Disbakterioze bērnam. Kā sakārtot vēdera darbību?

Pēc antibiotiku lietošanas bērnam ir diskomforts vēderā - pūšas, griež un ir arī caureja. Nodevām fēču analīzes un tās uzrāda, ka bērnam ir nepietiekami daudz labo baktēriju. Vai tā ir disbakterioze? Kādus līdzekļus labāk lietot, lai uzlabotu pašsajūtu un vēdera darbību? 

FOTO: Shutterstock.com

Pēc antibiotiku lietošanas vēdera darbību var palīdzēt uzlabot probiotikas un sabalansēts uzturs, kurā iekļauj skābpiena produktus, piemēram, kefīru.

Atbild Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas ārste - gastroenteroloģe Jeļena Sergejeva

Disbakteriozes* bērniem parasti nav. Mēdz būt zarnu trakta baktēriju sastāva izmaņas, ko ietekmē slimības, medikamenti, gadalaiks, ceļošana un citi ārējie apstākļi. Bieži vēdera problēmas tiešām var sākties pēc antibiotiku lietošanas. Tomēr to neuzskata par disbakteriozi.  Ja sūdzību nav, disbakterioze nav jāmeklē.

Izņēmums ir tiešām smagas hroniskas saslimšanas, kuras tiek ārstētas ar ļoti nopietniem medikamentiem ilgstoši, arī imūndeficīta sindroms un citas specifiskas saslimšanas, kuru sekas var būt disbakterioze arī bērnam. 
Pēc antibiotiku lietošanas vēdera darbību var palīdzēt uzlabot probiotikas un sabalansēts uzturs, kurā iekļauj skābpiena produktus, piemēram, kefīru. 

Jāatzīmē, ka parasti uztura bagātinātājos, kas satur probiotikas, ir 2 - 3 veidi labo baktēriju, tāpēc ļoti lielām izmaiņām cerēt nevajadzētu, bet sliktāk noteikti nebūs. Probiotiķus lieto pēc antibiotiku kursa un uzņem kopā ar ēdienu.  Ja probiotiku lietošana nelīdz, tad jāvēršas pie ārsta.

*Disbakterioze  ir nelabvēlīgas pārmaiņas zarnu mikroflorā. Disbakteriozes gadījumā baktērijas savairojas tur, kur to parasti nav vai ir maz (tievās zarnas augšdaļā), vai krasi mainās attiecības starp dažādām zarnu mikrofloras sugām, piem., attīstās galvenokārt pūšanas vai rūgšanas baktērijas, tievajā zarnā savairojas resnās zarnas mikroflora. Cēloņi: nekontrolēta antibiotiku lietošana, vienpusīgs uzturs, sālsskābes trūkums kuņģī, zarnu kustību ierobežojums (vēderplēves saaugumi), zarnu divertikuloze, kūtra zarnu iztukšošanās, zarnu slimības (dizentērija, kolīts, enterīts), hroniskas aknu slimības. Disbakterioze traucē barības uzsūkšanos un tādējādi rada anēmiju, olbaltumvielu, minerālvielu, vitamīnu un fermentu trūkumu, novājēšanu. Galvassāpes un aplikta mēle liecina par autointoksikāciju. Ārstē, atjaunojot zarnu normālo mikrofloru.

Profilakse. Pareizs, līdzsvarots uzturs, uzmanīga antibiotiku lietošana, ahilijas u.c. gremošanas orgānu slimību ārstēšana.

 


REKLĀMAS INFORMĀCIJA

Liveo

 

 

Pienskābo un
bifidobaktēriju
komplekss


* Dabiskās zarnu mikrofloras sastāvdaļa
* Lielajiem un mazajiem
* Gudra izvēle!

 

Ieskaties: www.liveo.lv