Vai iespējams piedzīt uzturlīdzekļus vai to starpību par iepriekšējo periodu

Pēc šķiršanās tēvs bērnam maksājis uzturlīdzekļus, taču mazāku summu par valstī noteikto minimumu. Vai pēc vairākiem gadiem bērna māte var piedzīt starpību?
Ja pastāvētu iespēja piedzīt uzturlīdzekļu summas starpību par iepriekšējo periodu, to varētu darīt tikai pats bērns, jo viņš ir sasniedzis pilngadību.

FOTO: Shutterstock.com

Ja pastāvētu iespēja piedzīt uzturlīdzekļu summas starpību par iepriekšējo periodu, to varētu darīt tikai pats bērns, jo viņš ir sasniedzis pilngadību.

“Pirms 13 gadiem izšķīros no bērna mātes. Viņa iesniedza tiesā prasību par uzturlīdzekļiem. Toreiz parakstījām vienošanos par izlīgumu. Mutiski vienojāmies par summu. Tā nebija liela – mazāka par valstī noteikto minimumu. Taču neatceros, vai parakstītajā izlīgumā arī nebija minēta kāda summa. Bērns ir sasniedzis pilngadību. Vai bērna māte var piedzīt no manis kādu naudu (starpību)?” portālam LVportals.lv jautā Ivars. 

 

Juriste Olga Petrovska skaidro, ka Civilprocesa likuma 227. panta otrajā daļā ir noteikts, ka izlīgumā pusēm ir jānorāda:

  • prasītāja vārds, uzvārds, personas kods, deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tādas nav, – dzīvesvieta; ja prasītājs ir juridiskā persona, – tās nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese;
  • atbildētāja vārds, uzvārds, personas kods, deklarētā dzīvesvieta, deklarācijā norādītā papildu adrese (adreses) un dzīvesvieta, ja tās ir zināmas, bet, ja atbildētājs ir juridiskā persona, – tās nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese;
  • strīda priekšmets;
  • katras puses saistības, ko tā labprātīgi uzņemas izpildīt.

 

Attiecīgi, lai tiesa varētu apstiprināt izlīgumu lietā par uzturlīdzekļu piedziņu, uzturlīdzekļu summa ir viens no obligātajiem nosacījumiem izlīguma saturā.

 

Reklāma
Reklāma

Ja izlīgumā tika norādīts, ka uzturlīdzekļi tiek maksāti, līdz bērns ir sasniedzis pilngadību, tad pēc 18 gadu vecuma vecākam vairs nav pienākuma maksāt uzturlīdzekļus. Tā ir vecāka tiesība, un uzturlīdzekļi tiek maksāti pašam bērnam.

 

Kas attiecas uz starpības piedziņu, tad jānorāda, ka, pirmkārt, uzturlīdzekļus nevar piedzīt par iepriekšējo periodu, jo uzturlīdzekļi nav parāds. Uzturlīdzekļu piedziņa ir veicama par esošo periodu. Otrkārt, ja izlīgumā tika norādīta uzturlīdzekļu summa, kuru vecāks ir regulāri maksājis un tādējādi pildījis savas saistības, tas nozīmē, ka otram vecākam nav pamata piedzīt uzturlīdzekļus. 

 

Avots: LVportals.lv, juriste Olga Petrovska

Saistītie raksti