Pirmo reizi Latvijā norisināsies Atvērto durvju dienas sociālajos uzņēmumos

No 14. līdz 18.oktobrim Labklājības ministrija visā Latvijā izsludina Sociālās uzņēmējdarbības nedēļu, kas tiks atzīmēta ar dažādām aktivitātēm. Lai ikviens varētu iepazīties un izzināt klātienē, ko piedāvā un kā strādā sociālie uzņēmumi, no 15. līdz 17. oktobrim pirmo reizi šajos uzņēmumos norisināsies Atvērto durvju dienas ar moto “Iepazīsti sociālos uzņēmējus, kuri dara pasauli labāku!”. Atvērto durvju dienās pie sevis ciemos aicina 10 sociālie uzņēmumi Rīgā, Ikšķilē, Siguldā un Valmierā. 

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Autoskola nedzirdīgiem cilvēkiem “Mobilizing” piedāvās unikālu iespēju ikvienam uzzināt, kā tas ir − mācīt nedzirdīgus cilvēkus vadīt automašīnu. Būs iespēja piedalīties praktiskajā braukšanas nodarbībā Rīgā, kā arī apmeklēt teorijas apmācības Valmierā un aprunāties ar uzņēmuma dibinātāju un vadītāju Santu Beitāni. 

Pirmā bezatkritumu /zero waste/ kafejnīca Latvijā “Cafe M” aicina izzināt uzņēmuma aizkulises – vai tiešām un kā kafejnīcā nerodas atkritumi? Ciemiņus laipni sagaidīs un savu aizraujošo sociālā uzņēmēja stāstu pastāstīs kafejnīcas dibinātāja un vadītāja Ulla Milberta. 

Apģērbu dizaina un ražošanas uzņēmuma “OWA” mērķis ir mainīt sabiedrībā valdošos stereotipus par personām ar invaliditāti un viņu darbspējām. Atvērto durvju dienās uzņēmuma dibinātāja un vadītāja Natālija Jermolajeva pastāstīs par uzņēmuma ikdienu un biznesa modeli, kā arī veikalā būs pieejamas Latvijas sociālo uzņēmēju ražotās preces.


Atvērtajā stikla dizaina studijā/ darbnīcā “Glass Point” varēs uzzināt par uzņēmuma piedāvātajām meistarklasēm un to, kā otrreiz pārstrādāt stiklu mākslinieciskos un dizaina produktos uz vietas studijā vai pašrocīgi mājās.

Sociālā uzņēmuma “Mammām un tētiem” ciemiņiem būs iespēja izzināt šī sociālā uzņēmuma mērķus un ikdienas darbu.

Veizāna deju skola piedāvās aplūkot studijas telpas, vērot deju nodarbības, kā arī satikt klātienē un par pašaizliedzīgu darbu labākas pasaules vārdā aprunāties ar skolas vadītāju Edmundu Veizānu.

Privātā sākumskola “Ķiparu Nams” Ikšķilē aicina apskatīt šī gada 1.septembrī atvērtās sākumskolas telpas un sarunās ar vadītāju Sandu Reikmani izprast sociālā uzņēmuma ikdienu un izaicinājumus.

Sociālais uzņēmums “Visi Var” Siguldā piedāvā darba iespējas cilvēkiem ar invaliditāti, vecākiem, kuri kopj bērnus ar invaliditāti, pirmspensijas vecuma cilvēkiem un citām sociālām grupām. Atvērto durvju dienās būs iespēja aprunāties ar uzņēmuma dibinātāju Evu Viļķinu, kā arī varēs aplūkot, kā norit darbs uzņēmuma “Visi Var” darbnīcās.

“RB Cafe" ir pirmā kafejnīca Baltijā, kur lielākoties strādā cilvēki ar invaliditāti. Viesiem būs iespēja ne tikai pacienāties ar kādu gardu konditorejas našķi, bet arī izzināt kafejnīcas ikdienu un saprast, kas ir šāda sociālā uzņēmuma lielākie izaicinājumi un ieguvumi.

Savukārt zvanu centra “Sonido” dibinātāja un vadītāja Inga Muižniece ļaus ciemiņiem būt klātesošiem uzņēmuma ikdienā, kur strādā cilvēki ar īpašām vajadzībām, varēs sajust labi iekārtotas darba vides nozīmi, kā arī ikvienam būs iespēja arī pašam “novelt savu akmeni no sirds”.


Plašāka informācija par Atvērto durvju dienu norises laikiem, vietām un pieteikšanos lasāma Labklājības ministrijas mājas lapā www.lm.gov.lv un sociālā tīkla Facebook lapā, sadaļā “Pasākumi”. 


“Latvijā Sociālā uzņēmuma likums darbojas jau pusotru gadu. Pa šo laiku ar oficiālu sociālā uzņēmuma statusu aktīvi darbojas 70 uzņēmumi. Šī biznesa uzsākšanai vai paplašināšanai ir iespējams saņemt ALTUM finanšu atbalstu granta veidā līdz pat 200 tūkstošiem eiro. Lai arī sociālā uzņēmējdarbība kļūst arvien populārāka visā pasaulē, tomēr lielai sabiedrības daļai par to ir maldīgs priekšstats, ka tā ir tikai labdarība. Mūsu sociālie uzņēmēji piedāvā ļoti dažādus un inovatīvus pakalpojumus, rada oriģinālas dizaina preces, izstrādā digitālos rīkus un kustību palīgierīces, kā arī saražoto preci eksportē. Atvērto durvju dienas ir lieliska iespēja, lai izzinātu šo uzņēmumu realitāti un to, kādu labumu ar savu darbu tie rada sabiedrībai, kā arī vērtīgi būs aprunāties ar uzņēmumu vadītājiem, jo sociālajā uzņēmējdarbībā īpaši nozīmīgs ir cilvēciskais faktors un patiesa vēlme strādāt sabiedrības labā,” aicina Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta direktors, Sociālo uzņēmumu komisijas priekšsēdētājs Imants Lipskis.

Sociālās uzņēmējdarbības nedēļas ietvaros Labklājības ministrija aicina arī iepazīties ar četru sociālo uzņēmēju pieredzes stāstiem video formātā: 

“RB Cafe”  



“Eņģeļu pasts” 



“Torņkalna privātā vidusskola”



“Vigobot” 

Reklāma
Reklāma


Atbilstoši vispārpieņemtai starptautiskai praksei sociālais uzņēmums ir uzņēmums, kura galvenais mērķis ir radīt sociālu ietekmi un labumu sabiedrībai, nevis nodrošināt peļņu īpašniekiem. Šajā uzņēmējdarbības formā sociālā misija ir svarīgāka par peļņu – tā nav mērķis, bet līdzeklis. Peļņa tiek no jauna investēta sociālā mērķa īstenošanā, nevis pārdalīta. Latvijā sociālos uzņēmumus definē Sociālā uzņēmuma likums, kas stājās spēkā 2018. gada 1. aprīlī.