Vai nakts lēcas un terapeitiskās lēcas ārstē redzi

Labdien! Dzirdēju, ka ir nakts lēcas, kas ir ārstnieciskas. Vai varētu uzzināt vairāk, kam tās ir domātas un kā darbojas?
Vai nakts lēcas un terapeitiskās lēcas ārstē redzi

FOTO: Shutterstock.com

Atbild Rīgas veselības centra oftalmologs Liene Muceniece.

Ortokeratoloģija jeb tautā sauktās “nakts lēcas” tikai samērā nesen ir ieguvušas zinātnisko uzticamību, lai gan ASV tās lieto jau 30 gadus. Tās ir individuāli veidotas lēcas, kuras tiek lietotas nakts laikā. Kamēr cilvēks guļ, lēca, spiežot uz radzeni, saplacina tās centrālo daļu. Lietojot šo korekcijas līdzekli, pacientam ir stingri jāievēro precīza nakts lēcu lietošana. 

Ar ortokeratoloģiju tiek panākts, ka:

  • laba redze ir gandrīz visas nākamās dienas laikā,
  • nav ķirurģiska iejaukšanās,
  • tiek veikta nesāpīga un atgriezeniska procedūra,
  • netiek ierobežotas sportiskās aktivitātes un samazinās acu traumu risks.
     

Tomēr jāsaprot, ka šādā veidā iespējams koriģēt tikai noteikta stipruma tuvredzību (līdz - 4,5D) un astigmātismu (līdz - 1,25D). Tāpat jāgatavojas, ka notiks stingra uzraudzība un pirmos mēnešus vairākkārt būs jāapmeklē kontaktlēcu speciālists. Diemžēl tās nevar garantēt pilnīgu tuvredzības korekciju, jo cilvēkiem ir atšķirīgi rigidas radzenes un saplacināta tiek centrālā radzenes daļa.


Ir arī tā saucamās terapeitiskās kontaktlēcas, kuras ievieto acī uz ilgāku laiku, ja acī ir nopietns iekaisums, kā arī tādu saslimšanu gadījumā, kad ir izteikts radzenes kairinājums, un reizēm arī pēcoperācijas periodā. Pacienta dzīves kvalitāte uzlabojas, jo nav sāpes un diskomforts, ko slimajā acī rada fizioloģiska mirkšķināšana.

Ārstniecisku iemeslu dēļ kontaktlēcas bērniem tiek izmantotas nopietnu saslimšanu gadījumos, piemēram, ja bērns piedzimis bez dabīgās acs lēcas vai tā ir izoperēta iedzimtas kataraktas dēļ. Tāpat bērnam ar albīnismu var izmantot tonētas kontaktlēcas, kas nodrošina labāku dzīves kvalitāti. Arī saslimšanām, kuru gadījumā ir acs strukturāli defekti, var tikt izmantotas kontaktlēcas, kuru mērķis ir ārstniecisks vai kosmētisks.

 

 

SIA "Rīgas veselības centrs" – Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrība, kas apvieno sešas filiāles Bolderājā, Iļģuciemā, Imantā, Ķengaragā, Torņakalnā un Ziepniekkalnā, sniedzot gan lieliem, gan mazie rīdziniekiem kvalitatīvus diagnostiskos, ārstnieciskos, rehabilitācijas un veselības aprūpes profilakses pakalpojumus valsts noteiktā finansējuma ietvaros un arī par maksu. Daudzi valsts finansētie pakalpojumi ( t.sk., pieprasītu speciālistu konsultācijas) centrā ir pieejami bez ilgas gaidīšanas rindā. Centrā ir plašs, tieši bērniem domātu rehabilitācijas pakalpojumu klāsts, un tas sadarbojas ar visām lielākajām veselības apdrošināšanas kompānijām.