9 gadus veco Rūdolfu automašīna notrieca viņa vecāku acu priekšā. Zēna ārstēšanai nepieciešama līdzcilvēku palīdzība

Zēns, neskatoties uz galēji smagām traumām, izdzīvoja, viņa ārstēšanai nepieciešama palīdzība. Šajā ģimenē aug trīs bērni, Rūdolfs ir vecākais. Mamma Laima un tētis Kaspars ir mīloši un brīnišķīgi vecāki. Traģēdija, kas sagrieza viņu dzīvi kājām gaisā, notika burtiski vienā sekundē - ātrā palīdzība, policija, reanimācija... Tā bija kā šausmu filma, kuru gribas pārtīt uz priekšu.
Lai iepriecinātu Rūdolfu un atbalstītu viņa vēlmi pilnībā mosties no komas, dzīvot un priecāties, tētis vērsās pie Latvijas basketbola izlases, un sportisti ierakstīja zēnam video ar vēlējumiem izveseļoties.

FOTO: no personīgā arhīva

Lai iepriecinātu Rūdolfu un atbalstītu viņa vēlmi pilnībā mosties no komas, dzīvot un priecāties, tētis vērsās pie Latvijas basketbola izlases, un sportisti ierakstīja zēnam video ar vēlējumiem izveseļoties.

Rūdolfu ģimenes acu priekšā notrieca automašīna. Trīsarpus nedēļas zēns pavadīja reanimācijā, pārciešot vairākas sarežģītas galvas operācijas. Pēc reanimācijas Rūdolfu pārveda uz Neiroloģijas nodaļu, kur zēns pavadīja vēl trīsarpus mēnešus. Atveseļošanās slimnīcā neveicās tik ātri kā gribētos, Rūdolfs ar dažādām komplikācijām atgriezās arī reanimācijā. 

 

 

Mājās tika izrakstīts pēc četrarpus mēnešu pavadīšanas slimnīcā, vēl joprojām atrodoties smagā stāvoklī. Lai atgūtu turpmākai dzīvei svarīgās funkcijas un mazinātu atstātās sekas, Rūdolfs turpina saņemt lielu daudzumu medikamentu, tiek aprūpēts 24/7 režīmā un saņem iespējamo rehabilitāciju Latvijā. Bet, lai atveseļošanās noritētu pēc iespējas veiksmīgāk, Rūdolfam ir jāturpina ārstēšanās neiroloģiskās rehabilitācijas centrā HNRC Hāpsalā Igaunijā un tad  jādodas uz Schoen Clinic Vācijā. 

Latvijā Rūdolfa šī brīža stāvoklim piemērotas neirorehabilitācijas programmas nav.
Nepieciešamā summa ārstēšanai: 26 000 EUR

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Rūdolfa atbalstam līdz 14. maijam. Maksa par zvanu ir 1,42 eiro.  Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Rūdolfam arī īpašu ziedojumu kontu. No kontā ienākušajiem līdzekļiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas. 


Labdarības fonds BeOpen
Reģ. nr. 50008218201
Konta nr. LV89 CBBR 1123 2155 00440
Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOr Bank AS)
Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Rūdolfam Maguram 
 

Kas notika ar Rūdolfu

Traģēdija notika svētdien, 15. oktobrī, Rīgas-Ventspils šosejas malā. Ģimene brauca mājās no Talsiem, kur viesojās pie vecmāmiņas un apmeklēja sporta sacensības. Rūdolfam skolā vizuālās mākslas stundai  līdz pirmdienai bija jāsalasa kļavu lapas. Pa ceļam ģimene  nolēma apstāties ceļmalā, lai salasītu lapas, kamēr vēl nav satumsis. Ģimene plānoja kopā doties lasīt lapas, bet Rūdolfs no automašīnas steigšus izkāpa pirmais un, nesagaidot pārējos, izlēma pārskriet pāri šosejai. Tikmēr trīsgadīgais brālītis Miķelis, sešgadīgā māsiņa Anna un Rūdolfa vecāki vēl pat nebija paspējuši īsti izkāpt no auto. Vecāki nepaguva ne attapties, kad Rūdolfs pēkšņi izskrēja uz šosejas, nepamanot aizmugurē traucošos automašīnu, kā rezultātā zēns saņēma smagu triecienu pa galvu ar automašīnas sānu spoguli. 


 

Rūdolfs vienmēr ir bijis ļoti kustīgs un aktīvs bērns, tāpēc viņam tika mācīts būt uzmanīgam un vērīgam – gan spēlēs, gan šķērsojot ielu, gan vadot velosipēdu un rotaļājoties. Turklāt Rūdolfam bija lieliskas sportista dotības, viņš ļoti aktīvi un nopietni nodarbojās ar basketbolu, tika pat ievēlēts par komandas kapteini. Neviens pat ļaunākajos sapņos nevarēja iedomāties, ka ar visiem mīļo Rūdžiņu varētu notikt šāda nelaime. 
 

