Bērnu neiroloģijai Latvijā – 70! No poliomielīta izskaušanas līdz pirmajai gēnu terapijai

FOTO: Publicitātes foto
EEG nomodā pirms teju 50 gadiem un tagad.
Šobrīd Bērnu slimnīcas neiroloģijas profilā konsultācijas sniedz 14 bērnu neirologi, stacionāra nodaļā strādā astoņi no viņiem, kā arī aprūpes personāls 38 darbinieku sastāvā. Šajā nodaļā nonāk arī visi bērni, kam bijusi vajadzīga neiroķirurgu un nefrologu palīdzība, veiktas mikroķirurģiskas operācijas, šeit pacientiem tiek nodrošināta ārstēšana un aprūpe, kuru sniedz multidisciplināra speciālistu komanda.
Pagājušajā gadā kā atsevišķa struktūra darbu sāka Epilepsijas un miega medicīnas centrs, tika izveidota Galvassāpju vienība un, sadarbībā ar kolēģiem no ģenētikas jomas, uzsākta pirmā gēnu terapija Latvijā. To, ka pagājušais gads bērnu neiroloģijas jomā bijis īpaši nozīmīgs, apliecināja arī ziņojumi Baltijas bērnu neiroloģijas kongresā, kā arī Eiropas bērnu neirologu asociācijas rīkotajos kongresos.
”Bērnu slimnīcas bērnu neirologi, aktīvi strādājot Eiropas bērnu neirologu asociācijā un Eiropas references tīklos, spējuši virzīt jomas attīstību arī Eiropas līmenī. Izcilība sasniegta epilepsijas ārstēšanā, īpaši – epilepsijas ķirurģijā, sperti pirmie soļi precīzijas medicīnā, uzsākot gēnu terapiju zīdainim. Taču izcili sasniegumi bērnu neiroloģijā Latvijā bijuši jau kopš tās attīstības sākuma, vispirms – poliomelīta ārstēšanā un izskaušanā. Tiek uzskatīts, ka 1960. gadā tieši Latvija ir kļuvusi par pirmo vietu pasaulē, kur pilnībā izdevies vakcinēt iedzīvotājus pret šo slimību, to kopīgi ar profesoru Aleksandru Bieziņu panāca Bērnu slimnīcas ārsts Nikolajs Pakalniņš. Tāpēc, atzīmējot bērnu neiroloģijas 70 gadus, pasniedzām viņa vārdā nosauktās balvas ārsta skolniekiem un sekotājiem,” jubilejas konferencē akcentēja Mikus Dīriks, Bērnu slimnīcas bērnu neiroloģijas virsārsts.

Bērnu slimnīcas Bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas bērnu neiroloģijas virsārsts Mikus Dīriks un Epilepsijas un miega medicīnas centra vadītājs, bērnu neirologs Jurģis Strautmanis.
Bērnu neiroloģijas nodaļas vadītājs no 1981. līdz 2008. gadam bija Aleksandrs Kovaldins, kurš pirmais saņēma Nikolaja Pakalniņa balvu. Jubilejas pasākumā A. Kovaldins atzina: “Tieši pēdējo 10 gadu laikā bērnu neiroloģija Latvijā ir piedzīvojusi lielu izrāvienu. Arī šā brīža mērķi ir grandiozi, novēlu, lai pietiek spēka un līdzekļu to sasniegšanai.”
Šajā gadā īpašs notikums Bērnu slimnīcas neirologiem un aprūpes personālam būs rekonstruētās nodaļas atvēršana. Šī būs pirmā stacionāra nodaļa, kas Bērnu slimnīcā tiek pilnībā pārbūvēta, ņemot vērā gan pacientu, gan aprūpes personāla vajadzības un labbūtības principus. Jau šajā vasarā nodaļai, kas šobrīd atrodas pagaidu telpās, būs vienvietīgās palātas ar ērtiem sanitārajiem mezgliem, kā arī mūsdienīgas procedūru telpas, bet bērniem – vieta rotaļām.
N. Pakalniņa balva tiek piešķirta Aleksandram Kovaldinam.
Lai kvalitatīvi veiktu izmeklējumus, bērnu neiroloģijā būtiska ir tehnoloģiju attīstītība. Jau no 1970. gada Bērnu slimnīcā dažas reizes nedēļā veica elektroencefalogrāfiju (EEG) nomodā. Tas notika specializētā finiera “būrī”, kas bija paredzēts skaņas izolācijai, pieraksts tika veikts ar tinti uz garām lentām. 1994. gadā Bērnu slimnīcā veikta pirmā elektroencefalogrāfija (EEG) miegā ar digitālu pārvietojamu elektroencefalogrāfu. Patreiz Epilepsijas un miega medicīnas centrā precīzi izmeklējumi ar visjaunākajām iekārtām notiek nepārtraukti.
Šobrīd Bērnu neiroloģijā būtiskas ir ne tikai ārstu zināšanas, prasmes un tehnoloģiju attīstība, bet arī ģenētikas un precīzijas medicīnas ienākšana diagnostikā un ārstēšanā, spēja izmantot mākslīga intelekta priekšrocības un uzņēmība ieviest jaunus darba organizācijas principus, kuru pamatā ir uz pacientu centrēta ārstēšana un aprūpe. Tāpēc Bērnu slimnīcas neirologi ir gandarīti par nesen izveidoto Galvassāpju vienības darbu, kuru vada 2024. gadā medicīnas doktora grādu ieguvusī ārste Elīna Kalniņa. Arī šobrīd doktorantūrā studē divas Bērnu slimnīcas neiroloģes. Jaunie, zinošie neirologi, ņemot par pamatu kolēģu 70 gadu laikā uzkrāto pieredzi, nākotnē noteiks bērnu neiroloģijas attīstību Latvijā un Eiropā.

Bērnu neiroloģijas komanda jubilejā.