10 signāli, kas var liecināt – ar nierēm tev nav labi

Bieži vien par to, ka ar nierēm kaut kas nav kārtībā, cilvēks uzzina novēloti, jo nav justas sāpes, kādi citi simptomi, vai arī signāli ir bijuši, taču tie mudinājuši domāt par citām kaitēm. Pandēmijas apstākļos arī farmaceiti novērojuši nevēlamu tendenci ārstu apmeklējumu atlikt. Tādēļ farmaceits Vadims Brižaņs atgādina, kādas pazīmes signalizē par to, ka nieres nejūtas labi?
Nieres ir kā ķermeņa filtrs. Tāpēc, ja nieres nedarbojas pilnvērtīgi, proti, neveic filtrācijas funkciju, organismā var sākt uzkrāties toksiski vielmaiņas galaprodukti.

FOTO: Shutterstock.com

Nieres ir kā ķermeņa filtrs. Tāpēc, ja nieres nedarbojas pilnvērtīgi, proti, neveic filtrācijas funkciju, organismā var sākt uzkrāties toksiski vielmaiņas galaprodukti.

Nieres ir kā ķermeņa filtrs, kas attīra asinis no atkritumvielām un tās nodod tālāk izvadīšanai no organisma ar urīnu. “Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs skaidro: “Ja nieres nedarbojas pilnvērtīgi, proti, neveic filtrācijas funkciju, organismā var sākt uzkrāties toksiski vielmaiņas galaprodukti.”


Simptomi nieru darbības traucējumiem

Farmaceits nosauc vairākus simptomus, kas var norādīt uz nieru darbības traucējumiem, piemetinot, ka pacienti bieži cenšas tās risināt ar aptiekā iegādājamajiem bezrecepšu līdzekļiem, un, vairumā gadījumu, tie arī noder. Tomēr tikai konsultējot aptiekas klientu, farmaceits sapratīs – var piedāvāt kādu bezrecepšu līdzekli vai nepieciešams ieteikt steigšus doties pie ārsta.
 

Slikta miega kvalitāte

Pētījumi atklāj, ka pastāv saikne starp miega apnoju un hronisku nieru slimību. Krākšana un īslaicīgi elpošanas pārrāvumi, kas raksturīgi miega apnojai, laika gaitā var bojāt orgānus un arī veicināt nieru mazspēju. “Miega apnoja var negatīvi ietekmēt nieres, jo neļauj organismam iegūt pietiekami daudz skābekļa”, stāsta farmaceits, iesakot tuviniekiem (dažkārt pats krācējs nemaz nenojauš par savu kaiti) nebūt vieglprātīgiem un aicināt nakts trokšņotājus vērsties pēc palīdzības.

 


Nogurums un nespēks

Viena no izteiktākajām pazīmēm, kas var rasties, ja nieres kvalitatīvi nefunkcionē, ir nogurums. To bieži sasaista ar vienkāršu ķermeņa pārslodzi vai nepilnvērtīgu izgulēšanos, taču vāja nieru funkcija mēdz izpausties kā spēku izsīkuma sajūta un grūtības koncentrēties: “Nieres veido hormonu, kas liek ķermenim radīt sarkanās asins šūnas. Ja to ir mazāk, asinis nespēj piegādāt muskuļiem un smadzenēm tik daudz skābekļa, cik nepieciešams”, norāda Vadims Brižaņs.


Sapampušas kājas un pietūkusi seja

Kāju un sejas tūska liecina par to, ka ķermenī uzkrājas šķidrums – nieres nespēj atbrīvoties no nātrija vai arī tiek izvadīts par daudz olbaltumvielu. Visizteiktāk tūska rodas ap potītēm vai kā pietūkums zem acīm.

 

Muskuļu krampji

Vēl viena pazīme, kas var liecināt par sliktu nieru darbību, ir krampji kājās. “Nātrija, kalcija, kālija vai citu elektrolītu līmeņa nelīdzsvarotība var radīt īssavienojumu muskuļu un nervu darbībā”, skaidro farmaceits.
 

Reklāma
Reklāma

Ādas nieze

Var šķist, ka ādai nav īpašas saistības ar nierēm, taču farmaceits norāda, ka tomēr ir gan. Ja nieres nespēj izvadīt no organisma toksīnus, tie sāk uzkrāties asinīs un var parādīties ādas izsitumi, nieze. Ja problēmai nepievērš uzmanību, ar laiku nieres vairs nespēj organismā līdzsvarot minerālvielas un barības vielas. Līdzsvara zudums var izraisīt ne tikai kaulu slimības, kad samazinās kaulu minerālais blīvums, bet arī padara ādu sausu un niezošu.


Grūtības elpot

Atkal šķiet – nu, kāds gan elpošanai sakars ar nierēm? Lūk, sakarība!
“Ja ir kāda nieru kaite, orgāni var sākt nepietiekami ražot eritropoetīna hormonu. Šis hormons signalizē ķermenim par sarkano asins šūnu veidošanos. Bez tā cilvēks var iegūt anēmiju un tāpēc just skābekļa nepietiekamību”. Otrs iemesls elpas trūkumam ir šķidruma uzkrāšanās. Nopietnākos gadījumos, atrodoties guļus stāvoklī, var piedzīvot biedējošo slīkšanas sajūtu.
 

Galva kā pa miglu

Apdullums var rasties gadījumā, ja nieres nefiltrē visas atkritumvielas no organisma un šie sārņi sāk ietekmēt smadzenes. Anēmijas dēļ var tikt bloķēta skābekļa piekļuve smadzenēm, rasties reiboņi, mazināties koncentrēšanās spējas un pasliktināties atmiņa. Turklāt grūtības var sagādāt pat vienkāršu uzdevumu izpilde, piemēram, cilvēks var neatcerēties, kam ir devies pakaļ uz otru istabu.
 

Apetītes mazināšanās

Nieru slimības var ne tikai veidot noguruma sajūtu, bet arī ietekmēt uztura uzņemšanu – izraisīt nelabuma sajūta un pat vemšanu. Rezultātā mazinās apetīte un, visai iespējams, samazinās ķermeņa svars.
 


Elpas pasliktināšanās

“Kad nieru filtrēšanas spēja ir nepietiekama un arī sārņvielu izvadīšana nav optimāla, var attīstīties stāvoklis, ko sauc par urēmiju”, piebilst farmaceits. Tas veido nepatīkamu smaku no mutes. Sārņi organismā var pat iespaidot garšas sajūtu, piešķirot ēdienam metālisku garšu.

 

Brūns, asiņains vai putojošs urīns

Par nieru problēmām, slimībām var liecināt urīna krāsas izmaiņas. Putojošs urīns var norādīt, ka tajā ir pārāk daudz olbaltumvielu, ko sauc par albumīnu. Urīns var iekrāsoties brūngans vai būt ļoti bāls, gaišs. Farmaceits skaidro: “Nieru nepareiza darbības dēļ urīnā var parādīties arī asiņu piejaukums”. Taču asinis urīnā var liecināt arī par nierakmeņiem, audzēj

Saistītie raksti