D vitamīns palīdz pret saaukstēšanos

Lielbritānijas Nacionālā Veselības dienesta atbalstītais pētījums apstiprina, ka, lietojot D vitamīnu regulārās un pietiekamās devās, var samazināt elpceļu slimību risku pat par 50%. D vitamīna lietošana ik dienas var pasargāt cilvēkus no saaukstēšanās slimībām, kas mūsu platuma grādos sevišķi aktuālas ir rudens un ziemas mēnešos. 

Tiek uzskatīts, ka D vitamīns palielina antibakteriālo peptīdu (dabiskām antibiotikām līdzīgu vielu) līmeni plaušās, tādējādi samazinot elpceļu slimību risku.

FOTO: Shutterstock.com

Tiek uzskatīts, ka D vitamīns palielina antibakteriālo peptīdu (dabiskām antibiotikām līdzīgu vielu) līmeni plaušās, tādējādi samazinot elpceļu slimību risku.

Pētījums publicēts laikrakstā “Britu medicīnas žurnāls” (British Medical Journal), un tajā piedalījušies gandrīz 11 000 cilvēku no visas pasaules. Tika pētīta D vitamīna ietekme uz vairākām elpceļu slimībām - bronhītu, pneimoniju, vidusauss iekaisumu un saaukstēšanos. Pētījums ilga vairākus gadus. 

Pētījums parādīja, ka regulāra un pietiekama D vitamīna uzņemšana samazina saslimušo skaitu ar akūtām elpceļu infekcijām par 12%. Savukārt cilvēkiem, kuriem konstatēts D vitamīna deficīts, regulāra vitamīna D uzņemšana samazina saslimšanas risku pat par 50%. (Šai grupai, pēc vietējo pētījumu datiem, atbilst lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju.) 

Pētījuma vadītājs profesors Adrians Martinevs (Adrian Martineau): “Šis grandiozais pētījums devis pirmos pilnīgi drošos pierādījumus, ka D vitamīns patiešām pasargā no elpceļu infekcijām.”

D vitamīnu dabiskā veidā cilvēki uzņem no saules gaismas. Lai arī dažādi ēdieni satur D vitamīnu (piemēram, treknas zivis), ir grūti nodrošināt regulāru un pietiekamu D vitamīna devu visu gadu.

D vitamīns - saules vitamīns 

D vitamīnu dabiskā veidā cilvēki uzņem no saules gaismas. Lai arī dažādi ēdieni satur D vitamīnu (piemēram, treknas zivis), ir grūti nodrošināt regulāru un pietiekamu D vitamīna devu visu gadu. Sevišķi pēdējos gados Latvijā, kad saule mūs lutina arvien mazāk un saaukstēties viegli var pat vasaras vidū. 

Līdz šim pētījumi lielākoties fokusējās uz D vitamīna pozitīvo ietekmi uz cilvēku kaulu veselību jeb D vitamīna galveno funkciju - nodrošināt kalcija un fosfora uzsūkšanos organismā, veicinot veselīgu kaulu augšanu un attīstību. 

Tomēr jau daudzus gadus zinātnieki mēģinājuši atklāt saikni starp D vitamīnu un elpceļu slimībām, balstoties novērojumā, ka šīs slimības ir biežāk sastopamas rudenī un ziemā - tieši tad, kad samazinās iespēja uzņemt D vitamīnu dabiskā veidā no saules stariem. 

Tiek uzskatīts, ka D vitamīns palielina antibakteriālo peptīdu (dabiskām antibiotikām līdzīgu vielu) līmeni plaušās, tādējādi samazinot elpceļu slimību risku.

 

Reklāma
Reklāma

D vitamīns imunitātei un kaulu veselībai 

Ņemot vērā pētījuma rezultātus, zinātnieki ikvienam iesaka nopietni apsvērt D vitamīna papildu uzņemšanu ar uztura bagātinātājiem rudenī un ziemā, lai rūpētos par imunitāti un kaulu veselību. 

 

Izmantotā literatūra: 

Oriģinālraksts Telegraph: http://www.telegraph.co.uk/science/2017/02/15/take-vitamin-d-supplements-prevent-common-cold-landmark-study/ 
Pētījums British Medical Journal: http://www.bmj.com/content/356/bmj.i6583 

 

 


REKLĀMAS INFORMĀCIJA

Nateo D vitamīniPēc pētījumu datiem, Latvijā D vitamīna trūkst lielākajai daļai iedzīvotāju visās vecumu grupās! NATEO D kapsulas un NATEO D pilieni ir dabīgas izcelsmes D vitamīns, kas palīdz nodrošināt visu ģimeni ar nepieciešamo D vitamīna daudzumu. Īpaši ieteicams gada tumšajā periodā, kad nav iespējams uzņemt D vitamīnu ar Saules gaismu. Tagad arī NATEO D gummy – garšīgu želejvitamīnu veidā!
Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.