Pēc negadījuma 

Gandrīz mēnesi Rūdolfs pavadīja reanimācijā. “Mēs izdzīvojām,” stāsta mamma Laima. “Viņš pat nebija spējīgs patstāvīgi elpot. Taču mēs ticējām, ka Rūdžiņš izdzīvos.” Šo triju nedēļu laikā vecāki izlēja daudz asaru un mamma iemantoja pelēcīgu matu nokrāsu. 
Pirms Ziemassvētkiem Adventes laikā vecāki  Rūdolfam sarūpēja video un audio ierakstus no viņa draugiem un tuviniekiem vai Latvijā pazīstamām sporta personībām: draugi lasīja Rūdolfam priekšā viņa mīļākās grāmatas, klases biedri zīmēja sirsnīgākos zīmējumus, bet ģimenes draugi un radinieki stāstīja par to, cik ļoti viņi puisēnu mīl un gaida, kad kopā varēs baudīt ziemas priekus un spēlēt mīļākās spēles.

 


Lai iepriecinātu Rūdolfu un atbalstītu viņa vēlmi pilnībā mosties no komas, dzīvot un priecāties, tētis vērsās pie Latvijas basketbola izlases, un sportisti ierakstīja zēnam video ar vēlējumiem izveseļoties un vēlmi redzēt Rūdolfu Olimpiskās kvalifikācijas spēlēs Arēnā Rīga. 

 

Sirsnīgus video sveicienus Rūdolfam atsūtīja arī Kristaps Porziņģis, Dairis Bertāns, Artūrs Žagars, Andrejs Gražulis u.c. 

Rūdolfs spēlē basketbolu, bet sirdij tuvs viņam ir arī futbols. Pateicoties paziņām ārpus Latvijas, viena no Rūdolfa Ziemassvētku dāvanām bija arī Inter Miami puišu parakstīts komandas krekls. Jā, arī Lionel Messi paraksts rotā šo kreklu. Sportists zināja, kam tieši paraksta šo kreklu un ka tas ceļos uz Latviju. Vecāki piebilst, ka šādu kreklu, droši vien, katrs latviešu futbola fans gribētu savā arsenālā… 

Reklāma
Reklāma


Ziemassvētku laiks Rūdolfam bija smags, jo pēc plānotās galvas operācijas radās sarežģījumi, bet, pateicoties BKUS neiroķirurgiem, kuri rada sarežģītu risinājumu, veicot atkārtotu galvas operāciju,  stāvoklis uzlabojās. Kopumā zēnam divu ar pusi mēnešu laikā tika veiktas 5 galvas operācijas un manipulācijas galvaskausā, kā arī rokas lūzuma operācija un  ādas transplantācijas operācija plaša izgulējuma ārstēšanai. 
Februāra beigās Rūdolfu izrakstīja mājās esot statusā, kad viņam nepieciešama īpaša kopšana un nepārtraukta aprūpe, nozīmējot mājas rehabilitāciju un neparedzot nekādu tālāku ārstēšanu. Latvijā nav specializētu neirorehabilitācijas klīniku un rehabilitācijas programmu gulošiem pacientiem. Zēns ir sācis elpot, nācis pie samaņas un ir ar stabiliem fizioloģiskiem rādītājiem. Neko vairāk slimnīca palīdzēt nevar.
 

Kā Rūdolfam klājas šodien

Šobrīd Rūdolfam ir piešķirta invaliditāte ar paliatīvās aprūpes statusu, jo Rūdolfam ir traheostoma un gastrostoma. Ģimene ir pārcēlusies prom no Baložiem, kur viņi agrāk dzīvoja, jo , viņu dzīvesvieta atradās ceturtajā stāvā, un nēsāt deviņus gadus vecu zēnu ratiņkrēslā pa kāpnēm nebūtu iespējams. Un Rūdolfam bija nepieciešama arī sava istaba – līdzšinējā bērnistaba, ko dalīja ar māsu un brāli, vairs nebija iespējamība. 


Ģimene atrada piemērotu dzīvesvietu Krustkalnos – māju ar savu pagalmu, putnu čalām, lai Rūdolfs varētu vairāk laika pavadīt ārā un mājvieta būtu piemērota viņa vajadzībām - pirmajā stāvā, plašām durvīm, pietiekamu lielu vannas istabu un atsevišķu istabu pašam Rūdolfam.


Kad mēs atbraucām viņus apciemot, Rūdolfs gulēja savā krēslā saulītē blakus vecmāmiņai, kura viesojas pie ģimenes, cik iespējams. Viņam uz pirksta ir piestiprināts sensors, kas mēra skābekļa daudzumu asinīs un rāda pulsu. Uz kakla viņam ir caurulīte, kas savienota ar zondi, kura ievietota trahejā. Sejas traumu dēļ zēns nevar atvērt muti, tāpēc viņš tiek barots caur caurulīti, kas ievadīta kuņģī caur vēdera priekšējo sienu. Uz kājām viņam ir ortozes, lai novērstu pēdu deformācijas. 


Šobrīd Rūdolfs ir pietiekami spēcīgs, lai uzsāktu intensīvāku rehabilitāciju. Ir īpašas smadzeņu rehabilitācijas metodes, kas spēj palīdzēt  organismam pēc traumām veidot jaunas neironu saites, pakāpeniski atgūstot zaudētās funkcijas. 

