Latvijā pieaudzis reģistrēto difterijas gadījumu skaits bērniem

 

Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka pēdējos gados pieaudzis reģistrēto difterijas gadījumu skaits, sevišķi bērnu vidū. No 2009.-2011. gadam kopā tika reģistrēti 14 difterijas gadījumi, taču netika reģistrēti saslimšanas gadījumi bērniem.

Uzraudzības rezultāti liecina, ka pieaudzis to vecāku īpatsvars, kuri rakstiski noformējuši atteikumu no vakcinācijas pret difteriju bērniem.

FOTO: Shutterstock.com

Uzraudzības rezultāti liecina, ka pieaudzis to vecāku īpatsvars, kuri rakstiski noformējuši atteikumu no vakcinācijas pret difteriju bērniem.

Nākamajos trijos gados – no 2012.-2014. gadam tika reģistrēti 35 difterijas gadījumi, no tiem 12 gadījumi bērniem. 2015. gadā epidemioloģiskā situācija ar difteriju joprojām ir nelabvēlīga – no 2015. gada janvāralīdz oktobra beigām kopā reģistrēti 9 difterijas gadījumi, no tiem 4 gadījumi bērniem.

 

Difterija ir vakcīnregulējama infekcijas slimība. Vakcinācija pret difteriju apmaksā valsts. Nepietiekams imunizācijas līmenis izraisa difterijas epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos Latvijā. Lai gan iepriekš bija sasniegts pietiekami augsts imunizācijas līmenis, kas ievērojami samazināja saslimstību ar difteriju, tomēr pēdējos gados vērojama imunizācijas rādītāju pasliktināšanās tendence – īpaši pieaugušo un pusaudžu vidū.

Imunizācijas līmenis 2014. gadā pieaugušajiem samazinājies līdz 59%, bet 14 gadus veciem pusaudžiem – līdz 89%. Uzraudzības rezultāti liecina, ka pieaudzis to vecāku īpatsvars, kuri rakstiski noformējuši atteikumu no vakcinācijas pret difteriju bērniem.

Saskaņā ar „Sabiedrības veselības pamatnostādnēm 2014-2020. gadam” ir nepieciešams nodrošināt vismaz 65% pieaugušo iedzīvotāju vakcinācijas aptveri un vismaz 95% aptveri bērnu vidū, kas palīdzētu ierobežot infekcijas slimības izplatību un pat pilnībā likvidētu to.

Reklāma
Reklāma

Difterija ir lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Tas nozīmē, ka ar difteriju var inficēties, ieelpojot sīkus pilienus, kurus izplata inficētā persona, runājot, klepojot vai šķaudot. Ar difteriju var inficēties arī saskaroties ar priekšmetiem, sadzīves piederumiem, uz kuriem ir infekcijas izraisītājs. Difterijas baktērijas izdala toksīnu, kas bojā dažādu orgānu audus, sevišķi sirds muskulatūras, nieru, aknu, virsnieru dziedzera un nervu audus. Ja difterijas slimnieka ārstēšana netiek laikus uzsākta, smagākos gadījumos slimība var beigties ar nāvi vai invaliditāti.

Kopš 2002. gada no difterijas Latvijā miruši 20 cilvēki, t.sk. 4 bērni. Neviens no mirušajiem nebija vakcinēts.