Cik daudz burkānu vajadzēs notīrīt vienas sulas glāzes pagatavošanai?

Svaigi spiestās sulas satur 95% cilvēka organismam nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu. Sevišķi iecienītas ir svaigi spiestas burkānu un apelsīnu sulas. Bet, vai tu zini, cik daudz nepieciešams šo dārzeņu un augļu, lai iegūtu vienu sulas glāzi? Jāatzīst, diezgan daudz, lai gan ne tik, cik daudz nepieciešams spinātu, lai izspiestu vienu glāzi šīs īpaši veselīgās sulas.

 Lai pagatavotu glāzi (220ml) svaigi spiestas burkānu sulas, nepieciešami 500 g burkānu. Šī svaigi spiestā sula ir trešā populārākā, apsteidzot apelsīnu un ābolu sulas.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Lai pagatavotu glāzi (220ml) svaigi spiestas burkānu sulas, nepieciešami 500 g burkānu. Šī svaigi spiestā sula ir trešā populārākā, apsteidzot apelsīnu un ābolu sulas.

 

 

Aprīlis Latvijā tradicionāli tiek uzskatīts par sulu mēnesi, jo šajā laikā aktīvi tiek tecinātas sulas. Tomēr bērzu un kļavu sulas nav vienīgās svaigās sulas, kas ikdienā nepieciešamas cilvēka organismam. Tādēļ LIDO izpētījis un apkopojis interesantus faktus par sulām un to ietekmi uz cilvēka organismu. Piemēram, tikai retais zina, ka svaigi spiestās sulas satur 95% organismam nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu, viens Latvijas iedzīvotājs gadā patērē vidēji 9,7 litrus svaigi spiesto sulu, bet pasaulē populārākā svaigi spiestā sula ir apelsīnu. 

 

"Svaigi spiesto sulu lietošana uzturā ir sākums ceļam uz veselību, jo tajās esošie vitamīni un minerālvielas ir daudzreiz koncentrētāki, enerģētiski aktīvāki un cilvēka organismam vieglāk uzņemami salīdzinājumā ar neapstrādātiem augļiem un dārzeņiem,” uzsver „Veselības centra 4” filiāles „Wellslim centrs” uztura terapijas speciāliste Guna Rijkure.

 

"Bioloģiski aktīvās vielas, ko satur augļi un dārzeņi, veic gan profilaktiskās, gan ārstnieciskās funkcijas, tostarp stiprina dzīvībai svarīgo orgānu darbību. Tādējādi svaigi spiesto sula lietošana palīdz novērst un ārstēt tādus nopietnus veselības traucējumus kā sirds un asinsvadu slimības, ar vielmaiņu saistītas un gremošanas orgānu slimības, piemēram, mūsdienās tik izplatīto gastrītu, kuņģa čūlu. Pareizi kombinējot sulas, var atrast vislabāko un nesāpīgāko ceļu uz veselību.”

 

Interesanti un noderīgi fakti par svaigi spiestajām sulām:

* Senākā zināmā sulas spiede (prese) tika izgatavota Ēģiptē 4000. gadus p.m.ē. Lai arī to izmantoja galvenokārt vīna pagatavošanai, jau tolaik tika likti pamati svaigi spiesto sulu dzeršanas tradīcijām. 

* Pirmo mūsdienīgo sulas spiedi 1930.gadā izgudroja britu zinātnieks Normans Volkers (Norman Walker). Regulāri lietojot uzturā svaigi spiestās sulas un piekopjot veselīgu dzīvesveidu, viņš nodzīvoja līdz 100 gadu vecumam.

* Svaigi spiestās sulas satur 95% cilvēka organismam nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu. To pagatavošanai vislabāk lietot sezonas augļus, ogas un dārzeņus, jo šo produktu uzturvērtība ir augstāka. 

* Krāsām mūsu ikdienā ir ļoti nozīmīga loma, jo tās piedalās visos organisma procesos. Izpētīts, ka no daudzām slimībām var izvairīties, lietojot uzturā noteiktas krāsas produktus un svaigi spiestas sulas, kā arī augļu un dārzeņu kokteiļus.

