Secinājums “Tēvu sapulcē”: šobrīd vīrieši Latvijā ir vājais dzimums, vīrišķība ir krīzē

“Vīrišķība ir tā, pie kuras šobrīd Latvijā ir jāstrādā, pašlaik mums ir vīrišķības tuksnesis. Daudzi vīrieši ir kā bērni, kas nespēj uzņemties atbildību,” tā šodien Latvijas vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” rīkotajā “Tēvu sapulcē” par tēva atbildību sacīja filozofs Vents Sīlis, norādot, ka problēmas saistībā ar tēva lomu Latvijā ir sakrājušās jau vairākās paaudzēs. “Tēvu sapulcē”, kas rīkota par godu svētdien, 9. septembrī, gaidāmajai Tēva dienai, bija kopā sanākuši dažādi sabiedrībā pazīstami speciālisti un tēti, piemēram, trīs dēlu tēvs, ģitārists Kaspars Zemītis, perkusionists Nils Īle, pasākumu vadītājs Renārs Zeltiņš, spēkavīrs Dainis Zāģeris un citi.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Šodien tēvi un speciālisti vienotā apspriedē dalījās savu bērnu dienu pieredzē un kopīgi aicināja vīriešus tēvus uzņemties atbildību par savu ģimeni. Foto: Agnese Gabrāne

“Reizēm var dzirdēt sievietes sakām: “Nu esi beidzot īsts vecis!” Bet – kas tas īsti ir? Ko mēs sagaidām no mūsdienu vīrieša tēva?” retoriski vaicāja Vents Sīlis, kas pats ir divu bērnu tētis. “Latvijā runā par sliktajiem tēviem tieši tāpēc, ka daudzi vīrieši paši ir kā bērni. Arī es visu darīju kā bērnu mamma – es tikai biju “stulbā mamma”, otra mamma bija pārāka it visā. Taču tēvam nevajag imitēt mammu. Vīrietim, lai kļūtu pat tēvu, pašam jākļūst par vīrieti – tas ir grūtākais uzdevums. Vīrieši Latvijā šobrīd patiesi ir vājais dzimums, mums ir vīrišķības tuksnesis. Vīriešiem ir nepieciešams dalīties ar saviem stāstiem, idejām, jo problēmas ir sakrājušas vairākās paaudzēs – padomju laiks vīriešus faktiski “izkastrēja”.”

Mums ir vīrišķības tuksnesis. Vīriešiem ir nepieciešams dalīties ar saviem stāstiem, idejām, jo problēmas ir sakrājušas vairākās paaudzēs – padomju laiks vīriešus faktiski “izkastrēja”.

Vents Sīlis uzsvēra, ka tētim ir divi svarīgi uzdevumi – pirmkārt, uzturēt kārtību (tas ietver sagādnieka un aprūpētāja lomu) un, otrkārt, dot bērnam svētību. Tas nozīmē bērnam nodot sajūtu, ka  bērns ir pats labākais un jaukākais, kas viņam ir. “To izdarīt ir vienkārši, piemēram, apsēdies bērnam pretī un vienkārši pasaki – tu esi vislabākais, vislieliskākais bērns, kādu es varu vēlēties. To var arī neteikt vārdos, bet nodot šo izjūtu.”
Filozofam Ventam Sīlim ir divi bērni un attiecības ar paša tēvu bijušas visai sarežģītas – nav satikušies pat 17 gadu –, tomēr viņš uzsver, ka attiecības ar tēvu ir svarīgi sakārtot, pat tad, ja tēvs jau ir aizsaulē.


Trīs dēlu tēvs, ģitārists Kaspars Zemītis stāstīja, ka par tēvu kļuvis ļoti agrā vecumā. “Biju jauns tētis, tādā vecumā, par kuru saka: “Es iekritu!”,” smējās mūziķis, atzīstot, ka no tēva lomas bijis nobijies. “Pirms laika satiku portugāļu ģitāristu, kurš sacīja, ka gatavojas kļūt par tēvu, tāpēc daudz lasa. Es viņam jautāju – kā zināt, kādam tad tev kā tēvam vajadzētu būt? Uz ko gados krietni jaunākais ģitārists atbildēja – nevis kādam vajadzētu būt, bet kāds tu gribētu būt. Tā ir ļoti svarīga atziņa.”
Tētis Toms Grēviņš savukārt sacīja, ka, viņaprāt, galvenā problēma Latvijā ir tā, ka populārākais Latvijas ģimenes modelis ir – divas sievietes un bērns. “Jāstrādā pie tā, lai šo situāciju mainītu, un es esmu gatavs iesaistīties,” teica Grēviņš.