Sapnis nr. 22

 Kad Rūdolfa basketbola komandai tika pasūtītas jaunas formas, viņš savam kreklam izvēlējās 22. numuru – kā slavenajam basketbolistam Džimijam Batleram.
Interesanti, ka sportists Rūdolfam ir piemērs sportā un spēka, neatlaidības  simbols.
Bet, šķiet, ka pat nezinot, sportists Rūdolfu ir uzrunājis arī sava dzīvesstāsta un attieksmes pret dzīvi dēļ, proti, 13 gadu vecumā Džimiju Batleru padzina no mājām viņa bioloģiskā māte. Viņš bija bezpajumtnieks un dzīvoja pusbadā uz ielas. Taču viņš bija apņēmības pilns gūt panākumus, lai ko tas viņam maksātu, un kļuva par vienu no savas paaudzes labākajiem basketbolistiem. “Ja jūs zinātu manu stāstu, jūs zinātu, ka dzīvē pilnīgi viss ir iespējams.” Šie Džimija Batlera vārdi vecākus ļoti aizkustināja un tie tiek stāstīti 

Rūdolfam atkal un atkal.

 
Rūdolfs ar tēti pat arī sapņoja, ka kādu dienu spēlēs NBA

1. maijā organizācija Alley-oop Basketball PRO rīkos Rūdolfam labdarības turnīru Mežaparkā, lai arī vāktu līdzekļus Rūdolfa veselības uzlabošanai un dzīves kvalitātes paaugstināšanai. 
 

Pie mājas ir uzstādīts basketbola grozs. Izvedot Rūdolfu ārā paelpot svaigu gaisu, vecāki novieto viņa ratiņkrēslu tā, lai zēns redzētu grozu un viņa sapnis dotu viņam spēkus. “Viņš pagaidām nespēj neko pateikt, taču visu saprot,” saka vecāki. Tas, ka Rūdolfs redz, dzird un saprot, ir apstiprināts arī no ārstu puses, jo Rūdolfs spēj izmantot alternatīvās komunikācijas ierīci “Toby”, kura nepieciešamībai iesniegumu vecāki ir iesnieguši VTPC “Vaivari” kā nepieciešamu tehnisko palīglīdzekli, kuru var iegādāties ar vecāku līdzmaksājumu. Tiklīdz būs atbilde, ka tehniskais palīglīdzeklis ir piešķirts, tas nekavējoties tiks iegādāts.
 

Mazā māsiņa, sešgadīgā Anna, samīļo brāli un lasa viņam priekšā savas bērnu grāmatas. Visa ģimene ir saliedējusies kā komanda, kuras galvenais mērķis ir atgriezt Rūdolfu vispilnvērtīgākajā iespējamajā dzīvē. “Mēs darīsim visu iespējamo, lai palīdzētu Rūdolfam. Viņam noteikti izdosies. Viņš ir mūsu dvēsele,” saka mamma.
 

Ģimenes lūgums  

“Mēs kā ģimene lūdzam palīdzību, jo esam pilnīgi izsisti no sliedēm, taču, neraugoties ne uz ko,  esam nolēmuši šajā situācijā nekrist izmisumā un doties tālāk. Mēs esam ģimene, kas mīl, tic un joprojām ir cerību pilna,” savā lūgumā pēc palīdzības raksta vecāki.  
Laimai pavisam drīz beigsies slimības lapa Rūdolfa kopšanai. Būtu jāatgriežas darbā, bet atrast aprūpētāju-asistentu tik smagam pacientam ir praktiski neiespējami. Arī emocionālā ziņā atgriezties pilnvērtīgi darbā nav viegli - pat domās, jo domas ir tikai ap iespējām palīdzēt dēlam. Ģimeni ar trim bērniem uztur tētis – pēc profesijas viņš ir jurists un strādā mārketinga un komunikācijas jomā.
 

Kam nepieciešami līdzekļi

Rūdolfa ārstēšanai neiroloģiskās rehabilitācijas centrā HNRC Hāpsalu, Igaunijā, kurp viņš ir devies nupat,  29. aprīlī, un pēc tam – uz  Schoen Clinic Vācijā vasarā.
Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Rūdolfa atbalstam līdz 14. maijam. Maksa par zvanu ir 1,42 eiro.  Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Rūdolfam arī īpašu ziedojumu kontu. No kontā ienākušajiem līdzekļiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas. 


Labdarības fonds BeOpen
Reģ. nr. 50008218201
Konta nr. LV89 CBBR 1123 2155 00440
Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOr Bank AS)
Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Rūdolfam Maguram 
 

Labdarības fondam BeOpen ir Sabiedriskā labuma organizācijas (SLO) statuss, kas ziedotājiem dod iespēju saņemt ienākuma nodokļu atlaides.
Labdarības projekts ”Zaļā lampa”  top sadarbībā ar labdarības fondu  BeOpen. Projekta autores – žurnālistes Olga Avdēviča un Rita Troškina.

Saistītie raksti