Kurus apģērbus nedrīkst žāvēt veļas žāvētājā

Veļas žāvētājs daudzās mājās atvieglo ikdienu, taču ne visiem zināms, ko tajā drīkst un ko nedrīkst žāvēt. Par to Mammamuntetiem.lv izvaicāja ekspertus: “Samsung” produktu treneri Eduardu Krumovicu un “LG Electronics” produktu ekspertu Andri Kalniņu.
Pirms veļas likšanas žāvētājā vislabākais ir izpētīt, kādus apģērba kopšanu tam ir paredzējis ražotājs.

FOTO: Shutterstock.com

Pirms veļas likšanas žāvētājā vislabākais ir izpētīt, kādus apģērba kopšanu tam ir paredzējis ražotājs.

Izpēti apģērba etiķeti!

Pirmais un pats svarīgākais noteikums gan mazgājot, gan žāvējot veļu, ir pirms tam detalizēti izpētīt gan apģērba etiķeti, gan uz tās norādītos kopšanas simbolus, uzsver Eduards Krumovics. (Izpēti tos zemāk!)  Tās ir vadlīnijas un ieteikumi, kuras katrs ražotājs ir noteicis un izstrādājis ar mērķi, lai apģērbs ilgāk kalpotu. Tas palīdzēs saprast, vai apģērbam iecerētā kopšana ir piemērota. Tomēr kā norāda Andris Kalniņš, 

ir apģērbi, kurus bez satraukuma un pavisam droši var likt veļas žāvētājā – tie ir apģērbi, kuru sastāvā ir kokvilna, poliesters; tai skaitā arī gultasveļu un džinsa izstrādājumus var žāvēt žāvētājā.

 

Tomēr ir virkne audumu un apģērba veidu, kurus žāvētājā likt nevajadzētu:

  • Apģērbi ar ūdensizturīgu pārklājumu. Piemēram, ziemas apģērbs (bērnu kombinezons, slēpošanas apģērbs). Sporta apģērbu, lietus mēteļus nebūtu ieteicams žāvēt žāvētājā, lai netiktu sabojāts speciālais pārklājums, kas atgrūž ūdeni.
  • Peldkostīmi un peldbikses, lai nesabojātu īpašo audumu.
  • Ādas un ādas izstrādājuma apģērbi (ādas jakas, cimdus).
  • Nevajadzētu žāvēt arī apģērbus ar pielīmētiem uzrakstiem vai aksesuāriem, jo līme karstuma ietekmē var zaudēt savas īpašības un uzraksti vai aksesuāri var atlipt no apģērba.
  • Līdzīgi ir arī ar mīkstajām mantiņām, ja pie tām ir pielīmēti, piemēram, kristāli un pērlītes – karstumā līme var atlīmēties un tās var noplīst.
  • Apģērbi un priekšmeti, kuru sastāvā ir iespējama putu gumija, piemēram, zeķes, apakšveļa, sporta krūšturi, kā arī elastīgi džemperi vai jakas ar iestrādātu gumiju. Siltā gaisa ietekmē gumija sarausies un līdz ar to viss apģērbs var sarauties. “Lai gan liela daļa no minētajiem apģērbiem būs veidota no elastīga materiāla, tas uzreiz nenozīmē, ka to nedrīkst žāvēt žāvētājā. Ieteiktu pārliecināties par to, apskatot apģērba marķējumu,” atgādina Eduards KrumovicsTermoveļa arī var atšķirties, jo, piemēram, ir termoveļas veidi, ko drīkst žāvēt zemā temperatūrā.

 

Kā ar mežģīnēm un apaviem?

Reklāma
Reklāma

Domas dalās par to, vai veļas žāvētājā var likt apģērbu, kura sastāvā ir zīds, mežģīnes, āda, zamšāda un vilna, kā arī par apavu žāvēšanu. Eduards Krumovics norāda, ka arī delikātus apģērbus iespējams žāvēt veļas žāvējamajā mašīnā – jāizmanto tikai atbilstošs žāvēšanas režīms, tāpat viņš atklāj, ka arī apavu žāvēšana ir iespējama. Savukārt Andris Kalniņš ieteiktu izvairīties no apģērbu, kuru sastāvā ir zīds, mežģīnes, āda, zamšāda un vilna, likšanas žāvētājā, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem.

 

Tāpat viņš neieteiktu žāvētājā likt apavus, jo karstums var izraisīt zoles atdalīšanu un materiāla deformāciju. 

 

Veļas žāvēšanas simboli un zīmes – izpēti tos!

 

Saistītie raksti