Kad patiešām ir jādzer antibiotikas, skaidro bērnu infektoloģe Zavadska

Ne visas bērnu slimības var izārstēt vienas dienas laikā. Kad slimība nepāriet divas trīs dienas, vecāki nereti kļūst nepacietīgi un vaicā ārstam: vai tiešām nevar izrakstīt antibiotikas?

Tikai ārsts vislabāk pateiks, vai ārstēties tautas līdzekļiem vai arī nepieciešamas antibiotikas.

FOTO: Shutterstock.com

Tikai ārsts vislabāk pateiks, vai ārstēties tautas līdzekļiem vai arī nepieciešamas antibiotikas.

Kādu laiku atkaļ uzskatīja, ka antibiotikas ir universālas brīnumzāles, kas palīdz pret visu. Pēdējos gados daļa vecāku ir krituši otrā galējībā - antibiotikas baidās dot pat tad, ja tās tiešām ir nepieciešamas. 

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu infektoloģe Dace Zavadska stāsta, kas ir jāzina vecākiem par antibiotiku iedarbību un efektivitāti.

 


Lasi arī: Antibiotikas sāpošām ausīm, klepum un kaklam? Vadlīnijas vecākiem, kā izvērtēt lietošanas nepieciešamību
 


Reklāma
Reklāma

Antibiotikas var palīdzēt tikai tad, ja infekcijas izsaucēja ir bakteriāla infekcija. Maziem bērniem bakteriālas infekcijas ir daudz retāk nekā vīrusu infekcijas, kas lielākoties ir pašlimitējošas (izbeidzas pašas, slimībai ritot savu dabīgo gaitu).


Antibiotikas nevietā
„Ja nevietā lieto antibiotikas, tiek izjaukta bērna dabīgā flora, kā dēļ vēl vairāk tiek samazinātas bērna aizsargspējas. Turklāt nevietā lietojot antibiotikas, tiek veicināta nejutības rašanās pret antibiotikām, tas nozīmē, ka citreiz, kad šīs zāles tiešām būs vajadzīgas, bērna organismā mītošās baktērijas būs izstrādājušas aizsargmehānismu un antibiotikas pret tām būs nespēcīgas,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Premium medical bērnu infektoloģe Dace Zavadska.  


Svarīgi ņemt vērā, ja ir bakteriālā infekcija, katrai baktērijai piemērota sava antibiotika. Ir antibiotikas ar šaurāku spektru, un ir tādas, kas aptver plašāku baktēriju spektru, bet tikai ārsts var noteikt, kādas zāles katrā konkrētā gadījumā ir vispiemērotākās. Pēc iespējas jāizvairās izmantot plašāka spektra antibiotikas tad, ja tas nav vajadzīgs.
Speciāliste atzīst: „Ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē patlaban izveidojusies problēma, ka baktērijas bieži vien kļūst nejutīgas pret antibiotikām, un tur lielā mērā vainojamas tieši nevietā un nepareizi lietotas antibiotikas.”


Ja mamma atsakās no antibiotikām
Vēl bīstamāk ir krist otrā galējībā un atteikties no antibiotiku lietošanas, kad tas ir vajadzīgs, jo bakteriālas infekcijas ļoti retos gadījumos var izbeigties pašas. Ir izņēmumi, bet tos var noteikt tikai ārsts. Tie ir gadījumi, kad baktērijas spēj sadzīvot ar cilvēka organismu, viens otru netraucējot, bet, ja ir akūta bakteriāla infekcija, var būt ļoti bīstami šo baktēriju nenogalināt ar antibiotikām. Tam var būt gan nopietnas komplikācijas, gan arī letāls iznākums. „Tas ir ļoti vieglprātīgi un nenopietni nostādīt to kā principu — nē, antibiotikas es nelietošu. Tieši tas pats attiecas uz vakcīnām, kas iekļautas valsts kalendārā,” savu viedokli pauž Dace Zavadska.