Kad piedzima meita, man bija pirmreizīga izjūta! Man ieslēdzās spīts, ka būšu citāds tētis, nekā bija manējais.

Reklāma
Reklāma


Renārs Zeltiņš ir jaunais tētis – viņa meitai Emmai ir tikai deviņi mēneši. Viņš atklāja, ka viņa tēvs ģimeni pametis, kad Renāram bija vien četri gadi, un abi satikās, kad viņam jau bija 25. “Kad piedzima meita, man bija pirmreizīga izjūta! Man ieslēdzās spīts, ka būšu citāds tētis, nekā bija manējais,” stāstīja Renārs. Viņu priecējot tendence, ka viņa draugu pulkā esošie tēti, pat ja šķīrušies, uzņemas atbildību par saviem bērniem un nav tikai sievietes palīgi un sagādnieki.
Šodien tēvi un speciālisti vienotā apspriedē dalījās savu bērnu dienu pieredzē un kopīgi aicināja vīriešus tēvus uzņemties atbildību par savu ģimeni. Pasākumā piedalījās daudzi sabiedrībā zināmi tēvi, tostarp TV seja Ansis Klintsons, spēkavīrs Dainis Zāģeris, filozofs Vents Sīlis, perkusionists Nils Īle, pavārs Ēriks Dreibants, ģitārists Kaspars Zemītis, mūziķis Juris Kaukulis, pasākumu vadītājs Renārs Zeltiņš, fotogrāfs Edijs Pālens, radio “Pieci.lv” DJ Toms Grēviņš, “Rimi bērniem” pavārs Normunds Baranovskis u.c. Tēvi sapulcē vienojās, ka svarīgākais ir būt nevis tādam tētim, kādam ir jābūt, bet – kāds tu gribētu būt.

Arī vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa uzsvēra: “Vīrietis, kurš uzņemas atbildību, savam bērnam var dot ļoti daudz – klātesamību, spēku, drosmi, ticību sev un sajūtu būt mīlētam. Ikdienā mēs ikviens redzam ļoti daudz kolosālu tētu – savā draugu un radu lokā, uz ielas, Tēva dienas gājienā, tētu un bērnu izlūkbraucienos, ko nesen sākām organizēt –, taču it kā neredzami paliek tie tēvi, kas nevēlas, nespēj uzņemties atbildību par saviem bērniem. Lai apliecinātu, ka Latvijā vīriešiem tēviem ir zināmas problēmas ar atbildības uzņemšanos, nav vajadzīgi pētījumi – pietiek ar cilvēkstāstiem, speciālistu viedokļiem un vienu vienīgu skaitli, ka Latvijā aptuveni 38 tūkstoši bērnu nesaņem alimentus no saviem tēviem.”


Par Tēva dienu
9. septembrī plkst. 12.00 no Brīvības pieminekļa Rīgā sāksies tradicionālais Tēva dienas gājiens, kurā aicinātas piedalīties ģimenes no visas Latvijas. Gājiens noslēgsies Vērmanes dārzā pie skatuves, kur uzreiz gaidāms svētku koncerts. Šogad uz Tēva dienu ielūdz valsts iniciatīva “Latvijas Goda ģimenes gads”, svētkus, kā ik gadu, organizē Latvijas vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”, Tēva dienas lieldraugs – “Rimi”. Aizraujošas aktivitātes pasākumā visai ģimenei nodrošina arī Latvijas zaļās farmācijas uzņēmums “Silvanols”, “Amigo”, “Trebū Mājas”, “Latvijas pasts”, “Bowlero”, “GUNSnLASERS”, izklaides parks “Avārijas brigāde” u.c.
Svētki Vērmanes dārzā norisināsies visas dienas garumā līdz pat plkst. 17.00. Ieeja bez maksas. 

 

Materiāla "Secinājums “Tēvu sapulcē”: šobrīd vīrieši Latvijā ir vājais dzimums, vīrišķība ir krīzē" tapšanu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild “Fonds Mammām un tētiem”.