Reaģējot uz ģimenēs vardarbību piedzīvojušajiem un mirušajiem bērniem, “Mammamuntetiem.lv” pieprasa nodrošināt valsts apmaksātu kontracepciju atsevišķām sabiedrības grupām

Reaģējot uz nesenajām ziņām par to, ka savās ģimenēs vardarbību piedzīvojuši un miruši mazi bērni, “Mammamuntetiem.lv” atbildīgajām institūcijām pieprasa uzsākt valsts apmaksātas kontracepcijas nodrošināšanu atsevišķām sabiedrības grupām.
“Bērniem jādzimst ģimenēs tad, kad viņus tajās kāds gaida. Tad, kad ģimene ir gatava mīlēt un aprūpēt savu bērnu, sargāt un lolot, nevis izmisumā veikt abortu, nodot glābējsilītē, piekaut vai nogalināt,” teicMammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

FOTO: Artūrs Ķipsts

“Bērniem jādzimst ģimenēs tad, kad viņus tajās kāds gaida. Tad, kad ģimene ir gatava mīlēt un aprūpēt savu bērnu, sargāt un lolot, nevis izmisumā veikt abortu, nodot glābējsilītē, piekaut vai nogalināt,” teic"Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

“Bērniem jādzimst ģimenēs tad, kad viņus tajās kāds gaida. Tad, kad ģimene ir gatava mīlēt un aprūpēt savu bērnu, sargāt un lolot, nevis izmisumā veikt abortu, nodot glābējsilītē, piekaut vai nogalināt,” atklātā vēstulē, kas šodien izsūtīta Veselības ministrijai, Labklājības ministrijai un citām ar tematiku saistītām institūcijām un amatpersonām, pauž vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.  

Vēstulē pausta nepieciešamība nekavējoties uzsākt valsts apmaksātas kontracepcijas nodrošināšanu atsevišķām sabiedrības grupām.

 

Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānā no 2018. līdz 2020. gadam valdība bija apstiprinājusi atbalsta pasākumu – valsts apmaksātu kontracepciju sociālajam riskam pakļautām sievietēm [1]. “Tomēr tas netika ieviests, tāpēc 2020. gada septembrī mēs, Latvijas vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”, aicinājām Veselības ministriju un citus ekspertus uz diskusiju, vaicājot, kāpēc plāns arvien nav īstenots, kā arī rosinājām to neatlikt. Jo īpaši tāpēc, ka arvien biežāk izskan ziņas par vardarbību pret bērniem ģimenē, un par vardarbības pieaugumu pandēmijas laikā Eiropas Parlaments bija izteicis brīdinājumu; to var skaidrot ar dažādiem psihosociāliem faktoriem [3],” stāsta Inga Akmentiņa-Smildziņa.

 

Diskusija “Vai riska grupām kontracepcijai ir jābūt bez maksas?”

 

“Aicinājām bezmaksas kontracepciju sākotnēji nodrošināt vismaz kādai no sabiedrības grupām, piemēram, sievietēm, kas tiek atbrīvotas no ieslodzījuma vietas, cilvēkiem ar psihiskām slimībām u. c. [3]. Ar Veselības ministrijas pārstāvi pārrunājām, ka kontracepcijas veidiem būtu jābūt dažādiem – piemērotiem katram individuālajam cilvēkam un viņa situācijai. Piemēram, 

 

ja dzemdību nodaļā māte atsakās no jaundzimušā bērna, dot iespēju speciālistam jau dzemdību vietā piedāvāt sievietei atbilstošu kontracepcijas metodi.”

Tomēr bezmaksas kontracepcija valstiskā līmenī nevienai sabiedrības grupai tā arī nav pieejama [4]. Tāpēc “Mammamuntetiem.lv” lūdz informēt, kad Latvijā šis sen plānotais valsts atbalsta pasākums atsevišķām sabiedrības grupām tiks ieviests.

