Jauno algu modeli pedagogiem ieviesīs vēlāk kā plānots

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sagatavojusi priekšlikumu par jaunā izglītības finansēšanas modeļa "Programma skolā" ieviešanu trīs posmos, sākot no 2025./2026. mācību gada un pabeidzot 2027./2028. mācību gadā.
Lai īstenotu modeli pilnā apjomā, nepieciešami papildu 106,5 miljoni eiro gadā.

FOTO: Shutterstock.com

Lai īstenotu modeli pilnā apjomā, nepieciešami papildu 106,5 miljoni eiro gadā.

Šonedēļ IZM turpinās konsultācijas ar sociāliem partneriem, lai pārrunātu modeļa ieviešanas tālāko virzību. Sagatavotos grozījumus Izglītības likumā, kas paredz finansēšanas modeļa “Programma skolā” ieviešanu, plānots iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā (MK) līdz 13. maijam. 
 

Finansēšanas modelis “Programma skolā” ir izstrādāts ar mērķi nodrošināt iespējas katram bērnam Latvijā iegūt kvalitatīvu un iekļaujošu vispārējo izglītību. Jaunais modelis paredz taisnīgu atalgojumu pedagogiem, neatkarīgi no skolas atrašanās vietas, finansējuma pieaugumu atbalsta personālam, skolas administrācija stiprināšanu, kā arī skaidrus kritērijus efektīva skolu tīkla veidošanai.
 

Jaunais modelis “Programma skolā” risinās izaicinājumus, kurus izglītības sistēmai rada negatīvie demogrāfiskie rādītāji. Latvijā demogrāfiskā situācija kļūst arvien izaicinošāka – līdz 2040. gadam skolēnu skaits vispārējā izglītībā varētu samazināties gandrīz par 50 %, dažviet pat par 61 %. Līdz ar to esošais finansēšanas modelis “Nauda seko skolēnam” ir sevi izsmēlis un vairs neatbilst pašreizējai realitātei.


Lai īstenotu modeli pilnā apjomā, nepieciešami papildu 106,5 miljoni eiro gadā. Ņemot vērā ierobežoto fiskālo telpu un nepieciešamību nodrošināt būtisku finansējumu valsts drošības un aizsardzības vajadzībām tuvākajos gados, IZM izstrādājusi jaunā modeļa “Programma skolā” ieviešanas plānu trīs posmos: 

Reklāma
Reklāma
  1. posms. 2025./2026. mācību gads – sagatavošanās jaunā modeļa ieviešanai, plānojot papildu finansējumu un profesionālo pilnveidi atbalsta personālam pašvaldībās, stiprinot skolu vadību, kā arī turpinot darbu ar pašvaldībām pie skolu tīkla sakārtošanas. Tāpat ir jāturpina darbs pie Izglītības likuma grozījumu un saistošo MK noteikumu projektu izstrādes un apstiprināšanas.
  2. 2. posms. 2026./2027. mācību gads – modeļa ieviešana 90% apjomā: modelis tiek ieviests visās vispārizglītojošās skolās.
  3. 3. posms. 2027./2028. mācību gads – modeļa pilnīga ieviešana 100% apjomā: jaunais modelis darbojas pilnā apmērā visās skolās Latvijā.

 

Papildu informācija par jauno modeli “Programma skolā” pieejama IZM mājaslapā ŠEIT

Saistītie raksti