Kādas krāsas dārzeņus ēst, lai justos vesels un mundrs

Aukstie un brīžiem drēgnie mēneši ir ilgs laiks, kurā mums ir nepieciešams būt īpaši stipriem, miera, prieka un veselības pilniem. Tieši tāpēc šoreiz sertificētā uztura speciāliste Lizete Māldere dalās pieredzē par to, kā savu ikdienu padarīt krāsaināku un organismam izturīgāku. Jo dzīvē patiešām nekas nav nejaušs, arī katram pārtikas produktu dabīgajam tonim ir sava veselības veicinošā nozīme. Ko šajā pelēkajā laikā ir nepieciešams noteikti ievērot? 

Dzeltenās un oranžās krāsas dārzeņi un augļi, kā citrusaugļi un tai skaitā pašmāju ķirbji, cidonijas, burkāni un smiltsērkšķi galvenokārt saturēs flavonoīdus, beta un alfa karotīnus, kas organismā tālāk spēj pārveidoties par A vitamīnu, uzlabojot imūno sistēmu, kā arī ādas un gļotādu veselību.

FOTO: Shutterstock.com

Dzeltenās un oranžās krāsas dārzeņi un augļi, kā citrusaugļi un tai skaitā pašmāju ķirbji, cidonijas, burkāni un smiltsērkšķi galvenokārt saturēs flavonoīdus, beta un alfa karotīnus, kas organismā tālāk spēj pārveidoties par A vitamīnu, uzlabojot imūno sistēmu, kā arī ādas un gļotādu veselību.

 

Krāsas ikdienas uzturā

Pirmkārt - arī šī sava veida “nesezona” nedod iespēju izslēgt svaigus un neapstrādātus augu valsts produktus no savas ēdienkartes. Ik dienu ir nepieciešams iekļaut vismaz 500g vai 3 porcijas dārzeņu, piemēram, brokastīs svaigu tomātu un kādu salātlapu ar gardām brokastu maizītēm, pusdienās notiesāt tradicionālos burkānu – kāpostu salātus un vakariņās vieglu un gardu dārzeņu sacepumu. Izklausās taču gardi, vai ne? Neviens pārtikas produkts nav sava veida super-produkts, ar kura palīdzību būtu iespējams nodrošināt visas organismam nepieciešamās bioloģiski aktīvās vielas. Tieši tāpēc viens no veselīga uztura galvenajiem ieteikumiem ir dažādība.

 

Dažādība krāsu ziņā ir ļoti svarīga un tā iemesla dēļ bieži vien pasaulē tiek radītas arvien jaunas teorijas, kā savu ikdienu un organismu padarīt krāsaināku, līdz ar to arī veselīgāku. Tāpēc tālāk par krāsām un to nozīmi.

 

Tiek uzskatīts, ka violetās krāsas dārzeņi un augļi (baklažāni, mellenes, upenes, granātāboli, violetais kāposts un citi) visbiežāk saturēs vienus no spēcīgākajiem antioksidantiem – antociāniem. To koncentrāciju nosaka arī krāsas intensitāte un produkta svaiguma pakāpe. Antociāni organismā uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas darbību gan normalizējot asinsspiedienu, gan arī uzlabojot holesterīna maiņu organismā.

 

Zaļās krāsas dārzeņi un augļi (kāposti, āboli, brokoļi, kabači, kivi u.c.) satur daudz zaļās krāsas bioloģiski aktīvo pigmentu hlorofilu, karotinoīdus, kā arī K vitamīnu un folskābi. Tiek uzskatīts, ka šīs krāsas dārzeņi un augļi var uzlabot asinsrites un redzes procesus, kā arī organisma reaktivitāti. Īpaši ieteicami ir grūtniecības laikā, to augstā folskābes satura dēļ.

Reklāma
Reklāma

 

Sarkanā krāsā esošie dārzeņi un augļi (tomāti, dzērvenes u.c.) saturēs vienus no spēcīgākajiem antioksidantiem kā karotenoīdus – likopēnu, hesperedīnu u.c. Tie spēj samazināt organismā esošo brīvo radikāļu graujošo darbību, samazina onkoloģisko slimību risku, iekaisumu procesus, kā arī uzlabo organisma imūnās spējas.

 

Dzeltenās un oranžās krāsas dārzeņi un augļi, kā citrusaugļi un tai skaitā pašmāju ķirbji, cidonijas, burkāni un smiltsērkšķi galvenokārt saturēs flavonoīdus, beta un alfa karotīnus, kas organismā tālāk spēj pārveidoties par A vitamīnu, uzlabojot imūno sistēmu, kā arī ādas un gļotādu veselību. Šīs krāsas dārzeņu sastāvā papildu esošās balastvielas palīdzēs arī kontrolēt cukura līmeņa izmaiņas.

 

Uztura speciāliste atzīmē, ka katram krāsas pigmentam to bioloģiski aktīvo vielu dēļ ir sava veselības veicinošā iedarbība un tieši tāpēc daudzveidība ikdienas ēdienkartē ir ļoti svarīga, neaizmirstot arī baltos augu valsts produktus.

 

Uzsākt ēst veselīgāk nenozīmē uzreiz pavisam atteikties no iecienītajiem našķiem vai citiem tā dēvētajiem "gardajiem grēkiem". Ja organisms tiek apgādāts ar tam nepieciešamajām uzturvielām, mazāk arī gribēsies našķoties. Atceries – ja sāksi savā ikdienā arvien vairāk ieviest veselīgus paradumus, tad reizēm tik ļoti kārotā kūciņa vai izdzertais saldais dzēriens nenodarīs neko sliktu, ja uzturs pamatā būs sabalansēts. Tāpat arī vienmēr svarīgi paturēt prātā – ja ēdienkarte ir sabalansēta un  tiek pievērsta uzmanība, vai uzņemtā enerģija tiek arī patērēta, tad galu galā  arī mazāk nākas sevi ierobežot.