Kā dzīvo un ko ēd slavenākais kaķis Latvijā – Ādažu bāzes runcis Bulta

Bulta ir kaķis, kurš aptuveni gadu par savām mājām sauc Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Ādažu bāzi, un kurš pavisam nesen kļuva par slavenāko Latvijas kaķi pasaulē. Runča “dienesta gaitas” aprakstījis portāls Sargs.lv.
Runcis Bulta. Karavīri zina teikt, ka peļu junkurs nebūt nebaidās no bāzes tuvumā bieži dzirdamajiem šāvieniem, ieroču zalvēm. (Foto: Mehanizētās kājnieku brigādes arhīvs)

FOTO: no personīgā arhīva

Runcis Bulta. Karavīri zina teikt, ka peļu junkurs nebūt nebaidās no bāzes tuvumā bieži dzirdamajiem šāvieniem, ieroču zalvēm. (Foto: Mehanizētās kājnieku brigādes arhīvs)

Bulta pasaules mediju uzmanības centrā nokļuva, savam uznācienam izvēloties īsto brīdi – izsoļojot bāzes parādes laukumā tad, kad Latvijas un sabiedroto karavīru vienību parādi pieņēma NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, Kanādas ārlietu ministre Melānija Žolī un Latvijas aizsardzības nozares augstākā vadība, stāsta Sargs.lv. 

 

Publikācija nerediģētā formā:

Izrādās, rudais runcis lieliski izprot diplomātisko attiecību nozīmi, jo līdzīgus izgājienus parādes laukumā veicis arī iepriekš, piemēram, parādes vienību priekšā izsoļojis gan Igaunijas premjerministres vizītes, gan Spānijas nacionālo svētku atzīmēšanas laikā.

Tiesa, šoreiz viņa virzienā bija vērstas daudzu pasaules valstu mediju foto un videokameras.

 

Kā stāsta Ādažu bāzes pārstāvji, kaķis ar karavīriem dzīvo aptuveni gadu.

“Kaķa tiešie dienesta uzdevumi šobrīd saistīti ar peļu un žurku iebrukuma draudu atturēšanu un neitralizāciju,” minēts runča aprakstā.

Ekrānšāviņa uzņēmums no parādes video.

Ņemot vērā, ka līdz ar Latvijas karavīriem Ādažu bāzē izvietoti arī NATO sabiedroto bruņoto spēku karavīri, teju katrs kontingents rudajam runcim devis savu vārdu.

Daži NATO kaujas grupas karavīri viņu saucot par “Pom-Pom”, citi par “Tutun”, taču latviešu karavīri viņam devuši spēcīgu vārdu – Bulta, jo – cik ātri parādījies, tik ātri viņš parasti arī protot nozust.

Par kaķa labklājību un vēdera piepildīšanu rūpējoties vairāki karavīri, tāpēc ēdiena bļodiņas vienmēr ir pilnas.

Kā paši smej – lai Bulta vairāk laika velta kaujas uzdevumu veikšanai, nevis galvas lauzīšanai par medījuma iegūšanu.

Taču Bulta nav vienīgais četrkājainais radījums Ādažu bāzē, viņam ir arī dienesta biedrene – pelēkā kaķene Lusia, kas gan esot bailīgāka un no dalības publiskos pasākumos līdz šim atturējusies.

 

Otra bāzes peļu ķērāja - kaķenes Lusias mājvieta Ādažu bāzē. (Foto: Mehanizētās kājnieku brigādes arhīvs)

 

Tā kā bāzes teritorijā pēdējā laikā bieži manīta lapsa, tad abu kaķu mājvietas ir pārceltas tuvāk ierindas laukumam.

Reklāma
Reklāma

Rudais kaķis biežāk gan uzturoties pie Karavīru kluba, un, kā nu ne – tieši tajā ēkā atrodas Ādažu bāzes kafejnīca!

 

Savukārt Lusias mājiņa ierīkota pie kazarmām, kurās dzīvo NATO kaujas grupas Polijas kontingenta karavīri.

 

Kaķu būdiņu rotā simbolisks uzraksts – QRF LUSIA, kas saīsinājumā no “quick reaction force” nozīmē – ātrie reaģēšanas spēki. Savukārt otra mājiņa iekārtota kā ziemas miteklis, jo tajā ir segas, lai kaķim siltāk.

Redzams, ka arī Lusia tiek ļoti labi barota, jo bļodiņā ir gan kaķu sausā barība, gan sardeļu ripiņas.

 

NATO kaujas grupas karavīru ierīkotā kaķenes Lusias gultiņa. (Foto: Mehanizētās kājnieku brigādes arhīvs)

 

Tieši šī iemesla dēļ Lusias mājvietu regulāri apmeklē arī Bulta, īpaši tad, kad bļodas pilnas un pašas saimnieces nav klāt.

Ceļš uz Lusias mājām ved tieši pāri ierindas laukumam, kas tika šķērsots arī liktenīgajā 29. novembra pēcpusdienā visu augsto viesu deguna galā.

Arī karavīri novērojuši – rudais runcis ir drosmīgs un mērķtiecīgs, jo bieži laukumā parādās karavīru izvades laikā un pat nebaidās no ieroču zalvēm, kas ieskandina svinīgo jundu. Tā šāvienu skaņu pavadībā viņš itin mierīgi un pārliecinoši turpina savu ceļu uz mērķi.

Bulta mielojas no Lusias bļodiņas. (Foto: Mehanizētās kājnieku brigādes arhīvs)

 

Varbūt Bulta zināja, ka reiz pienāks tieši viņa zvaigžņu stunda? Tagad par rudasti interesi izrāda ne tikai pašmāju un ārvalstu mediji, bet arī aizsardzības un drošības eksperti visā plašajā pasaulē. Sociālajā vietnē “Twitter” pēdējās dienās parādās aizvien vairāk jaunu sajūsmas pilnu ierakstu un jautājumu – vai Latvijā tagad ir pašiem savs taktiskais kaujas kaķis?

Tā, piemēram, Kanādas pārstāvniecība NATO ierakstījusi, ka šis mincis ir Kanādas vadītās NATO kaujas grupas Latvijā jaunākais dalībnieks.

 

Arī NATO preses sekretāre Oana Lungesku raksta, ka šis ir kaujas grupas jaunākais papildinājums un iznācis atrādīties tieši brīdī, kad ģenerālsekretārs J. Stoltenbergs sasveicinās ar Latvijas armijas un Latvijā dienošajiem NATO dalībvalstu karavīriem.

Savukārt kāds cits “Twitter” lietotājs uzsver, ka kaķis ir neatkarības, brīvības, garīgās apgaismības, intuīcijas, līdzsvara un cerības simbols, kas kontekstā ar NBS un NATO esot ļoti laba zīme.

Saistītie raksti