurgs, flebologs

Ja vienam vai abiem vecākiem ir bijušas paplašinātas vēnas, nākamajai paaudzei ir liela iespēja piedzīvot to pašu.

FOTO:

Ja vienam vai abiem vecākiem ir bijušas paplašinātas vēnas, nākamajai paaudzei ir liela iespēja piedzīvot to pašu.

Kā darbojas artērijas un vēnas

Organismā ir divu veidu asinsvadi – artērijas un vēnas. Artērijas ņem ar skābekli bagātinātās asinis no plaušām un iznēsā pa organismu. Vēnas savāc šīs asinis un transportē atpakaļ sirds un plaušu virzienā, kur tās atkal bagātinās ar skābekli. Artērijas ir tievākas, un tajās ir salīdzinoši augsts spiediens. Vēnās spiediens ir ievērojami zemāks, asinis plūst lēnāk. Lai asinis varētu pumpēt no kājām uz augšu pretēji gravitācijas virzienam, procesā iesaistās apakšstilbu muskulatūra, kas masē vēnas. 

 

Vēl organismā ir dažādi citi sūkņi, kas asinis virza uz augšu sirds virzienā. Cik veiksmīgi process noritēs, liela nozīme ir vēnās esošajiem vārstuļiem – tādiem kā vārtiņiem, kas atveras, kad tuvojas jauna asins porcija, un aizveras, lai neļautu asinīm krist atpakaļ uz leju. Guļot tas notiek vienkāršāk, bet, pieceļoties stāvus, asinīm jāpārvar lielāka pretestība. Iešana, skriešana, kāpšana un jebkuras cita veida kustības darbina apakšstilbu muskuļus un samazina spiedienu vēnās, savukārt ilgstoša stāvēšana kājās šādu procesu nestimulē. Stāvot spiediens vēnās ir augstāks, sākot kustēties, spiediens strauji samazinās. Apstājoties vēnu sistēma atkal uzpildās, un spiediens atkal pieaug. Ja cilvēks strādā, ilgstoši stāvot kājās, vēnas sāk ciest, bojājas vēnās esošie vārstuļi un vēnas sāk paplašināties. 

 

Ja cilvēks strādā, ilgstoši stāvot kājās, vēnas sāk ciest, bojājas vēnās esošie vārstuļi un vēnas sāk paplašināties. Ilgstoša sēdēšana iedarbojas citādi, bet arī nelabvēlīgi. 

 

Ilgstoša sēdēšana iedarbojas citādi, bet arī nelabvēlīgi. Sēžot cilvēkam divās vietās saliecas kājas – ceļu locītavu līmenī un iegurņa rajonā. Tas izslēdz muskuļu sūkni, un pieaug vārstuļu un sirds loma veiksmīgai asiņu nogādāšana atpakaļ sirdī. Ja kāds no šiem mehānismiem labi nedarbojas, paaugstinās spiediens vēnās, tās sāk paplašināties. Tad, kad cilvēks ilgstoši stāv vai sēž un nenodarbina kāju muskulatūru, asins plūsmai, lai tiktu uz augšu, jāpārvar gravitācijas spēks. 

 

Vēl vēnas dalās virspusējās vēnās un dziļajās vēnās. Ar aci mēs redzam tikai paplašinātas virspusējās vēnas. Tas rada bažas jaunām sievietēm – nevar uzvilkt īsākus svārkus, neiesaka valkāt augstpapēžu apavus. Tomēr lielāko darbu – asiņu atteci uz sirdi – paveic dziļās vēnas. Virspusējās vēnas pilda mazāk atbildīgu uzdevumu. Lai kāju muskuļi varētu normāli strādāt, asinis ir nedaudz “jāpadzesē”. Tieši to dara virspusējās vēnas. Tās nav būtiskas asins transportētājvēnas, tāpēc arī pēc izoperēšanas to ietekme uz orgānu un kāju apasiņošanu nav izšķiroša. 

