Vīriešu saslimstība ar CPV izraisītiem audzējiem pieaug, bet dārgo vakcīnu apmaksā tikai daļai zēnu

“Šobrīd ir neatbilstoša, netaisnīga un diskriminējoša valsts finanšu līdzekļu sadale meiteņu un zēnu vakcinācijai pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV), kas abiem dzimumiem var izraisīt saslimšanu ar dažādiem ļaundabīgu audzēju veidiem,” janvārī notikušajā Imunizācijas valsts padomes (IVP) sēdē uzsvēra tās vadītāja profesore Dace Zavadska. IVP kategoriski neatbalsta situāciju, kur pie vienādas saslimšanas draudiem vienam dzimumam valsts vakcīnu apmaksā, bet otram ne.
IVP jau vairākkārt Veselības ministrijai ir norādījusi uz nepieciešamību valsts apmaksātu vakcināciju nodrošināt ne vien meitenēm, bet arī zēniem. 

FOTO: Shutterstock.com

IVP jau vairākkārt Veselības ministrijai ir norādījusi uz nepieciešamību valsts apmaksātu vakcināciju nodrošināt ne vien meitenēm, bet arī zēniem. 

Jau vairāk nekā 10 gadus Latvijā tiek apmaksāta meiteņu vecumā no 12 līdz 17 gadiem (ieskaitot) vakcinācija pret CPV vīrusu, kas ir galvenais dzemdes kakla vēža izraisītājs sievietēm. CPV ir arī daudzu citu ļaundabīgu audzēju ierosinātājs, arī zēniem. Kopš pasaulē, tostarp Latvijā, jau gadiem ir pieejama vakcīna, kas aizsargā pret vairākumu audzējus izraisošajiem CPV tipiem, tad šāda zēnus diskriminējoša vakcinācijas programma ir netaisnīga, norāda IVP.

 

“Pasaules dati liecina, ka šobrīd ievērojami pieaug vīriešu saslimstība ar CPV infekcijas izraisītajiem audzējiem. 

Ar dažādiem rīkiem, tostarp CPV vakcīnu, sieviešu saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pasaulē ir mazinājusies, un arī vīriešu saslimstību ar vairākiem audzēju veidiem ir iespējams mazināt, laikus vakcinējoties pret CPV,” skaidro profesore Dace Zavadska. 

 

IVP jau vairākkārt Veselības ministrijai ir norādījusi uz nepieciešamību valsts apmaksātu vakcināciju nodrošināt ne vien meitenēm, bet arī zēniem. 2022. gadā vakcinācija pret CPV bija nodrošināta zēniem vecumā no 12 līdz 14 gadiem; to bija iespējams veikt, pateicoties Saeimas Prezidija lēmumam, un tas bija terminēts pasākums. Arī 2023. gadā tiek plānota valsts apmaksātas vakcinācijas nodrošināšana zēniem tikai vecumposmā no 12 līdz 14 gadiem, lai gan pasaules pētījumi pārliecinoši norāda: lai valstī ilgtermiņā ievērojami mazinātos sabiedrības saslimstība un mirstība no CPV izraisītiem audzējiem, būtiski ir vakcinēt abus dzimumus vecumā no 12 līdz 17 gadiem (ieskaitot). 

 

Nodrošinot vakcināciju pret CPV visiem zēniem, katrs gads ir no svara – lai nākotnē novērstu ļaundabīgo audzēju attīstību šajās kohortās, to sniegto jau pierādīto netiešo ietekmi uz CPV cirkulāciju sabiedrībā, līdz ar to vēl vairāk mazinot CPV izraisīto audzēju incidenci, kā arī ar šiem audzējiem saistītos valsts izdevumus gadu desmitu garumā, tostarp novērstas onkoloģiskās nāves. Katrs nevakcinētais gadījums jau šodien – un vēl vairāk ilgtermiņā – ietekmē izmaksu palielinājumu veselības aprūpes sektorā,” IVP sēdē uzsvēra profesore Dace Zavadska. 

 

Reklāma
Reklāma

“Šī ir diskriminējoša situācija,” vakcinācijas pilnīgu nodrošināšanu tikai vienam dzimumam raksturo IVP locekle, vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. “Vakcīna pret CPV ir pieejama arī par maksu, viena deva maksā vidēji 165 EUR. Pusaudzim nepieciešams saņemt divas devas. 

Parēķiniet, cik vakcinācija izmaksā, piemēram, ģimenei, kurā aug trīs meitas un kurā – trīs dēli. Kāpēc vieni bērni un ģimenes no veselībai un dzīvībai bīstamas slimības tiek pasargātas, bet citas ne?” 

retoriski vaicā Inga Akmentiņa-Smildziņa. Viņa uzsverot norāda, ka – atšķirībā no dzemdes kakla vēža – vīriešu dzimumam raksturīgajiem CPV audzējiem pat nav pieejams skrīnings.

 

Lai pievērstu jaunās valdības uzmanību esošajai situācijai CPV vakcinācijas jomā, IVP plāno tikšanos ar veselības ministri Līgu Meņģelsoni, vērsties Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, kā arī pie Latvijas Republikas Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa. 

 

Par Imunizācijas valsts padomi

Imunizācijas valsts padome (IVP; starptautiski: National Immunization Technical Advisory Group (NITAG)) ir neatkarīga, zinātniska, konsultatīva padome, kuras sastāvā ir daudzdisciplināri jomas eksperti valstī. IVP ir atbildīga par neatkarīgu, uz jaunākajiem pieejamajiem pierādījumiem balstītu, pamatotu padomu sniegšanu atbildīgajām veselības nozares institūcijām jautājumos, kas saistīti ar imunizāciju un vakcīnām. Ar IVP aktuālo sēžu protokoliem iespējams iepazīties Veselības ministrijas mājaslapā www.vm.gov.lv.

 

Raksts sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”.

Saistītie raksti