Piemēram:

- sarkanā krāsa (bietes, tomāti, ķirši, zemenes, dzērvenes un sarkanā paprika) uzlabo garastāvokli un kopējo labsajūtu, kā arī novērš sirds un asinsvadu saslimšanas;

- violetā un zilā krāsa (mellenes, plūmes, sarkanie kāposti, upenes, redīsi) uzlabo redzi un dzirdi, stiprina kaulus, veicina brūču dzīšanu;

- dzeltenā krāsa (ananasi, āboli, melones, citroni, kukurūza) stiprina nervu sistēmu, uzlabo atmiņu un vielmaiņu; 

- oranžā krāsa (burkāni, apelsīni, ķirbji, smiltsērkšķi) vairo enerģiju, uzlabo atmiņu un palīdz cīņā ar depresiju;

Reklāma
Reklāma

- baltā krāsa (sīpoli, ingvers, puķkāposti, puravi, kolrābji, ķiploki) stiprina imunitāti un aizkavē novecošanās procesus organismā;

- zaļā krāsa (spināti, rabarberi, pētersīļi, brokoļi, kivi, gurķi) veicina organisma attīrīšanos un mazina ļaundabīgo audzēju risku.

* Pasaulē populārākā svaigi spiestā sula ir apelsīnu sula. Tās pagatavošanai ik gadu tiek izmantoti 85% pasaulē izaudzēto apelsīnu. Otra iecienītākā ir ābolu sula, bet trešā – burkānu. 

* Viens Latvijas iedzīvotājs gadā patērē vidēji tikai 9,7 litrus sulas. Tas ir daudz mazāk nekā vidēji Eiropā. 

* Latvijā populārākā svaigā sula ir bērzu sula, kas lieliski attīra organismu, uzlabo vielmaiņu un baro ķermeņa šūnas ar organiskajām skābēm. Sulu laikā katru dienu ieteicams izdzert vismaz 2 glāzes šīs sulas. 

* Lai pagatavotu glāzi (220ml) svaigi spiestas burkānu sulas, nepieciešami 500 g burkānu. Glāzei apelsīnu sulas nepieciešami 350 g apelsīnu, taču, lai iegūtu īpaši veselīgo spinātu sulu, vajag 1,5 kg spinātu.

* Svaigi spiestās sulas satur vairāk kaloriju nekā augļi un dārzeņi, no kuriem tās gatavotas. Visvairāk kaloriju ir vīnogu sulā – 100 ml šīs sulas satur 700 kalorijas, vismazāk tomātu sulā – tikai 190 kalorijas. 

* Par vitamīniem bagātāko dzērienu tiek uzskatīta kviešu zaļo dzinumu sula. Šie augi satur 98 no 102 uz zemes sastopamajām minerālvielām – 11 reizes vairāk kalcija nekā govs piens, 5 reizes vairāk dzelzs nekā spināti un 7 reizes vairāk C vitamīna nekā apelsīni!

* Augļu, ogu sulas satur daudz vitamīnu un cukuru, tālab ieteicamas pie lielas slodzes. Savukārt dārzeņu sulās ir augstāka minerālsāļu koncentrācija, tālab tās vairāk piemērotas imunitātes stiprināšanai.

* Augļu un ogu sulas ieteicams dzert pēc ēšanas, jo tās remdē apetīti. Savukārt dārzeņu sulas, piemēram, tomātu, ieteicams dzert vismaz 30 – 40 minūtes pirms ēšanas, jo tās stimulē kuņģa darbību un veicina apetītes uzlabošanos. 

* Ieteicamā svaigi spiesto sulu diennakts deva ir 400 ml, taču vienā reizē nav vēlams izdzert vairāk kā 250 ml sulas. 

 

Pirmais Latvijas sulu dzeršanas čempionāts

Sestdien, 12. aprīlī, no plkst. 14 līdz 16 LIDO Atpūtas centrā (Krasta ielā 76, Rīgā) pie 1. stāva skatuves.

 

Pasākuma programmā:

- Sulu dzeršanas sacensības, kuru laikā tiks noskaidrots ne vien Latvijas ašākais sulu dzērējs, bet arī meistarīgākais to pagatavotājs.

- Iespēja aizpildīt īpašu testu un noskaidrot, kura sula katram organismam ir vispiemērotākā.

- Jauno LIDO svaigo dzērienu un sulu degustācijas.

- Īpaša izklaides un koncertprogramma.

Pasākumu vadīs mūziķis un ielu vingrotājs Kaspars Zlidnis.