Veselības ministrija aicina darbu, ja iespējams, organizēt attālināti

Ņemot vērā, ka līdz šim biežāk Covid-19 uzliesmojumi bijuši tieši darba vietās, īpaši svarīgi ir atcerēties par piesardzības pasākumiem, informēja Veselības ministrijas (VM) komunikācijas speciāliste Anna Strapcāne.

 

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Photo by Andrew Neel from Pexels

Latvijā saslimstība ar Covid-19 ir strauji pieaugusi, tāpēc VM aicina valsts un pašvaldības iestādes, kā arī privātos uzņēmumus, ja tas ir iespējams, darbu organizēt attālināti.

Lai darba devējiem būtu skaidras norādes, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir atjaunojis ieteikumus darba devējiem. Šobrīd būtiski ir izvērtēt, kuri darbinieki var strādāt attālināti, un atgriezties pie šīs darba formas, ko daudzi īstenoja pavasarī. Otrs virziens - veicināt kolektīva atbildību - nepieļaut slimu darbinieku atrašanos darba vietā un pēc iespējas mazināt darbinieku savstarpējos klātienes kontaktus.

Lai samazinātu iespējamību Covid-19 izplatībai darba vietās, speciālisti šobrīd aicina atgriezties pie attālinātā darba, piemēram, no mājām. Šī ir forma, ko daudzi izmantoja pavasarī, tāpēc mudinām atgriezties pie iepriekš izstrādātās kārtības. Turklāt, šo formu vajadzētu izmantot arī dažādu ražošanas uzņēmumu, tirdzniecības un citu līdzīgu vietu administrācijas darbiniekiem.

Veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, epidemiologi secinājuši, ka daļa cilvēku, kuriem atklāj Covid-19, vairākas dienas uz darbu gājuši ar akūtām slimības pazīmēm. Līdz ar to ministrija aicina pārrunāt šādas situācijas ar darbiniekiem, skaidrojot, ka šādos gadījumos nepieciešams palikt mājās.

Vienlaikus VM iesaka ieviest praksi, ka darbinieks, vienojoties ar darba devēju, vismaz vienu dienu var palikt mājās, piemēram, veicot darba pienākumus attālināti vai pilnībā paņemot brīvu dienu, lai novērotu savu veselības stāvokli. Tas noteikti darba devējam būs finansiāli izdevīgāk, nekā veselas darbinieku grupas aiziešana mājas karantīnā, kas, iespējams, var nozīmēt, ka pat uz laiku ir jāslēdz uzņēmuma darbība, skaidro ministrijā.

Turklāt šis aspekts ir svarīgs ne tikai Covid-19 kontekstā - nedrīkst kolēģus aplipināt arī ar citiem sezonas vīrusiem.

Lai mazinātu iespēju izplatīties infekciju slimībām, būtiska ir telpu regulāra vēdināšana un tīrīšana. Ministrijā aicina bieži tīrīt virsmas, kur pieskaras daudz cilvēku, piemēram, durvju rokturus, lifta pogas, kafijas automātus, ūdens krānus.

Tāpat svarīgi ir iespēju robežās samazināt cilvēku skaitu, kas strādā kopā vienā telpā, nodrošinot divu metru savstarpējo distanci, un mazināt saskarsmi klātienē dažādu struktūrvienību darbiniekiem. Tas nozīmē arī ierobežot darbinieku pulcēšanos koplietošanas telpās - virtuvē, garderobē un atpūtas zonās.

Reklāma
Reklāma

Ministrijas ieskatā, šobrīd arī nav ieteicams rīkot kolektīvu atpūtas pasākumus iekštelpās. Klientu apkalpošanā speciālisti iesaka uzstādīt papildu aizsargbarjeru.

Arī domājot par sapulču organizēšanu, vispirms jāuzdod jautājums - vai sapulce var notikt attālināti? Iespējams, to var organizēt vismaz daļēji izmantojot modernās tehnoloģijas, attālināti pievienojoties cilvēkiem no citām struktūrvienībām vai uzņēmumiem.

Ja sapulce notiks klātienē, pirms tās un tās laikā, kā arī pēc sapulces kārtīgi jāizvēdina telpa. Pēc sanāksmes nepieciešams notīrīt galdu, durvju rokturus un citas virsmas, kur pieskaras liels skaits cilvēku.

Būtiski ir nodrošināt iespēju cilvēkiem ievērot savstarpējo divu metru distanci un dezinficēt rokas. Tāpat nav ieteicams rīkot kafijas pauzes ar pašapkalpošanos un visiem parakstīties ar vienu pildspalvu. Tāpat tiek rekomendēts saīsināt sanāksmju biežumu un ilgumu.

Veselības ministrija arī aicina ikvienu darba devēju mudināt savus darbiniekus lejupielādēt un izmantot aplikāciju "Apturi Covid". Tas ļaus ātrāk noteikt vai cilvēkam ir bijusi saskarsme ar personu, kura ir saslimusi ar šo slimību. Šādā veidā tiks palīdzēts gan epidemiologiem viņu darbā, gan būs iespējams savlaicīgāk īstenot pasākumus, lai pasargātu citus kolēģus no inficēšanās.

Veselības ministrija ir arī sagatavojusi vizuālos materiālus darba devējiem un darbiniekiem, kā arī apkopoti ieteikumi sapulču organizēšanai.