Tas ir jāredz – Skroderdienas Latvijas Leļļu teātrī

15., 16. un 19. jūnijā Latvijas Leļļu teātra pagaidu telpās Rīgas Latviešu biedrības namā būs skatāma unikāla, tieši šai zālei pielāgota iestudējuma “Skroderdienas Silmačos” versija, kas līdzās stāstam par Silmaču saimes svētku un mīlas likstām atklās leļļu teātra neierobežotās iespējas un nianses.
Izrāde, kur ierastos un jau zināmos mīlas stāstus izspēlē dzīvnieki.

FOTO: Publicitātes foto

Izrāde, kur ierastos un jau zināmos mīlas stāstus izspēlē dzīvnieki.

Izrāde, kas Kārļa Auškāpa un Valda Pavlovska tandēmā kā klasiska širmja izrāde ar izcilajām Ilzes Vītoliņas radītajām lellēm tika iestudēta 2007. gadā, 2022. gada pavasarī piedzīvojusi pāriestudējumu, kurā aktieri no neredzamiem leļļu vadītājiem kļuvuši par to līdztiesīgiem skatuves partneriem. Arī jaunā izrāde tapusi režisoru duetam – pieredzējušajiem leļļu teātra aktieriem un pazinējiem – Lailai Kirmuškai un Valdim Pavlovskim apvienojot spēkus, lai skatītājiem atklātu šī teātra veida daudzpusību un sarežģītību.

 

“Leļļu teātris ir unikāls un īpašs ar savu neierobežoto izteiksmes līdzekļu daudzumu. 

Aktieriem šajā teātrī ir jābūt ne vien izciliem tēla emocionālās pasaules veidotājiem, bet arī tehniskiem virtuoziem, kuri vienlaikus spēj pārvaldīt gan savu ķermeni, gan dot dzīvību lellei. 

 

Šajā Skroderdienu versijā mūsu mērķis bija spēlēties ar šīm iespējām un to dažādajām kombinācijām, atrodot negaidītus nozīmes pavērsienus arī Blaumaņa darbam, kas visiem šķiet tik pazīstams un zināms. Lelle un aktieris mūsu izrādē iet viens otram talkā, lai pēc iespējas niansētāk atklātu katra varoņa raksturu, motīvus un iekšējo pasauli. Kā sadzīvo aktiera un lelles “es”, kad tie abi redzami skatītāja acij? No vienas puses mēs ļausim skatītājiem ar acs kaktiņu ielūkoties leļļu pasaules aizspogulijā, bet no otras – paši ļausimies jauniem atklājumiem par to, kurš par kuru spēj pateikt vairāk – aktieris par lelli vai lelle par aktieri,” stāsta režisors Valdis Pavlovskis. 

Reklāma
Reklāma

 

Iestudējuma pirmizrāde gaidāma 15. jūnijā. Izrādei jaunu scenogrāfiju un kostīmus veidojusi māksliniece Anita Znutiņa-Šēve, lelles saglabātas no 2007. gada iestudējuma, kam tās veidojusi māksliniece Ilze Vītoliņa. Aleksandra Būmaņa mūziku aranžējis komponists Valdis Zilveris. Izrāde paredzēta pieaugušajiem ar vai bez skolas vecuma bērniem – to var baudīt gan bez bērnu klātbūtnes, gan izmantot kā atraktīvu un aizraujošu veidu, kā bērnus un jauniešus iepazīstināt ar Blaumaņa hrestomātisko mantojumu. 

 

Ar izrādi “Skroderdienas Silmačos” Latvijas Leļļu teātris 19. jūnijā noslēgs 78. sezonu. 79. sezonas pirmās izrādes gaidāmas 6. augustā, biļetes uz jūnija un augusta repertuāru nopērkamas Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās. Vairāk informācijas www.lelluteatris.lv.