Bezmaksas kontracepcijas nodrošināšana Eiropas Savienības valstu vidū ir sen zināms un izplatīts sabiedrības veselības profilakses pasākums 

Reklāma
Reklāma

(piemēram, to nodrošina Vācijā, Francijā, Beļģijā, Nīderlandē, Dānijā [5; 6], kas preventīvi novērš daudzas tādas situācijas, kas Latvijā jau kļuvušas par nopietnām, ielaistām problēmām. Piemēram:
 

  1. Mākslīgie aborti. Latvijas veselības statistikas datubāzes dati liecina, ka Latvijā ik gadu tiek veikti vidēji 3000 abortu [7].
  2. Pieaug nepilngadīgām meitenēm veikto abortu skaits. Dati liecina arī, ka turpina pieaugt abortu skaits, ko veikušas nepilngadīgas meitenes: 2019. gadā abortus izdarījušas 55 meitenes vecumā līdz 18 gadiem, savukārt 2020. gadā – 81 [7]. Tāpat ik gadu vairāk nekā 100 bērni piedzimst nepilngadīgām meitenēm [8].
  3. Saslimšana ar STS. Seksuāli transmisīvo slimību izplatība ir ļoti augstā līmenī. Pēc HIV izplatības datiem, Latvija Eiropas Savienības valstu vidū ir 2. vietā [9], turklāt pusaudžu un jauniešu vidū ik gadu izplatās arī tāda bīstama STS slimība kā sifiliss [10]. 2018. gada dati liecina: bērniem vecuma grupā līdz 17 gadiem konstatēti 4 sifilisa gadījumi, jauniešiem no 18 līdz 35 gadiem – 25 gadījumi [11].
  4. Negribēti bērni. Jautājumu par bezmaksas kontracepcijas pieejamību atkārtoti šobrīd aktualizējam tieši pēdējo traģisko notikumu dēļ, kad 2021. gada decembra vidū Ziepniekkalnā savās mājās tika atrasts miris, nodurts 3 gadus vecs bērns un tā paša gada 31. decembrī Liepājā savā ģimenē tika atrasts miris 2 gadus vecs bērns, kura ķermenis bija klāts ar acīmredzamiem zilumiem. Minētās ģimenes jau bija bijušas savu bāriņtiesu redzeslokā, un šīs ir ģimenes, kurām būtu bijusi jāsaņem valsts apmaksāta kontracepcija, lai bērni tajās varētu ienākt, kad ģimene ir gatava uzņemties rūpes un atbildību par jaunu dzīvību.

 

“Bērniem jādzimst ģimenēs tad, kad viņus tajās kāds gaida. Tad, kad ģimene ir gatava mīlēt un aprūpēt savu bērnu, sargāt un lolot, nevis izmisumā veikt abortu, nodot glābējsilītē, piekaut vai nogalināt,” uzsver vecāku organizācijas pārstāve.

 

“Mēs, vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”, šajā vēstulē gribētu lietot vārdu “aicinām”, taču šobrīd mums ir jāsaka “pieprasām” – pieprasām nekavējoties uzsākt bezmaksas kontracepcijas nodrošināšanu atsevišķām sabiedrības grupām. Paužam gatavību iesaistīties darba grupā, ja tāda tiek veidota ar mērķi noteikt, kurām sabiedrības grupām un kādā kārtībā būtu pieejama valsts apmaksāta kontracepcija,” noslēgumā saka Inga Akmentiņa-Smildziņa. 
 

Vēstule izsūtīta: LR Valsts prezidenta kundzei Andrai Levitei, LR veselības ministram Danielam Pavļutam, Saeimas Dzimuma līdztiesības, reproduktīvās veselības un veselīgas seksualitātes veicināšanas deputātu grupas vadītājai Andai Čakšai, LR labklājības ministram Gatim Eglītim, LM Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktorei Zitai Mustermanei, Sadarbības platformas “Demogrāfisko lietu centrs” vadītājam Imantam Parādniekam.

 

Atsauces:
1. Likums par "Par Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānu 2018.-2020. gadam",
2. Vardarbību veicinošie psihosociālie faktori Covid-19 pandēmijas laikā,
3. Diskusija “Vai riska grupām kontracepcijai ir jābūt bez maksas?”,
4. European Parliamentary Forum for Sexual & Reproductive Rights, European Contraception Policy Atlas – Latvia,
5. European Parliamentary Forum for Sexual & Reproductive Rights, Contraception Atlas, March 2020. Special reimbursement for vulnerable groups (unemployed, low-income)
6. European Parliamentary Forum for Sexual & Reproductive Rights, Contraception Atlas, March 2020. Special reimbursement for adolescents (until 19),
7. SPKC, Veselības statistikas datubāze,
8. SPKC, Veselības statistikas datubāze “Dzemdības un jaundzimušie pēc mātes vecuma pa reģioniem”,
9. HIV/AIDS surveillance in Europe 2021, 2020 data,
10. Dermatovenerologs Aleksejs Zavorins: “Pusaudži Latvijā slimo arī ar sifilisu – slimība nav zudusi!”,
11. STI gadījumu skaits sadalījumā pa vecuma grupām 2017.–2018. gadā,

Saistītie raksti