Sāpes sprandā un kakla daļā. Iemesli un kā ar tām tikt galā

Kakla un spranda sāpju cēloņi var būt dažādi – sākot no nepareizas gulēšanas un stājas, beidzot pat ar tik nopietnu saslimšanu kā meningīts. Sāpes sprandā rada diskomfortu, un tām var pievienoties arī reiboņi, galvassāpes, sāpes pierē un zvanīšana ausīs.
Viens no izplatītākajiem iemesliem sāpēm sprandā ir nepareiza stāja un sakumpusi poza, sēžot krēslā.

FOTO: Shutterstock.com

Viens no izplatītākajiem iemesliem sāpēm sprandā ir nepareiza stāja un sakumpusi poza, sēžot krēslā.

“Mūsdienu dzīvesveida iespaidā ar kakla un spranda sāpēm saskaras daudzi. Tas saistāms gan ar mazkustīgu dzīvesveidu un darbu, kurā tiek noslogota viena muskuļu grupa, gan pārāk daudz pavadīta laika pie viedierīcēm. Lai izvairītos no sāpēm, pats svarīgākais – pārskatīt ikdienas ieradumus un, ja sāpes ir ilgstošas, konsultēties ar ārstu par piemērotāko risinājumu,” brīdina farmaceite Anna Kivleniece.

 

Sēdošs darbs

Viens no izplatītākajiem iemesliem sāpēm sprandā ir nepareiza stāja un sakumpusi poza, sēžot krēslā. Šādi tiek papildus noslogoti kakla daļas muskuļi, rodas saspringums un spazmas, kas izraisa muskuļu sāpes.

Tāpēc svarīgi, lai sēdoša darba darītājiem darba vieta būtu individuāli pielāgota – lai kakls, skatoties ekrānā, būtu neitrālā un atbrīvotā stāvoklī, lai krēsls būtu ar regulējamu augstumu un rokas būtu pozīcijā, kas ļauj ērti darboties ar klaviatūru. Roku balstiem jābūt novietotiem tā, lai pleci būtu brīvi. Strādājot nepieciešams ieņemt pareizu ķermeņa pozu un ieturēt 1–2 minūtes garas pauzes ik pēc katrām 20 minūtēm vai 15 minūšu pauzi pēc 45 nostrādātām minūtēm.  Šajā laikā nepieciešams izkustēties – izvingrināt kakla muskuļus, lēni un saudzīgi pagrozot galvu uz vienu un otru pusi.
 

Uzmanīgiem jābūt arī monotonu darbu darītājiem

Uzmanīgiem jābūt ne tikai sēdoša darba darītājiem, kuri ikdienā strādā pie datora, bet arī tiem, kuriem darba vietā tiek nodarbināta pārsvarā viena muskuļu grupa, kas var tikt pārslogota piemēram, krāsošanas darbos. Tāpat arī ilgstoša braukšana automašīnā, ja brauc sakumpis vai tiek gulēts, neizmantojot kakla aizsargājošo spilventiņu, var veicināt sāpes.
 

Matracis un spilvens jāpielāgo gulēšanas pozai

Biežs iemesls stīvumam un sāpēm kakla daļa ir nepiemērots matracis un spilvens – tiem jābūt pielāgotiem gulēšanas pozai un katra organisma īpatnībām. Ja cieš no muguras sāpēm, vēlams izvēlēties stingru matraci, kas balsta ķermeni un notur to ergonomiski pareizā stāvoklī, taču jāņem vērā arī gulēšanas poza. Piemērota izvēle ir matracis ar augstu ortopēdisko rādītāju, taču šajā jautājumā ieteicams konsultēties ar ārstu. Kaklam guļot jābūt taisnam, un spilvenam jānodrošina reizē gan mugurkaula, gan  galvas un kakla atbalsts. Mīkstāku spilvenu ieteicams izvēlēties cilvēkiem, kas guļ uz vēdera. Taču, ja spilvens vai matracis būs par mīkstu, tas radīs papildu slodzi galvai un kakla daļas muskuļiem, stīvums un sāpes piemeklēs jau uzreiz pēc pamošanās.

Reklāma
Reklāma


Strauja kakla muskuļu atvēsināšana samazina asins cirkulāciju

Kā vasarā, tā arī ziemā jābūt piesardzīgiem, apmeklējot publiskus pasākumus un telpas, kuras tiek intensīvi vēdinātas ar ventilatoriem un kondicionieriem, jo strauja kakla muskuļu atvēsināšana var izraisīt muskuļu sāpes un samazināt asins cirkulāciju. Tas, savukārt, var radīt ne tikai diskomfortu un stipras galvassāpes, bet arī reiboņus un pat ģībšanu, jo, sašaurinoties asinsvadiem, tiek traucēta asins apgāde. Ja kakla daļas sāpes mijas ar sāpēm plecā, iemesls var būt gadu gaitā vai traumas ietekmē nosēdušies starpskriemeļu diski, kas nospiež nervu saknītes un izraisa sāpes. 


Sāpes sprandā var parādīties arī vairākus gadus pēc traumām

Kakla un spranda sāpju cēlonis var būt arī dažādas traumas, it īpaši, ja skarti kakla daļas skriemeļi. Zīmīgi, ka sāpes var neparādīties uzreiz, bet gan vairākus gadus pēc traumas un, tās var saasināties ar laiku, jo kaulu un skriemeļu struktūrā notiek izmaiņas. Arī spondiloze, kas saistīta ar deģeneratīvām pārmaiņām skriemeļos un kaula izaugumiem, var izpausties kā sāpes sprandā. Tāpat spranda sāpes var būt arī artrīta pazīme.


Smeldze sprandā var būt arī viens no pirmajiem meningīta simptomiem

Biežāk sāpes sprandā un kakla daļā saistītas ar ikdienas ieradumiem, taču stīvs kakls un stipras galvassāpes var būt arī vieni no pirmajiem meningīta simptomiem. Tas mēdz izpausties ar galvassāpēm, kas galvenokārt koncentrējas pakausī, augstu temperatūru, smeldzi sprandā un muskuļos, sliktu dūšu, vemšanu un reiboni. Meningītu var izraisīt gan dažādas baktērijas, gan vīrusi, taču plašāk izplatīti ir vīrusu izraisīti meningīti, kas var izpausties arī kā dažādu infekciju slimību, piemēram, tuberkulozes komplikācija. Meningīta aizdomu gadījumā nekavējoties jāvēršas pie ārsta.


Kustības un muskuļu stiprināšana

“Lai izvairītos no sāpēm, svarīgi sekot līdzi ikdienas paradumiem un izvairīties no tiem, kas sāpes izraisa vai pastiprina. Jebkura cilvēka labas pašsajūtas pamatā ir veselīgs un aktīvs dzīvesveids. Par maz kustību un palielināts ķermeņa svars izraisa papildu slodzi muskuļiem un var radīt sāpes. Tāpat ikvienam būtu ieteicams pievērst uzmanību muguras muskuļu stiprināšanai kopā ar fizioterapeitu,” atgādina farmaceite Anna Kivleniece.
 

Saistītie raksti