Padomi, kā padarīt picu veselīgāku un uzturvielām bagātāku

Kā bērnu mīļāko ēdienu – picu varam padarīt par ne tikai garšīgu, bet arī veselīgu un uzturvielām bagātu ēdienu?
To uztura šova “Atklāj Ēstprieku” 5. epizodē Bērnu slimnīcas uztura speciālistei un kustības “Ēstprieks” ēdienkartes līdzautorei Lizetei Pugai palīdzēs noskaidrot šefpavārs Lauris Aleksejevs.

FOTO: Publicitātes foto

To uztura šova “Atklāj Ēstprieku” 5. epizodē Bērnu slimnīcas uztura speciālistei un kustības “Ēstprieks” ēdienkartes līdzautorei Lizetei Pugai palīdzēs noskaidrot šefpavārs Lauris Aleksejevs.

Kulinārijas eksperti atklās nelielus, bet efektīvus trikus, kā padarīt pašu gatavoto picu veselīgāku un garšām bagātāku, tā, lai garšo mazajiem ēdājiem un iepriecina vecākus.

 Miltu daudzveidība

Lai arī picas mīklu ierasts ir gatavot tieši no kviešu miltiem, tiem papildus varam izmantot arī rudzu miltus vai pievienot citus pilngraudu miltus, kā, piemēram, speltas kviešu miltus. Speltas milti ir tie paši kviešu milti, tikai savvaļas formā, kam ir augstāka uzturvērtība nekā parastajiem kviešu miltiem. Speltas miltu sastāvā būs vairāk šķiedrvielu, kā arī minerālvielu, kas lieliski papildinās un daudzveidos ikdienas ēdienkarti, dodot iespēju tik ļoti ierastos miltus aizvietot ar kaut ko nedaudz citādāku.

Tāpat picas pamatni iespējams pagatavot no puķkāpostiem vai citiem dārzeņiem, tos smalki sarīvējot uz rīves vai sablenderējot un pievienojot nedaudz zirņu miltus vai, gluži tāpat kā kā gatavojot dārzeņu pankūku, – nedaudz olas un miltus.
 

Pašgatavota picas mērce

Laba un garšīga picas mērce ir puse no uzvaras, kad gatavojam picu pašu rokām. Tā kā veikalos atrodamās tomātu mērces un kečupi bieži vien ir piesātināti ar cukuru, sāli un konservantiem, gatavojot picu pašiem, noteikti nevajadzētu slinkot un pagatavot arī tomātu mērci. Starpcitu, tomātu mērce ir gana vienkārši pagatavojama, jo sastāv no tomātiem un dažādiem dārzeņiem un garšaugiem pēc izvēles. Izvēlētās sastāvdaļas nepieciešams tik vien kā sablenderēt. Tas arī ir labs veids, kā “ieslēpt” dažādas, bērnam vēl nepazīstamas, īpašas garšas, kā, piemēram, zaļumus, kādu kabaci, burkānu vai 
papriku.
 

Dārzeņi un zaļumi uz picas

Pica ir lielisks veids, kā pastarpināti bērnu iemīļotajai tomātu mērcei un sieram pievienot arī dārzeņus. Tos var izmantot gan uz picas, gan kā dekorāciju, jo katru dienu mazo gardēžu ēdienkartē jābūt veselai varavīksnei! Gatavojot picu varam uz tās varam likt visdažādākos dārzeņus, ne tikai ierastos tomātus un šampinjonus, bet arī papriku, cukini, spinātus, brokoļus un citus zaļumus.

Reklāma
Reklāma

Tā ir arī lieliska iespēja bērniem ļaut izvēlēties savas picas sastāvdaļas pašiem. Lielāka izvēles brīvība noteikti sekmēs arī motivāciju apēst visu paša pagatavoto picu vai picas šķēli. Taču, ja jūtat, ka bērns nav tam gatavs, vecākiem ir jārāda paraugs un jāliek dārzeņi uz picas pašiem, jāiedrošina pagaršot, vai kaut vai tikai atstāt savus zobiņus uz dārzeņa, tādā veidā iepazīstinot ar “noslēpumaino dārzeni” un nākamajā reizē iedrošinot pagaršot vairāk.


Desa, šķiņķis vai tomēr vista?

Bērnu iemīļotākā pica visbiežāk ir ar desu, salami, žāvētu vai kūpinātu gaļu, taču šīs piedevas bieži vien satur daudz taukus, sāls. To vietā labāk būtu pievienot pašu gatavotu gaļu vai zivi.  Vistas fileju pirms pasniegšanas varam uzgrillēt uz pannas, pagatavot cepeškrāsnī vai sutināt uz pannas. Šādi pagatavota gaļa vai zivs nezaudēs savas vērtīgās uzturvielas, būs sulīga un lieliski iederēsies uz picas. To pēc garšas varam papildināt ar dažādiem garšaugiem un garšvielām, kā, piemēram, ķiplokiem, sinepēm, citronu sulu, dažādiem zaļumiem.


Jā  – sieru daudzveidībai

Siers noteikti ir picas “karalis”, un mazie ēdāji parasti priecājas par sierīgo un staipīgo picas virskārtu. Zem tās, strapcitu, vecāki var “paslēpt” arī tās lietas, ko bērns ikdienā ēst atsakās, taču ir veselīgas un augošam organismam nepieciešamas. Izvēloties sieru, vēlams pievērst uzmanību tā sastāvam, priekšroku dodot mocarellas tipa sieriem, kas ir ar mazāku pievienotā sāls daudzumu. Ja ģimenē ir iemīļoti Krievijas vai Holandes tipa sieri, tad būtu vēlams pievērst uzmanību to sastāvam, lai sieram nebūtu pievienotas krāsvielas un konservanti.