Latvijā apstiprināts jau otrais pērtiķu baku saslimšanas gadījums

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) šodien, 3. jūnijā, uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar otro apstiprināto pērtiķu baku gadījumu Latvijā.
Pērtiķu baku inkubācijas periods (laiks no inficēšanās līdz simptomiem) ir no 5 līdz 21 dienai. 

FOTO: Shutterstock.com

Pērtiķu baku inkubācijas periods (laiks no inficēšanās līdz simptomiem) ir no 5 līdz 21 dienai. 

SPKC ziņo, ka slimnieks ir pieaugušais vecuma grupā līdz 50 gadiem, un viņam slimības gaita norit viegli. Saslimušais atrodas ārstniecības personas uzraudzībā. Organizēti standarta pasākumi, lai novērstu infekcijas izplatīšanos, bet epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās.

Jau ziņots, ka arī pirmais Latvijā apstiprinātais pērtiķu baku gadījums ir pieaugušajam vecuma grupā līdz 50 gadiem, slimības gaita norit viegli. 

Abiem slimniekiem bijuši vienādi inficēšanās riski ārpus Latvijas.

SPKC atgādina, ka pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs. Infekcijas rezervuārs dabā joprojām nav zināms, bet vīruss tika konstatēts dažiem grauzējiem un pērtiķiem, no kuriem inficējās arī cilvēki.

Pērtiķu baku gadījumi cilvēkiem bija reģistrēti arī ārpus Āfrikas saistībā ar starptautiskiem ceļojumiem vai importētiem dzīvniekiem. Pērtiķu baku inkubācijas periods (laiks no inficēšanās līdz simptomiem) ir no 5 līdz 21 dienai. 

Reklāma
Reklāma

Starp cilvēkiem vīruss izplatās ar inficētiem gaisa pilieniem tieša un ilgstoša “sejas pret seju” kontakta ceļā, klepojot, tieši kontaktējot ar inficētās personas izsitumiem, ķermeņa izdalījumiem, kā arī ar kontaminētiem priekšmetiem (gultas veļu vai apģērbu).

Pērtiķu bakām ir raksturīgas sekojošas klīniskās pazīmes: galvassāpes, akūts drudža sākums (>38,5 o C), limfmezglu pietūkums (limfadenopātija), muskuļu sāpes (mialģija), muguras sāpes, nespēks (astēnija), izsitumi (pūslīši) uz ādas.

Ja ir aizdomas par inficēšanos, pēc iespējas ātrāk jāsazinās ar ģimenes ārstu un jāinformē par simptomiem un inficēšanās riska apstākļiem.