 

 

Kāpēc cieš vēnas

Tas, ko pamana cilvēki uzreiz, ir paplašinātas virspusējās vēnas. Iemesls ir bojāts vēnu vārstulis, kas vairs nespēj veikt savu uzdevumu – noturēt asinis un neļaut tām krist uz leju. Gravitācijas spēka ietekmē asinis sāk plūst lejup, vārstuļi noslēdzas slikti vai neaizveras nemaz. Paaugstinātā spiediena ietekmē vēna sāk izplesties, palielināties, izlocīties, parādās bumbuļi un neglītas izspiedušās vēnu virves.

 

Nozīmīgākie un visbiežāk bojātie vēnu vārsti atrodas cirkšņos. Ja problēma sākas šajā līmenī, tad pamazām “sabojājas” arī pārējie vēnu vārsti, kas ir zemāk kājā. Vēnu nepietiekamība ir cieši saistīta ar iedzimtību. Ja vienam vai abiem vecākiem ir bijušas paplašinātas vēnas, nākamajai paaudzei ir liela iespēja piedzīvot to pašu. 

Dažreiz grūtniecības laikā uz kājām parādās paplašināti kapilāri. Parasti tā ir kosmētiska problēma, kas pēc grūtniecības pāriet pati no sevis. 

 

Grūtniecības ietekme uz vēnu veselību

Grūtniecības laikā vēnas ir īpaši noslogotas. Faktori, kas ietekmē to veselību, ir vairāki. Grūtniecības laikā par 40 % palielinās kopējais asins apjoms, ar ko jātiek galā asinsrites sistēmai. 

 

Nav orgānu sistēmas, kuru neietekmē hormonālās izmaiņas topošās māmiņas organismā. Lai dzemde varētu augt, grūtniecības hormonu progesterona, estrogēnu un citu bioloģiski aktīvu vielu ietekmē atslābst gludā muskulatūra. Tā kā arī asinsvados ir gludā muskulatūra, tad elastīgākas paliek vēnu sieniņas un vēnu vārsti. Ja tie jau bija sākuši bojāties pirms grūtniecības, tās laikā šis process notiek vēl straujāk. Ir arī mehāniska ietekme – pieaug dzemdes un augļa svars, tas nozīmē, ka ar svaru tiek nospiestas iegurņa vēnas, kas atkal traucē normālu asins atteci mazajā iegurnī. Jo lielāks grūtniecības laiks un dzemdes izmērs, jo sliktāka ir attece no vēnām. Labā ziņa: tiklīdz bēbītis ir piedzimis un dzemde sāk atgūt normālos izmēros ­– un ja līdz šim vēnas ir bijušas veselas (!) –, viss atgriežas iepriekšējā stāvoklī. Šis process notiek arī tad, ja sievietei nav vēnu problēmu, tas ir normāls fizioloģisks process. 

 

Reklāma
Reklāma

 

Vēnu patoloģijas 

Lielai daļai cilvēku ir nosliece uz vēnu patoloģijām, un grūtniecība ir tas fizioloģiskais stāvoklis, kad šīs problēmas var sākt parādīties vai vēl vairāk saasināties. 

Viena lieta, ja vēnas sāk izspiesties grūtniecības laikā kā vizuāls defekts. Cita – diemžēl vienlaikus tas nes līdzi arī citus riskus, kas jau ir nopietnāki. Izteikti varikozās paplašinātās vēnās ir paaugstināts risks veidoties trombiem. Trombi ir asins recekļi asinsvados. Grūtniecības laikā fizioloģiski ir vērojama asins sarecēšanas sistēmas paaugstināta aktivitāte, tad trombu veidošanās risks ikvienai grūtniecei ir 4–5 reizes lielāks nekā sievietei bez grūtniecības. Ja varikozajā mezglā ir izveidojušies trombi, tie var sākt virzīties uz augšu vai leju pa vēnu līdz savienotājvēnai, kur virspusējā vēna savienojas ar dziļo vēnu sistēmu. Pa savienotājvēnām trombs iekļūst dziļajās vēnās un izraisa dziļo vēnu trombozi. Ļaunākajā gadījumā trombs var atrauties un ar asins plūsmu aizceļot līdz plaušām. Tas var beigties letāli. Šādu gadījumu gan nav daudz, bet tie ir iespējami, un ar tādiem ir jārēķinās. 

