Padomu ābece tomātu audzētājiem - no sēklām līdz augļiem

Tomāti ir garšīgi, vērtīgi mazkaloriju dārzeņi, kuros ir daudz vitamīnu un dažādas minerālvielas. 

FOTO: Shutterstock.com

Ievērojot dažus vienkāršus nosacījumus, ir iespējams izaudzēt brīnišķīgu tomātu ražu.

 

Tomātu sēšanai labākās ir augļu dienas – kad mēness atrodas Auna, Lauvas vai Strēlnieka zīmē. 

No tomātu iesēšanas līdz izstādīšanai patstāvīgā vietā, tomātu stādi izaug apmēram 65-75 dienās (atkarībā no šķirnes un apstākļiem).

Lai izaudzētu tomātus no sēkliņām mājas apstākļos, nepieciešams nodrošināt tomātiem apgaismojumu vismaz 14-18 stundas diennaktī - izmantojiet mākslīgo apgaismojumu.

Pirmo piķēšanu veic, kad vidū starp dīgļlapiņām parādās pirmās īstās lapiņas. Pirmo reizi piķējot, tomāta stādiņu iedziļina līdz dīgļlapiņām.

 

Pēc apmēram 3 nedēļām tomātu stādiņus pārstāda otro reizi. Otro reizi piķējot noņem dīgļlapiņas un tomāta stādiņu iedziļina līdz pirmajām īstajām lapām.

Lai mājas apstākļos sētajiem tomātiem izveidotos spēcīgs kāts, tiem nepieciešams mākslīgais vējš, ko var nodrošināt ar ventilatoru. 5-10 minūtes 2 reizes dienā ieslēdziet pret tomātiem ventilatoru. Ja Jums mājās nav ventilatora, varat vairākas reizes dienā, pārlaist ar roku pāri tomātu galotnītēm (viegli tos noglāstīt uz vienu pusi un uz otru pusi). Bagātāka tomātu raža būs apbalvojums šīm pūlēm.

Lai tomāta stādiņam labāk attīstītos sakņu sistēma, to pārstādot, ikreiz iedziļina.

Pirms stādīšanas pastāvīgā vietā tomātu stādus aplaista un ļauj tiem 20-30 minūtes padzerties.

Lai nesablīvētu augsni, lai saknītēm piekļūtu gaiss un tām būtu vieglāk iedzīvoties jaunajos apstākļos, pēc iestādīšanas laista pavisam nedaudz.

Stādiet tomātus nedaudz dziļāk, nekā tie ir podiņā. Tādējādi no kāta veidosies jauna sakņu sistēma, kā rezultātā to tomāts būs spēcīgāks un spējīgāks labāk ražot.

Reklāma
Reklāma

Ieteicamais stādīšanas attālums ir 50-70cm starp stādiem.

Pazarītes vai sānu dzinumus izlauž, kad tie izauguši 5-7cm gari. Ja ļaus augt visām pazarītēm, raža būs mazāka.

Tā kā tomāti mīl siltumu, vietā, kur tiks stādīti tomāti, pirms to stādīšanas uzsildiet zemi. Piemēram, nedēļu vai ilgāk pirms tomātu stādīšanas, varat uzklāt uz zemes melnu vai sarkanu plēvi. Bet, labāk klāt caurspīdīgu plēvi, jo tādējādi augsnei piekļūs arī nepieciešamais saules UV starojums.

Ziedēšanas laikā vēlamākā gaisa temperatūra ir 18-28 rādi pēc Celsija.

Tiklīdz tomāts ir sasniedzis 3 pēdu garumu, noņemiet no apakšas (apmēram pēdas augstumā) lapas. Šajā augstumā esošās lapas pirmās sāk bojāties un izplatīt slimības, jo ir vistālāk no saules un vistuvāk mitrajai zemei.

Ziedēšanas laikā tomāti ir jālaista regulāri. Pretējā gadījumā sāksies ziedu puve. Kad tomātiem jau ir izveidojušies augļi, tomātus var laistīt nedaudz retāk, tādējādi auglis būs saldāks un aromātiskāks.

Laistot tomātus, lejiet ūdeni uz saknēm, lai nesamērcētu lapas, tādējādi pasargājot tomātu lapas no lieka mitruma.

Gar kartupeļiem un tomātiem iestādītās bietes palīdz tiem tikt galā ar lakstu puvi

Labs saimnieks apzinās, ka sulīgu un lielu tomātu audzēšanai ir nepieciešams atbilstošs mikroklimats. Tāpat katrs no mums vēlas sasniegt rezultātu ātri un efektīvi. Visvienkāršākais un arī izdevīgākais veids ir tomātu audzēšana plēves siltumnīcās, kas ir ļoti ātri uzstādāmas, nodrošina augsnes atjaunošanos ziemas periodā, turklāt to izmaksas ir zemas.