Pieejams anonīms uzticības tālrunis personām, kas izjūt seksuālu interesi pret bērniem

Līdz mēneša beigām Latvijā darbosies jauns pilotprojekts – anonīma tālruņa līnija, kas paredzēta, lai sniegtu konfidenciālu palīdzību personām, kuras nomāc seksuālas domas un tieksme nepilngadīgām personām, informē projekta pārstāve Zane Ulmane.
84 % gadījumu bērnu seksuālā izmantošana norisinās ģimenēs, kad pāridarītāji ir tēvi, patēvi, onkuļi, radinieki, ģimenes draugi un paziņas.

FOTO: Shutterstock.com

84 % gadījumu bērnu seksuālā izmantošana norisinās ģimenēs, kad pāridarītāji ir tēvi, patēvi, onkuļi, radinieki, ģimenes draugi un paziņas.

Psihologi un speciālisti norāda, ka seksuālo interesi par bērniem visbiežāk izrāda vīrieši. 84 % gadījumu bērnu seksuālā izmantošana norisinās ģimenēs, kad pāridarītāji ir tēvi, patēvi, onkuļi, radinieki, ģimenes draugi un paziņas. 

 

Kā norāda eksperti, nav vienas atbildes uz jautājumu, kādēļ cilvēks veic dzimumnoziegumu. Tomēr viens no nozīmīgiem riska faktoriem ir paša pāridarītāja piedzīvota vardarbība. Tā var būt seksuāla, fiziska vai emocionāla vardarbība, kā arī pamešana novārtā vai pāraprūpe. Šādas piedzīvotās traumas var veicināt domāšanas kļūdas, attīstīt neveselīgas seksuālas fantāzijas, agresiju un citas izpausmes. 

 

Pilnvērtīgi neapzinoties un nerisinot piedzīvoto, upuris netieši atkārto pret sevi veiktās rīcības.

 

Pilotprojekta galvenais mērķis ir nodrošināt instrumentu, kas varētu savlaicīgi novērst bērnu seksuālu izmantošanu. Uz speciālo tālruņa numuru veiktais zvans ir pilnībā anonīms – netiek reģistrēts zvanītāja vārds, tālruņa numurs vai atrašanās vieta. Tālruņa zvanus pieņem profesionāls krīžu konsultants, kurš bez nosodījuma uzklausīs zvanītāju, pārrunās situāciju un informēs par iespējām saņemt palīdzību, lai novērstu iespējamo pāridarījumu. 

 

Uz tālruni aicināti zvanīt arī cilvēki, kuriem ir aizdomas par kāda sava tuvinieka neatbilstošu rīcību.

 

Ieslodzījumu vietu pārvaldes Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu "Resocializācijas sistēmas efektivitātes paaugstināšana" un "Bijušo ieslodzīto integrācija sabiedrībā un darba tirgū" vadītājs Māris Luste norāda, ka bērnu izmantošana ir ārkārtīgi sāpīga, nopietna un sensitīva tēma, tādēļ jāsaprot, ka cilvēks, kurš to apsver, visdrīzāk uzreiz nedosies pie speciālista, baidoties no nosodījuma. Līdz ar to, sniedzot iespēju ar konsultantu runāt attālināti un pilnīgi anonīmi, cer samazināt reālo pāridarījumu skaitu un ļaut zvanītājam saprast, kur viņš var vērsties pēc psiholoģiskas palīdzības.

 

Reklāma
Reklāma

Šobrīd šādi tālruņi veiksmīgi darbojas citās Eiropas un pasaules valstīs, pierādot to nozīmi un efektivitāti. Lielbritānijā un Īrijas Republikā līdzīgs tālrunis darbojas kopš 2002. gada. To administrē "Stop It Now" kustība. Šajā laikā tālrunis palīdzējis vairāk nekā 75 000 cilvēku, informē Zane Ulmane.

Viņa arī norāda, ka seksuālu interesi pret bērniem bieži vien ir neiespējami pārvarēt paša spēkiem. Tādēļ nepieciešams vērsties pie speciālista, lai saņemtu profesionālu atbalstu un iedrošinājumu iesaistīties savu grūtību risināšanā, ar svarīgāko mērķi – spēt atturēties no dzimumnozieguma veikšanas.

 

Valsts probācijas dienesta Resocializācijas departamenta Probācijas programmu nodaļas vecākā eksperte Evija Burkovska skaidro, ka ir ārkārtīgi daudzi emocionāli, fiziski un pagātnes pieredzes aspekti, kādēļ cilvēkiem rodas seksuāla interese pret bērniem.

Runājot par dzimumnoziegumiem, svarīga ne tikai vainīgo sodīšana, bet arī situācijas novēršana. Tādējādi tiek aiztaupītas ciešanas upurim un tiek savlaicīgi palīdzēts cilvēkam apzināti neveikt pāridarījumu.

"Šāds tālrunis ir viens no prevencijas rīkiem. Ne katrs, kurš izjūt seksuālu interesi pret bērniem, veiks dzimumnoziegumu. Daudziem no šiem cilvēkiem var palīdzēt atzīt, ka problēma eksistē, saprast kādi ir tās izraisītāji un, sadarbojoties ar profesionāļiem, iemācīties sevi kontrolēt un iekļauties sabiedrībā," viņa norāda.

 

Anonīmais tālrunis 28030030 ir pieejams līdz 30. novembrim un ir paredzēts pilngadīgām personām, kurām ir jautājumi vai bažas saistībā ar seksuālām domām vai rīcību pret bērniem. 

 

Paralēli pieejams arī Valsts bērnu tiesības aizsardzības inspekcijas uzticības tālrunis bērniem un pusaudžiem, kas piedzīvojuši seksuālu vardarbību – 116111.

 

Tālruņa pakalpojums tiek nodrošināts ar Ieslodzījuma vietu pārvaldes īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta "Bijušo ieslodzīto integrācija sabiedrībā un darba tirgū" finansējumu, ko sadarbībā ar Valsts probācijas dienestu realizē Biedrība "Skalbes".

Saistītie raksti