Parādījies kāds sarkans veidojums uz ādas...

Sarkanā krāsa allaž pratusi pievērst sev uzmanību. Arī dermatologu praksē gadās, ka pacients atnāk, satraucies par nelielu sarkanu, dzimumzīmei līdzīgu veidojumu, ko ievērojis sev uz ādas, un tajā pašā laikā nepamanīts paliek kāds cits veidojums, kurš neizskatās tik draudīgs. Protams, ja reiz cilvēks ir ieradies pie ādas ārsta, tad viņam veiks pilnīgu apskati, lai tiktu skaidrībā par ādas veselību, un tad jau varēs izlemt arī neglītā sarkanā asinsvadu jaunveidojuma likteni. Vairāk stāsta dermatoloģe Dr. Ineta Mauriņa.

Cilvēks bez speciālām zināšanām pats nevar pareizi izvērtēt ādas veidojumus, tāpēc par tiem jākonsultējas ar ārstu.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Cilvēks bez speciālām zināšanām pats nevar pareizi izvērtēt ādas veidojumus, tāpēc par tiem jākonsultējas ar ārstu.

FOTO: dermatoloģe Dr. Ineta Mauriņa.

 

Iespējams, no tā var atbrīvoties ar mūsdienīgu lāzerprocedūru palīdzību. Pašlaik Lāzermedicīnas klīnikā pieejama VL – Dye intensīvi pulsējošās gaismas lāzeraparatūra, kuras darbības pamatprincips, skaidrojot pavisam vienkāršiem vārdiem, ir tāds, ka lāzers redz sarkanas krāsas veidojumus ādā noteiktā dziļumā, iedarbojas uz tiem un iznīcina, tajā pašā laikā nekaitējot apkārtējiem audiem. 

 

Ķiršogu angiomas

Cilvēki ļoti bieži sev uz ķermeņa pamana mazus sarkanus punktiņus, ko tautā dēvē par „aknu zvaigznītēm”. Šodien ir zināms, ka aknu slimības nav šo veidojumu cēlonis, kaut gan nav izslēgts, ka daļai cilvēku ar „aknu zvaigznītēm” ir arī aknu slimības. Šos veidojumus sauc par ķiršogu angiomām jeb vecuma angiomām. Tās parādās uz ķermeņa, sākoties hormonālām pārmaiņām aptuveni 30 gadu vecumā un ar gadiem to kļūst arvien vairāk. 70 gadu vecumā praktiski jebkuram cilvēkam būs atrodama kāda ķiršogas angioma. Šie veidojumi ir labdabīgi un absolūti nekaitīgi, tie nerada onkoloģisko slimību risku. Ķiršogu angiomu gadījumā ādā paaugstinās vaskulārā endotēlija augšanas faktora līmenis – tā ir olbaltumviela, kura cirkulē asinīs un veicina asinsvadu augšanu. Ir ģimenes, kurās visiem raksturīgs liels ķiršogu angiomu skaits. Reizēm tās parādās grūtniecības laikā. Ķiršogu angiomas iespējams likvidēt ar lāzerprocedūru palīdzību.
Labdabīgi asinsvadu veidojumi ir arī hemangiomas, ko mūsdienās ārstē nevis ar lāzeru palīdzību, bet ar medikamentiem.

 

Ugunszīmes

Ar specializētajiem asinsvadu lāzeriem tiek veikta arī iedzimto ugunszīmju korekcija. Tautas ticējums vēsta, ka tādas rodas, ja sieviete, bērnu gaidot, skatās ugunī, bet zinātniski tās sauc par kapilārajām malformācijām un cēlonis ir traucēta asinsvadu veidošanās augļa ādā, kas saistīta ar komplicētiem bioķīmiskiem un imūnhistoķīmiskiem procesiem – kādā brīdī asinsvadi nav pareizi izveidojušies līdz galam. Ir raksturīgas tipiskas šo asinsvadu pārmaiņu vietas – maziem bērniem tas var būt uz pieres („eņģeļa skūpsts”) vai pakausī („stārķa knābiens”). Klasiskas ir arī malformācijas, ko sauc par „portvīna plankumiem”, kas ir sarkanīgi zilgani un reizēm klāj pusi sejas. Šie veidojumi cilvēkam ir jau piedzimstot un vēlāk aug līdz ar viņu. Nepastāv risks, ka tie varētu kļūt ļaundabīgi, taču nenoliedzami bojā ārieni, turklāt var būt gan virspusēji, gan aptvert daudzus ādas līmeņus, kad jau rodas sejas disfigurācija – mainās tās forma. Lāzerprocedūras var palīdzēt padarīt šos veidojumus mazāk redzamus, kaut arī likvidēt tos pavisam nav iespējams. 


