Delikātā slimība, no kuras cieš trešdaļa ekonomiski attīstīto valstu iedzīvotāju

Par proktoloģiskām problēmām cilvēki izvēlas nerunāt cits ar citu un nemeklēt arī palīdzību. Protams, līdz brīdim, kad diskomforts kļūst neizturams, bet slimība – ielaista. 

No 306 sievietēm, kas piedalījās aptaujā, 50% pēdējos 12 mēnešos ir saskārušās ar diskomfortu taisnajā zarnā un anālās atveres apvidū, savukārt  28 % piedzīvojušas pat asins smērēšanos pēc tualetes apmeklējuma. Un tomēr tikai 18% no visām aptaujas dalībniecēm ir apmeklējušas proktologu.

FOTO: Shutterstock.com

No 306 sievietēm, kas piedalījās aptaujā, 50% pēdējos 12 mēnešos ir saskārušās ar diskomfortu taisnajā zarnā un anālās atveres apvidū, savukārt 28 % piedzīvojušas pat asins smērēšanos pēc tualetes apmeklējuma. Un tomēr tikai 18% no visām aptaujas dalībniecēm ir apmeklējušas proktologu.

Prokto klīnika veica sabiedrības aptauju tiešsaistē par proktoloģiskām saslimšanām un to ārstēšanu. Dati, lai arī neizbrīna ārstus, tomēr neiepriecina: no 306 sievietēm, kas piedalījās aptaujā, 50% pēdējos 12 mēnešos ir saskārušās ar diskomfortu taisnajā zarnā un anālās atveres apvidū, savukārt  28 % piedzīvojušas pat asins smērēšanos pēc tualetes apmeklējuma. Un tomēr tikai 18% no visām aptaujas dalībniecēm ir apmeklējušas proktologu! Tas nozīmē, ka pie ārsta šīs dāmas nonāk ar būtiski ielaistām kaitēm, ko atzīst arī pašas aptaujas dalībnieces.

Diemžēl izvairīšanās atzīt problēmu to neatrisina. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) statistika liecina, ka no hemoroīdiem cieš 36 procenti ekonomiski attīstīto valstu iedzīvotāju – tā ir vairāk nekā trešā daļa iedzīvotāju. Negatīva ziņa ir tā, ka hemoroīdu simptomi var slēpt arī nopietnākas slimības. Zarnu jeb kolorektālais vēzis, kas sākotnēji veidojas resnajā vai taisnajā zarnā, ir viena no izplatītākajām vēža formām, ko var sekmīgi ārstēt, laikus to atklājot. 

 

No hemoroīdiem cieš 36 procenti ekonomiski attīstīto valstu iedzīvotāju – tā ir vairāk nekā trešā daļa iedzīvotāju. Negatīva ziņa ir tā, ka hemoroīdu simptomi var slēpt arī nopietnākas slimības.


Starp citu, aptaujas rezultāti parāda arī kādu iepriecinošu tendenci: no 75 kungiem, kas piedalījās aptaujā, nepatīkamus simptomus piedzīvojuši vairums jeb 85.3%, taču pie ārsta proktologa bijusi vairāk nekā trešdaļa – tas joprojām ir pārāk maz, tomēr pārspēj dāmu rādītājus. Mīts, ka sievietes apmeklē ārstus daudz cītīgāk, vismaz vienā saslimšanu kategorijā izrādījies nepatiess. 

Neskatoties uz dažādām asociācijām un iedomām, kas iesakņojušās sabiedrībā attiecībā uz proktoloģisko slimību diagnostiku un ārstēšanu, mūsdienu medicīna ir strauji virzījusies uz priekšu. Ilgu un sarežģītu operāciju vietā mūsdienās ārstēšana nereti aizņem 15-20 minūtes, pēc tam cilvēks var atgriezties savā ikdienas ritmā. Un dzīvot bez sāpēm un diskomforta! Savlaicīgi apmeklējot ārstu, iespējams, operāciju veikt nemaz nevajadzēs.

Reklāma
Reklāma

 

Mīts, ka sievietes apmeklē ārstus daudz cītīgāk, vismaz vienā saslimšanu kategorijā izrādījies nepatiess. 

 

Ārsti proktologi atgādina, ka veselība mums ir tikai viena, un, lai arī gājiens pie proktologa var asociēties ar kaunu, bailēm un sāpēm, kvalificēta ārsta vadībā ārstēšana būs maksimāli komfortabla, saudzīga un diskrēta. Nevienam nebūtu jādzīvo sāpēs, stresā vai ar samazinātu dzīves kvalitāti neārstētu proktoloģisko saslimšanu dēļ! Un, ja reiz veselība mums ir tikai viena, tad zarnu trakts būtu pelnījis vismaz tikpat gādīgas rūpes kā sāpošā mugura vai krakšķošie ceļi.