Rīgas Austrumu slimnīcā operē Ukrainas karā cietušu pusaudzi

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) maija sākumā operēts pirmais Ukrainas civiliedzīvotājs – nepilngadīgs pusaudzis, kas guvis dzīvībai bīstamus un kropļojošus kara ievainojumus.
RAKUS mediķi min, ka ievainojums visticamāk gūts, sprāgstot kasešu bumbai.

FOTO: Shutterstock.com

RAKUS mediķi min, ka ievainojums visticamāk gūts, sprāgstot kasešu bumbai.

“Ukrainas karā ievainotajam pusaudzim vēl paredzams ilgs ārstēšanās un rehabilitācijas posms. Tās ir vairākas sarežģītas operācijas un, iespējams, vairāku gadu garumā. Taču esmu pārliecināts – RAKUS multidisciplinārā mediķu komanda darīs visu iespējamo, lai palīdzētu šim jaunietim dzīvot bez kara seku sāpēm,” pauda RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Savukārt profesors Haralds Plaudis, RAKUS valdes loceklis un ķirurģijas galvenais speciālists, sacīja, ka nevienam pieaugušajam vai bērnam mūsdienu pasaulē nebūtu jāpiedzīvo kara šausmas: "Tomēr karš un tā radītās sekas ir šī brīža realitāte ne tikai Ukrainā, bet visā Eiropā. Kara laikā gūtie ievainojumi vienmēr ir ļoti komplicēti, turklāt primārā ārstēšana parasti ir vērsta uz dzīvības glābšanu, nevis dzīves kvalitātes saglabāšanu un atjaunošanu. Varam vien iedomāties to Ukrainas civiliedzīvotāju un militārpersonu skaitu, kuri ir guvuši dažādus ievainojumus, bet situācija valstī neļauj saņemt adekvātu palīdzību. Tamdēļ esam priecīgi, ka spējam iesaistīties un palīdzēt atgriezties dzīvē šim pusaudzim.” 

Latvijā 15 gadīgais pusaudzis ieradās kopā ar mammu. Viņi bija mērojuši garu ceļu: no pilsētas Ukrainā, nonākot Krievijas bēgļu koridorā un visbeidzot – Latvijā. 

Pusaudzis 2. martā bija guvis ļoti nopietnu kara savainojumu. RAKUS mediķi min, ka ievainojums visticamāk gūts, sprāgstot kasešu bumbai. 

Jaunietim šķembas bija sadragājušas augšējo ribu, tāpat bija gūti nervu pleca pinuma bojājumi, bet mugurkaulā iestrēgusi šķemba. 

Pusaudža roka un pleca daļa faktiski bija paralizēti. Jau pirmajā pacienta vizītē Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā ārsti konstatēja, ka rokas funkcionalitāte bija saglabājusies vien par 20 %. 

Vadošais Mikroķirurģijas Centra speciālists perifēro nervu ķirurģijā, ārsts, medicīnas zinātņu doktors Mārtiņš Kapickis: “Uzsākot ārstēšanu, pirmajā operāciju posmā pusaudzim bija jānovērš ievainojuma radītās sāpes, kas ikdienā nav novēršamas ar parastiem pretsāpju medikamentiem. Savukārt ilgtermiņa mērķis ir atjaunot rokas funkcionalitāti. Nupat, 10. maijā, veicām pirmo operāciju, kuras pirmajā posmā pārstādījām nervu zarus no kājas un uzšuvām nervu transplantātus bojātajos pleca pinuma nervu posmos, savukārt, otrajā posmā – pārslēdzām dublējošos nervus pleca un kakla daļā, lai pakāpeniski atjaunotu funkcionalitāti. 

Operācija ilga gandrīz 7 stundas. Šobrīd jaunieša veselības stāvoklis ir apmierinošs. 

Reklāma
Reklāma

Viņš saņēma rekomendācijas un ārstu konsultācijas un ir jau izrakstīts turpināt ārstēšanu ģimenes ārsta un fizioterapeita uzraudzībā. RAKUS ārsti turpinās uzraudzīt pacienta veselības stāvokli, lai secīgi plānotu un veiktu dzīves kvalitāti uzlabojošās un rokas funkcijas atjaunojošās operācijas. Pacientam nākotnē ir jārēķinās ar ilgstošu ārstēšanās un rehabilitācijas posmu, kurā būs jāpanāk sāpju samazināšana, kustību izstrāde, muskuļu stimulācija ar elektroimpulsu u.c. medicīniskās manipulācijas.”

 

Pacienta ārstēšanu īstenoja RAKUS mediķu komanda:

  • Vadošais Mikroķirurģijas Centra speciālists perifēro nervu ķirurģijā, plastikas ķirurgs Mārtiņš Kapickis; 
  • stacionāra “Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas ārste-rezidente, asistējošā ķirurģe Iveta Beinaroviča;
  • Anestezioloģijas klīnikas stacionāra “Gaiļezers” vadītāja vietnieks anesteziologs, reanimatologs Jevgēņijs Stepanovs un ārste-rezidente anesteziologa, reanimatologa specialitātē Anastasija Belinceva;
  • stacionāra “Gaiļezers” Anestezioloģijas klīnikas vispārējās aprūpes māsa anestēzijā un intensīvajā aprūpē Irina Oļehnoviča;
  • stacionāra “Gaiļezers” vispārējās aprūpes māsas Jūlija Mirošņičenko un Klinta Kļaviņa.

 

Uzziņai

Kopš 24. februāra Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ir sniegta medicīniskā palīdzība 371 Ukrainas iedzīvotājam. Slimnīcas stacionāros ārstējušies 94 pacienti. Savukārt Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā medicīnisko palīdzību saņēmuši un sniegtas ārstu konsultācijas ambulatori kopskaitā 277 pacientiem no Ukrainas (18.05.2022. datu apkopojums).