Mazo ekspertu skola: 7 jauni veselīga uztura baušļi

Jūlijs Latvijas iedzīvotājus lutina ar sulīgām un vitamīniem bagātām ogām, vietējiem dārzeņiem, sakņaugiem un zaļumiem. Lai arī veselīga uztura principu apgūšana bērnam varētu šķist garlaicīga, to var padarīt par aizraujošu, radošu un rotaļīgu nodarbi. Mazo ekspertu skola sadarbībā ar uztura speciālisti Kseniju Andrijanovu sniedz 7 vērtīgus padomus, kas palīdzēs bērnos radīt interesi par veselīgu uzturu.

Publicitātes foto.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Publicitātes foto.

“Vecāki dažkārt mēdz iestigt ikdienas rutīnā vai jūtas nospiedoši apkārt valdošā veselīgas ēšanas un veselīga dzīvesveida kulta dēļ, tajā pašā laikā no bērniem saņemot visai lielu pretestību pret šiem principiem. Tāpēc vēlos nākt ar dažiem jauniem ierosinājumiem, kas neaizstāj veselīgas ēšanas pamatprincipus, tomēr piedāvā jaunas idejas un brīvāku pieeju ģimenes ēdienreizēm,” saka K. Andrijanova. 

 

1. Zelta likums – ēd veselīgi pats!

Vecāki dažkārt sūdzas, ka bērns vēlas tikai neveselīgu pārtiku. Zelta likums, radinot bērnu pie veselīga uztura, – jums pašam jābūt veselīgas ēšanas paraugam. Naivi cerēt, ka bērns ēdīs brokoļus, redzot, ka blakus brālis ar baudu ēd čipsus, tētis – picu, un mamma mielojas ar treknu kūku. 

 

2. Ļauj spēlēties ar ēdienu!

Lai arī zinām, ka ar ēdienu nedrīkst spēlēties, iesaku bērnam tomēr ļaut rotaļāties, piemēram, kopā ar mazo izkārto krāsainus augļus vai dārzeņus, izvēloties vienas krāsas dārzeņus: brokoļus, kabačus un zirnīšus. Tad veidojiet no tiem kādu attēlu uz šķīvja, piemēram, brokoļi var līdzināties kokiem. Ja ap vistas kotleti saliek salmiņos sagrieztus burkānus – sanāk saulīte. Zemāk dažas idejas spēlēm, kuras varat realizēt, lai veicinātu bērnu interesi par veselīgu uzturu.

 

Kopīgi veiciet ar veselīgu uzturu saistītus uzdevumus.

Izdrukājiet krāsojamās lapas par veselīgu uzturu (dārzeņi, augļi) vai lapas, kurās jāatrod pareizais ceļš uz veselīgu ēdienu un  piedāvājiet tās bērnam. Kopīgi darbojoties, stāstiet bērnam par garšu atšķirībām un ieguvumiem no katra augļa vai dārzeņa.

Stāsti bērnam par veselīgu pārtiku, apgūstot krāsas.   

Kad māci savam bērnam krāsas, paralēli stāsti arī par veselīgu uzturu, pieminot, kādā krāsā ir katrs auglis vai dārzenis. Vēl vari izdrukāt lapu ar dažādiem produktiem un aicināt izkrāsot tos, kas ir vienā krāsā.  

Gatavojiet ēdienu kopā!

Internetā pieejams liels daudzums dažādu ēdienu recepšu, kas ir vienkāršas un viegli pagatavojamas kopā ar bērnu. Bērna iesaiste gatavošanā būs gan atraktīva kopīga nodarbe, gan arī iespēja viņam izmēģināt jaunas garšas, jo ēdiens gatavošanas procesā taču jānogaršo! Sāc ar vienkāršām receptēm – smūtiju, jogurta kokteili, tad mēģiniet ko sarežģītāku, piemēram, salātus.  

3. Atbalsti ēšanu ar pirkstiem!

Vecāki nereti spiež bērnus lietot galda piederumus. Taču viens no faktoriem, kādēļ bērniem patīk neveselīgs uzturs, ir tieši to vienkāršais ēšanas veids. Piemēram, iedomājies čipsus ar mērcīti vai satītas maizītes – šādā ēdienreizē nav nepieciešamas dakšiņas, karotes vai naži. Aizņemies šīs idejas, gatavojot veselīgu maltīti: ļauj bērnam dārzeņus uz iesmiņiem iemērkt gardā mērcītē (vieglā jogurta vai dārzeņu mērcē) vai pagatavo ēdienu tā, lai to varētu ēst ar pirkstiem, piemēram, maltas vistas gaļas bumbiņas un izvieto tās uz kociņiem kā konfektes.

