Sākot no šodienas nodarbinātie var pietiekties valsts apmaksātiem profesionālās kompetences kursiem

Šodien sākas pieteikšanās Eiropas Savienības fondu pieaugušo izglītības projektā "Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide".
Pieteikties projekta septītajai kārtai var līdz 24.februārim. Mācību grupu komplektēšana un mācību sākšana plānota no šī gada marta līdz maija beigām.

FOTO: Shutterstock.com

Pieteikties projekta septītajai kārtai var līdz 24.februārim. Mācību grupu komplektēšana un mācību sākšana plānota no šī gada marta līdz maija beigām.

Projekta septītajā kārtā pieaugušie var pilnveidot esošās vai iegūt jaunas zināšanas, pārkvalificēties vai iegūt augstāku kvalifikāciju kopumā desmit darba tirgū pieprasītās, tostarp uzņēmējdarbības, finanšu, grāmatvedības un administrēšanas, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas un informācijas tehnoloģiju, būvniecības, metālapstrādes, mašīnbūves un mašīnzinību nozarēs. Apmācības pieejamas arī transporta un loģistikas, enerģētikas, kokrūpniecības, drukas un mediju tehnoloģiju, ķīmiskās rūpniecības nozarē, mākslas nozares dizaina un radošo industriju sektoros.
 

VIAA direktore uzsver, ka pieaugušo apmācībām var pieteikties arī cilvēki ar šobrīd darba tirgus prasībām nepietiekamu izglītības līmenī, tā vairojot savas izredzes un konkurētspēju darba tirgū.
 

Mācību piedāvājums esot veidots, balstoties uz darba tirgus aktualitātēm, lai iedzīvotāji iegūtās zināšanas un prasmes varētu pielietot savā ikdienas darbā, palielinot konkurētspēju darba tirgū vai īstenojot karjeras izaugsmi savā profesijā.

370 programmas pieejamas uzņēmējdarbības, finanšu un grāmatvedības administrēšanas nozarē, 119 - elektronisko un optisko iekārtu ražošanas un informācijas tehnoloģiju nozarē, savukārt 70 - būvniecības nozarē.
 

Mācību piedāvājumā ir iespēja apgūt specializētas zināšanas, piemēram, tāmēšanu, traktortehnikas vadīšanu vai betonēšanu, ainavu arhitektūru, programmēšanu, datu apstrādi, datordizainu, e-komerciju, elektrotīklu ekspluatāciju un vēl daudzas citas izglītības programmas.
 

Kopš projekta sākšanas 2017.gadā, piecu gadu laikā, mācības kopumā uzsākuši apmēram 59 000 nodarbināto, no kuriem vairāk nekā 43 000 mācības jau ir pabeiguši. VIAA norāda, ka strādājošie ar zemu izglītības līmeni vairāk izvēlas apgūt praktiskas iemaņas tādās nozarēs kā metālapstrāde, kokrūpniecība, ēdināšana, savukārt iedzīvotāji ar jau iegūtu augstāko izglītību izvēlas apgūt izglītības programmas, lai celtu savu kvalifikāciju jau konkrētās profesijās vai iegūtu jaunu izglītību.
 

 

Mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti Latvijas iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, un strādājoši pensionāri, kā arī personas ar alternatīvo statusu.

 

Reklāma
Reklāma

Piesakoties kādā no profesionālās tālākizglītības programmām, strādājošā līdzmaksājums ir 5%. Savukārt, izvēloties mācīties profesionālās pilnveides izglītības programmā, profesionālās izglītības programmas modulī vai studiju kursā, strādājošā līdzmaksājums ir 10%, bet ES fondi un valsts finansējums attiecīgi 90%-95%. Nodarbinātajiem no maznodrošinātām vai trūcīgām mājsaimniecībām mācības ir bez maksas.
 

Mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti Latvijas iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, un strādājoši pensionāri, kā arī personas ar alternatīvo statusu. Katrs strādājošais projekta laikā var mācīties divas reizes. Pieteikties iespējams mācībām divās izglītības programmās, taču vienlaicīgi varēs mācīties tikai vienā izglītības programmā.
 

Mācības notiks gan attālināti, gan klātienē, tāpēc VIAA aicina sekot līdzi katras izglītības iestādes sniegtajai informācijai par mācību procesa norisi un nepieciešamo materiāltehnisko nodrošinājumu.

Pieteikties projekta septītajai kārtai var līdz 24.februārim. Mācību grupu komplektēšana un mācību sākšana plānota no šī gada marta līdz maija beigām.

ES fondu projekta "Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide" jeb mācības pieaugušajiem mērķis ir pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci, lai laikus novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam, veicinātu strādājošo konkurētspēju un darba produktivitātes pieaugumu. To finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, septiņu gadu laikā līdz 2023.gada 31.decembrim ieguldot vairāk nekā 46 miljonus eiro.

Projekta īstenotājs ir VIAA sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām, izglītības iestādēm un Nodarbinātības valsts aģentūru.