Pētījums: Vīrieši biežāk izvēlas kausēto sieru; sievietes - mīksto nenogatavināto sieru

Latvijas iedzīvotāji visvairāk iecienījuši tieši puscieto nogatavināto sieru (piemēram, Krievijas, Holandes, Čedaras, Trikantāleru), tā atzinuši 83% respondenti. Ievērojami atpaliekot no līdera, iecienītāko sieru topa otrajā vietā ir kausētais siers (47%), bet trešajā vietā (33%) - mīkstais negatavinātais siers (piemēram, Sniega bumbas, krēmsieri, Riccota, Mozarella).

 Dāmas aktīvāk izvēlas lietot sieru kopā ar augļiem, dārzeņiem vai baudīt to bez piedevām. Savukārt vīrieši iecienītākos sierus aktīvāk kombinē ar alkoholiskajiem dzērieniem vai gaļu.  Foto: Rojs Maizītis.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Dāmas aktīvāk izvēlas lietot sieru kopā ar augļiem, dārzeņiem vai baudīt to bez piedevām. Savukārt vīrieši iecienītākos sierus aktīvāk kombinē ar alkoholiskajiem dzērieniem vai gaļu. Foto: Rojs Maizītis.

 

Ievērojami atšķiras otrās un trešās vietas dalījums abu dzimumu vidū – vīrieši vairāk uzturā lieto kausēto sieru (53% vīriešu, 41% sieviešu), savukārt sievietes izteikti biežāk izvēlas mīksto nenogatavināto sieru (46% sieviešu, tikai 19% vīriešu), liecina Trikātas Siera akadēmijas veiktais pētījums.

Aptaujas dati liecina, ka visbiežāk siers kā uzkoda kombinēts ar maizi - 2/3 iedzīvotāju atzīst, ka tā ir iecienītākā piedeva sieram. Bieži sieru lieto kopā ar alkoholiskajiem dzērieniem, piemēram, vīnu un alu (42%), savukārt nedaudz mazāk kā 1/3 iedzīvotāju sieru ēd bez jebkādām piedevām.

Ar augļiem vai alkoholu?

Reklāma
Reklāma

"Dzimumu atšķirības ir vērojamas arī piedevu jautājumā. Dāmas aktīvāk izvēlas lietot sieru kopā ar augļiem, dārzeņiem vai baudīt to bez piedevām. Savukārt vīrieši iecienītākos sierus aktīvāk kombinē ar alkoholiskajiem dzērieniem vai gaļu. Salīdzinoši retāk siers lietots arī kopā ar mērcēm, bet pavisam reti - ar medu vai zivīm,” stāsta Trikāta Siera akadēmijas idejas līdzautore Ramona Kalniņa, papildinot, ka „Latvijas iedzīvotāji joprojām ir visai konservatīvi siera lietošanas paradumos - gan sieru veidu izvēlē, gan tajā, ko bauda kopā ar sieru, un visbeidzot arī - pasniegšanas veidā. Tas nav slikti, jo tradīcijas ir vērtīgas. No otras puses mēs dažkārt atņemam sev baudu, ko sniedz īpašs garšu apvienojums.”

Pateicoties vienkāršajam pagatavošanas veidam, Latvijas iedzīvotāju skatījumā vispiemērotākais brīdis, kad pasniegt siera uzkodu plati, ir pikniks vai dārza ballīte (80%). Vairāk nekā puse respondentu (57%) atzinuši, ka siera uzkodas ir piemērotas jubilejas galdam darbā, savukārt 45% respondentu sieru bauda filmu un spēļu vakaros ar draugiem.

Interesanti, ka sievietēm biežāk kā vidēji siera uzkodas iederas jubileju atzīmēšanā darbā, izklaides vakaros ar draugiem un romantiskā vakarā, savukārt vīriešiem tas vairāk saistās ar ģimenes maltītes sastāvdaļu un bērnu ballīti. Piemēram, jaunieši vecumā līdz 19 gadiem izteikti biežāk sieru redz sava romantiskā randiņa galda klājumā (52% pretstatā 39% vidēji), bet pavisam bieži (90%) – kā cienastu darba jubilejas svinībās.

Pētījumu veica Trikāta Siera akadēmija sadarbībā ar pētījumu aģentūru Snapshots laika posmā no 31.marta līdz 6.aprīlim, aptaujājot 886 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 74 gadiem.