 

Kad vēders ir jau pavisam liels, labāk gulēt uz kreisā sāna. Tā netiek nospiesta ķermeņa labajā pusē esošā dobā vēna, kas ir organisma lielākā vēna. 

 

Kāpēc veidojas trombi? 

Tur, kur vēnas ir ļoti izspiedušās un paplašinājušās, ievērojami palēninās asins plūsma, šīs vēnas ir vieglāk traumēt. Kombinējoties ar citiem nevēlamiem faktoriem – karstumu un šķidruma zaudēšanu (piemēram, pirtī), traumām, sasitumiem, ilgstošu sēdēšanu – vēnā izveidojas trombi. Ap trombozēto vēnu veidojas iekaisums. To sauc par tromboflebītu. Trombozētās vēnas posmā vairākas dienas ir sāpes, diskomforts, apsārtums, karstums, bet ar laiku tas pāriet. Daļai pacientu tromboze turpina izplesties un var pāriet dziļo vēnu trombozē vai trombembolijā – vēnu tromba atraušanās un nonākšana plaušu asinsvados. 

 

Dziļo vēnu tromboze izpaužas tā, ka iepriekšējā dienā kāja ir bijusi pilnīgi normāla, bet tad pēkšņi vienā kājā parādās sāpes, sāp muskulis, nevar normāli paiet, kāja ir izteikti tūskaina un līdz vismaz trim centimetriem resnāka nekā otra. Ja parādās šādas pazīmes, pie ārsta jādodas tajā pašā dienā, jo jāuzsāk asins šķidrinoša terapija, lai novērstu jaunu trombu veidošanos, kas var nokļūt plaušās un radīt letālas sekas. Diagnozi nosaka ar ultrasonogrāfiju. 

 

Hemoroīdu veidošanās

Hemoroīdi ir paplašinātu un nospiestu vēnu sekas mazajā iegurnī. Tā kā bērns dzemdē aug un nospiež iegurņa vēnas, veidojas tik nepatīkamie hemoroīdi. Visbiežāk pēc grūtniecības un dzemdībām tie pāriet paši par sevi. Gaidību laikā šo problēmu vislabāk risināt ar sabalansētu uzturu, kurā ir pietiekami daudz šķiedrvielu, kā arī jāuzņem pietiekams daudzums šķidruma un nevar aizmirst par regulārām fiziskām kustībām. 


Vēnu veselības profilakse pirms grūtniecības

Ja ir jārēķinās ar iedzimtības faktoru, tad pirms grūtniecības iestāšanās labāk veikt iespējamās profilaktiskās darbības, lai samazinātu paplašinātu vēnu risku. Tiklīdz ir pamanītas pirmās pazīmes, kas varētu liecināt, ka ar vēnām kaut kas nav kārtībā, – nogurums kājās, tūska –, labāk doties pie flebologa, kas ar doplerogrāfiju novērtēs vēnu stāvokli. Tā var atklāt asimptomātisku asins plūsmas atvilni, ko nevar pamanīt ārēji un kas neizraisa sūdzības. Biežāk tas ir vērojams aktīviem vīriešiem vai profesionāliem sportistiem, kas pieraduši pie lielākām fiziskām slodzēm, bet gadās arī sievietēm. Šiem cilvēkiem vēnu muskuļu sūknis spēj pilnībā kompensēt vēnu vārstuļu nepietiekamību.

 

Ja grūtniecība tiek plānota un iepriekš ir bijis tromboflebīts – virspusējo vēnu iekaisums, kas saistīts ar trombu veidošanos –, tad ar ārstu būtu jāvienojas par rīcības plānu, lai tas neatkārtotos. Grūtniecības laikā invazīvas procedūras un operācijas parasti neveic, tāpēc ir būtiski šo problēmu novērst laikus. 

