Vāc parakstus, lai atsāpināšana dzemdībās Latvijā būtu pieejama bez maksas

Portālā "manabalss.lv" publicēta iniciatīva, kuras mērķis ir panākt, lai Latvijā sievietēm dzemdību laikā atsāpināšana jeb epidurālā anestēzija būtu pieejama bez maksas.

FOTO: Shutterstock.com

"Jebkurai sievietei, kura dzemdē, būtu jābūt pieejamai dzemdību sāpju remdēšanas iespējai par velti, taču pašlaik izvēle taisīt epidurālo anestēziju ir tikai tām sievietēm, kurām tam ir pietiekami daudz finanšu līdzekļu. Tāpēc epidurālai anestēzijai ir jābūt valsts apmaksātam pakalpojumam," uzskata iniciatīvas pieteicēja Simona Dilāne.

Dilāne atsaucas uz ekspertiem, kuri atzīst, ka ilgstošas dzemdību sāpes var radīt pacientes veselības problēmas un skābekļa trūkumu bērnam. Lielai daļai sieviešu kontrakciju sāpes ir ļoti spēcīgas un rada sarežģījumus dzemdību procesā, jo tiek patērēts daudz spēka.

Parakstīties par iniciatīvu var portālā “Manabalss.lv” - "PAR GRŪTNIEČU TIESĪBĀM UZ BEZMAKSAS EPIDURĀLO ANESTĒZIJU.
 

Dzemdību nodaļās sāpju mazināšanai ir pieejama epidurālā anestēzija, taču tas ir maksas pakalpojums, izņemot dažas ārstu noteiktas situācijas. "Problēma ir, ka ne visas sievietes šo pakalpojumu var atļauties. Piemēram, Rīgas Dzemdību namā šis pakalpojums maksā 285 eiro; arī Jūrmalas dzemdību namā pakalpojumam ir tāda pati cena.

Sievietei tomēr būtu jābūt brīvai izvēlei, veikt vai neveikt epidurālo anestēziju augstu sāpju gadījumā. Ja sieviete nolemj, ka viņai šī anestēzija ir nepieciešama, šim pakalpojumam vajadzētu būt valsts apmaksātam," uzskata iniciatīvas pieteicēja.

Citviet pasaulē uzskata, ka pacientes vēlme efektīvi remdēt dzemdību sāpes ir pietiekams pamatojums uzsākt epidurālo analgēziju. Latvijā šo analgēzijas metodi apmaksā paciente, bet dažās ārstu noteiktās situācijās to apmaksā valsts.

Reklāma
Reklāma

Latvijā nav valsts noteiktu vienotu vadlīniju, kuras, pieņemot lēmumu par EA veikšanu medicīnisku indikāciju dēļ, ievērotu visas dzemdību iestādes. Katra slimnīca, kurā pieņem dzemdības, pati izstrādā savas vadlīnijas. Piemēram, valsts apmaksāta anelgēzija pienākas augsta asinsspiediena, nopietnas preeklampsijas, bīstamu sirdsdarbības traucējumu gadījumos. Arī tad, ja ja pastāv liela iespēja, ka dzemdības var beigties ar steidzamu ķeizargriezienu.