Reklāma
Reklāma

 

4. Dažādo bērna ēdiena pasniegšanu!

Bērni dod priekšroku garšām, kuras pazīst, un reizēm ir tiešām grūti viņus pierunāt izmēģināt ko jaunu, tāpēc izmēģini jaunus produkta pasniegšanas veidus. Ja bērnam nepatīk vesels ābols, nomizo to un sagriez šķēlītēs, ja joprojām negūsti atbalstu, – pagatavo no ābola kokteili. Līdzīgi rīkojies ar dārzeņiem – ja bērns nevēlas ēst zaļus zirņus, izvāri tos un piedāvā siera mērcītē. Starp citu, dažādi kokteiļi ir izcils veids, kā bērnam piedāvāt jaunus augļus. Ierosmei - kokteiļiem varat izdomāt dažādus, bērniem tuvus nosaukumus, piemēram, zaļas krāsas kokteilis var būt Šreka dzēriens, bet sarkano ogu kokteilis – multfilmas “Vāģi” degviela. 

 

5. Pametiet galdu!

Izmanto vasaru, lai ēstu citviet, ne tikai pie galda! Ja jūti, ka zaudē pacietību tādēļ, ka bērns atsakās ēst, organizē nelielu pikniku uz balkona vai terases. Varbūt ir vēl kāda vieta mājā vai dzīvoklī, kur bērns labprāt apsēstos ar šķīvi rokās un pabeigtu maltīti? Tikai neizmanto TV vai datoru, lai nodrošinātu mierīgu maltītes ieturēšanu, tas var pārvērsties par neveselīgu ieradumu.

 

6. Pasniedz piena produktus dažādos veidos!

Bērnam ir augošs organisms, un viņam nepieciešams ievērojams kalcija daudzums. Visvairāk kalcija ir piena produktos. Pērkot piena produktus mazajam, pievērs uzmanību, lai tie būtu paredzēti bērniem, un papildināti ar kalcija un D vitamīna devu, kas palīdz organismam uzņemt vajadzīgās minerālvielas. Ikdienā bērnam būtu ieteicamas 3 piena produktu porcijas, tās var būt glāze piena, biezpiens vai siers un jogurts. Izmēģini jaunus veidus pasniedzot jogurtu bērnam, piemēram, ir daži produkti, kurus iespējams sasaldēt un pasniegt kā saldējumu. 

 

7. Padari ūdeni par interesantu dzērienu!

Bērnam ieteicams izdzert vismaz 30ml dienā uz katru svara kilogramu (piemēram, ja bērns sver 20 kg – jāizdzer vismaz 600 ml šķidruma dienā). Vislabākā izvēle ir tīrs ūdens. Sula vai limonāde nav ieteicamas, jo tās ir slēptā cukura avots. Ja bērns nevēlas dzert tīru ūdeni, izmanto spēles elementu - aicini sagatavot īpašu ūdeni ar zaļumiem (piemēram, piparmētru lapām) un augļiem vai pat dārzeņiem (greipfrūta šķēles, pāris avenes vai gurķa šķēles). Šīs piedevas sniegs brīnišķīgu aromātu dzērienam un, iespējams, dos vajadzīgo impulsu bērnam, lai ūdens kļūtu par ikdienas sastāvdaļu. Tāpat var izmēģināt pasniegt ūdeni ar krāsainu salmiņu vai glāzēs ar bērnam mīļu pasaku tēlu noformējumu. 

 

Vairāk informācijas veselīgai bērna ēdienkartei var atrast arī Latvijas Veselības ministrijas izstrādātajos noteikumos: http://likumi.lv/doc.php?id=245300 

 

Par Mazo ekspertu skolu

Mazo ekspertu skola www.mazoekspertuskola.lv ir Latvijas vecākiem domāts unikāls tiešsaistes resurss, kur atrodami praktiski materiāli pirmsskolas vecuma bērnu galveno prasmju attīstīšanai, ar mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus bērnus. Interneta platforma tika atklāta šī gada maijā. Pieejamie materiāli galvenokārt ir krāsojami uzdevumi latviešu valodā. Uzdevumi attīsta bērnu valodu, loģisko domāšanu, emocionālo inteliģenci, uztveri, izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu, tāpat tie ir ērts resurss vecākiem ierosmei pavadīt laiku kopā ar 2 -6 gadus vecajiem bērniem.