 

Jo lielāks grūtniecības laiks un dzemdes izmērs, jo sliktāka ir attece no vēnām. Labā ziņa: tiklīdz bēbītis ir piedzimis un dzemde sāk atgūt normālos izmēros – un ja līdz šim vēnas ir bijušas veselas –, viss atgriežas iepriekšējā stāvoklī.

 

Vēnu veselības profilakse grūtniecības laikā

 • Pēc iespējas mazāk sēdēt un ilgstoši stāvēt, vairāk kustēties.
 • Var apgulties pusguļus stāvoklī piepaceltām kājām un kādu laiku tā pagulēt.
 • Pievērst uzmanību tam, kā sēž ikdienā. Neveselīgi ir sēdēt, liekot kāju pār kāju, jo tas traucē venozo atteci.
 • Ieviest rituāli ik pēc 20 minūtēm pariņķot kājas potīšu rajonā, kas arī uzlabo asins atteici kāju lejasdaļā. • Piecelties kājās un pašūpoties no pēdām uz papēžiem, tā iedarbinot ikru muskulatūru.
 • Izvairīties no karstuma un pirtīm, kas paplašina asinsvadus un noslogo sirdi.
 • Mazāk lietot sāļus produktus, lai neveidojas tūska un nepalielinās cirkulējošo asiņu apjoms ķermenī. Sāļi ēdieni aiztur šķidrumu organismā, palielinot slodzi sirdij un asinsrites sistēmai.
 • Izvēlēties sabalansētu, vitamīniem bagātu uzturu.
 • Sekot līdzi svara pieaugumam. Jo lielāks svara pieaugums, jo sliktāk tas ietekmē vēnu stāvokli. Liels virssvars var ietekmēt gan vēnu veselību, gan arī asins mikrocirkulāciju visā organismā.
 • Kad vēders ir jau pavisam liels, labāk gulēt uz kreisā sāna. Tā netiek nospiesta ķermeņa labajā pusē esošā dobā vēna, kas ir organisma lielākā vēna.
 • Grūtniecības laikā nevajadzētu valkāt kurpes uz augstiem papēžiem, jo ir gan sliktāka līdzsvara sajūta, gan arī papēžu valkāšana samazina muskuļu sūkņu (kāju ikru) funkcionēšanas efektivitāti.
 • Izvēlēties apakšveļu, lai tā ir brīva un neveido iespiedumus cirkšņa rajonā.

 

Kā palīdz ziedes un kompresijas zeķes

Speciālās kompresijas zeķes profilaktiski var vilkt jau tad, kad problēmu ar vēnām vēl nav. Vienkāršākās zeķes var pirkt aptiekā bez receptes. Tās ir lētākas, bet arī mazāk kvalitatīvas, ir vairāk ar sintētisku piejaukumu un nav īpaši ērtas nēsāšanai. Pietiek ar zeķi līdz ceļa locītavai, kas saspiež ikrus un neļauj uzpildīties apakšstilbu vēnām un pārspriegot venozo sistēmu potītes apvidū. Ja ir dziļo vēnu tromboze, zeķes iesaka lietot arī dzemdību laikā. Tādā gadījumā noteikti ir jāveic arī sistēmiska trombu profilakse ar asins šķidrinošiem medikamentiem, jo zeķes vien nepasargās no plaušu embolijas.

 

Pašsajūtas uzlabošanai aptiekās nopērkamas iekšķīgi lietojamas venoaktīvās zāles. Tās paaugstina venozo tonusu, samazina iekaisumu risku venozo kapilāru līmenī, tomēr grūtniecības laikā zāles lietot neiesaka. Pirmajā trimestrī neviens lieks medikaments nav vajadzīgs, turklāt grūtniecēm ir jutīgs kuņģis, un papildu slodze tam nav vajadzīga. Tikpat labu efektu var iegūt, mainot dzīvesveidu. 
 

Ir nopērkamas arī ziedes ar atvēsinošu efektu. Tomēr grūtniecības laikā nebūtu vēlams ādu noslogot ar vēl papildu vielām uz traucētas apasiņošanas fona, turklāt tas var veicināt ekzēmu veidošanos. Ziežu vietā tikpat labs efekts būs no vēsas dušas.