Ieskaties: http://lazermedicinasklinika.lv/lv/piedavajumi


Ādas veidojumi jāpārbauda
Cilvēks bez speciālām zināšanām pats nevar pareizi izvērtēt ādas veidojumus, tāpēc par tiem jākonsultējas ar ārstu. „Mūsu klīnikā ir iespēja pārbaudīt ādas veidojumus ar digitālo dermatoskopu,” saka Ineta Mauriņa. „Ārsts spēj atpazīt, kurš ir asinsvadu, bet kurš – ādas pigmentšūnu melanocītu veidojums. Visļaundabīgākais, kas uz ādas var būt – tā ir melanoma, un ir ļoti svarīgi to laikus atklāt un sākt ārstēšanu. Ir arī citi ādas vēža veidi, kas izskatās šķietami nevainīgi, tāpēc cilvēki nepievērš tiem uzmanību. Pēdējā laikā sabiedrībā pamazām pieaug izpratne par to, ka nepieciešamas regulāras profilaktiskas pārbaudes pie dermatologa, taču jāteic, ka visvairāk nāk pārbaudīties jauni, aktīvi cilvēki, bet seniori šai ziņa ir kūtrāki.”

Reklāma
Reklāma


Katram cilvēkam ieteicams laiku pa laikam arī pašam pie spoguļa apskatīt savu ādu, lai pamanītu aizdomīgus veidojumus, kas prasa konsultēšanos ar ārstu. Pie dermatologa noteikti vajadzētu doties, ja pamanīti ādas veidojumi, kas ir asimetriski, sadalot uz pusēm (jebkādā virzienā); ja veidojuma malas ir neregulāras, izplūdušas, tam ir neskaidras robežas; ja veidojumā ir saskatāmas vairākas krāsas (no gaiši brūnas līdz tumši brūnai, melna, balta, sarkana u.c.); ja veidojuma diametrs ir 5 mm un lielāks; ja veidojums strauji attīstās, palielinās, arvien izteiktāk paceļas virs ādas līmeņa; ja tas izraisa dažādas sajūtas, piemēram, niezi vai sāpes. 

 

Plašas iespējas

Labdabīgu asinsvadu veidojumu likvidēšana ir tikai viena no jomām, kur izmanto šāda veda lāzertehnoloģijas. To galvenā indikācija ir rozācija, tautā vairāk pazīstama kā kuperozā āda. „Ādā paplašinoties asinsvadiem, rodas izteikts sausums un izdalās bioloģiski aktīvas vielas, kas rada iekaisumu un izteiktas dermatoloģiskas problēmas, ko nav iespējams līdz galam risināt ar kopšanas līdzekļiem un medikamentiem, bet ar ko veiksmīgi tiek galā zaļā spektra lāzers,” stāsta ārste. „Šāda veida lāzerus var labi izmantot, lai cīnītos pret fotonovecošanos, atbrīvojoties no pigmentācijas plankumiem. Asinsvadu lāzerus lieto arī nagu gultnes korekcijai. Ja traumas vai sēnīšu infekcijas nodarītā bojājuma dēļ nagi kļūst it kā viļņaini un atslāņojas no gultnes, tad ar šo lāzeru palīdzību, vecot vairākus seansus ar mēneša intervālu, var panākt, ka nagi kļūst skaisti, gludi un pieaug pie gultnes.” 
Beigās liekam logo un kontaktus

 

Lāzermedicīnas klīnikā ir pieejama jauna, efektīva lāzerprocedūra sarkanu ādas veidojumu noņemšanai. 

 

Laipni gaidīt mūsu klīnikā un interneta veikalā www.ameda.lv!