Kādas ir kaķu koronavīrusa pazīmes? Skaidro veterinārārsts

Kaķis spēj inficēties ne tikai ar Covid-19, bet arī ar īpašo kaķu koronavīrusu FCoV, kas cilvēkam gan nav bīstams. Kā atpazīt kaķu koronavīrusa pazīmes un kā rīkoties saimniekam, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, veterinārmedicīnas doktors Kaspars Kovaļenko.

 

Mājas kaķim, kurš nedodas ārā, saslimt ar šo vīrusu ir maza iespēja, tomēr to nevar izslēgt.

FOTO: Shutterstock.com

Mājas kaķim, kurš nedodas ārā, saslimt ar šo vīrusu ir maza iespēja, tomēr to nevar izslēgt.

Daudzi dzīvnieki ar kaķu koronavīrusu inficējas jau agrā vecumā un sadzīvo visu mūžu, jo tas atrodas zarnu epitēlijā. Laika gaitā notiek gēnu jeb punktveida mutācijas, un tās iegūst spēju labāk inficēt imunitātes šūnas, kā rezultātā var attīstīties kaķu infekciozais peritonīts. Neskatoties uz ārstēšanu, kaķu infekciozais peritonīts krietni samazina dzīvnieka dzīvildzi – no diagnozes uzstādīšanas brīža tam atlikuši apmēram pieci mēneši.

Infekcijas pazīmju gadījumā jārīkojas ātri
Simptomi infekcijas slimībām kaķim ir līdzīgi kā cilvēkam – klepošana, šķaudīšana, iztecējumi no acīm, diareja jeb caureja. Jebkurā gadījumā, ja dzīvniekam novērojami kādi saslimšanas simptomi,  jāvēršas pie veterinārārsta.

Veterinārmedicīnas doktors ieteica kritiski un uzmanīgi vērot dzīvnieka veselību: “Atsevišķos gadījumos pārāk ilga gaidīšana var būt tikai par sliktu dzīvniekam.”

Mājas kaķus nevajadzētu laist ārā
Pasaules zinātniskā informācija jau no pavasara liecina, ka atsevišķu sugu dzīvnieki var inficēties arī Covid-19, atgādināja Kovaļenko. Šobrīd apstiprinājies, ka ar Covid-19 var inficēties kaķi, suņi, ūdeles, truši, cūkas, govis un citi dzīvnieki, taču ne visi to nodod tālāk.

LLU veiktais pētījums liecina, ka klaiņojošajiem kaķiem šis vīruss nav konstatēts, tomēr to organismā ir Covid-19 antivielas, kas nozīmē, ka tas iegūts no kādas virsmas dabā, iespējams,  saskaroties ar cilvēku augšējo elpceļu izdalījumiem.

Reklāma
Reklāma

Cilvēkam, kuram novērojamas infekcijas pazīmes, nav ieteicams doties pie dzīvniekiem, piemēram, patversmē, audzētavā vai saimniecībā jeb vietās, kur ir liels dzīvnieku blīvums, jo pieredze rāda, ka šo slimību var nodot ūdelēm, cūkām un, iespējams, citiem dzīvniekiem.

Mājas kaķim, kurš nedodas ārā, saslimt ar šo vīrusu ir maza iespēja, tomēr to nevar izslēgt.

Noklausies visu raidījuma ierakstu: