Pensiju indeksācija: kam un cik liels pieaugums gaidāms šogad?

Sākot no 1. oktobra, visi pensiju saņēmēji saņems jau indeksētas pensijas, proti, tām būs neliels pieaugums. Tā kā pērn tika piedzīvota sen nebijusi situācija, kad kritās reālās algas, šoreiz nav paredzēta indeksācija par darba stāžu – indeksācija notiks visiem vienādi.
Nedaudz pieaugs pilnīgi visas pensijas.

FOTO: Shutterstock.com

Nedaudz pieaugs pilnīgi visas pensijas.

"Swedbank" galvenā ekonomiste gan norādīja, ka pieaugums ir tik neliels, ka, visticamāk, tas nespēs nosegt pirktspējas kritumu, vēsta LTV raidījums “Panorāma”.

 

Visi, kas saņem pensiju – gan vecuma, gan izdienas, gan apgādnieka zaudējuma, gan invaliditātes pensiju, no 1. oktobra saņems nelielu pieaugumu. Summa, kas tiks indeksēta, ir 609 eiro.


Proti, nedaudz pieaugs pilnīgi visas pensijas. Ja pensija ir lielāka par minētajiem 609 eiro, pieaugums nevarēs pārsniegt 38,98 eiro pirms nodokļu nomaksas. Ir gan arī daži izņēmumi. 

 

"Pensijas apmērs, kas ir 609 eiro, reālais pieaugums būs 29 eiro 60 centi, ieturot iedzīvotāju ienākuma nodokli. 

 

Reklāma
Reklāma

Protams, ir arī izņēmumi, tātad izņēmums ir politiski represētās personas, pirmās grupas invaliditātes personas un Černobiļas atomelektrostacijas seku likvidācijas darbinieki, kuru pensijas tiek indeksētas pilnā apmērā," uzsver Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensiju metodiskās vadības daļas vadītāja Egita Garā.

 

Pērnais gads bija pirmais ilgākā periodā, kad kritās reālās algas. Tas tiešā veidā ietekmēja indeksācijas apmēru pensiju saņēmējiem ar lielāku darba stāžu – līdz šim par lielāku darba stāžu varēja piemērot lielāku indeksu. Šogad visiem pensiju indeksēs vienādi, ņemot vērā tikai faktisko patēriņa cenu indeksu. 

 

Plašāk LTV video sižetā: 

Saistītie raksti