Vai veikalā ir jāpieņem bojāta nauda?

Nereti saņemam ieplēstu vai salīmētu eiro banknoti. Monētas mēdz būt tik netīras, ka nomināls grūti saskatāms. Ko darīt šādos gadījumos? Vai mazumtirdzniecībā šāda nauda kasierei ir jāņem pretī? Kā naudu samainīt? 

FOTO: Shutterstock.com

Ja nauda degusi, to var apmainīt arī tad, ja pāri no banknotēm palicis mazāk par pusi. Katru tādu gadījumu eksperti vērtē individuāli.

 

Mazumtirdzniecības tīkla "Rimi Latvia" sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite skaidro, ka naudas apritē "Rimi" un "Supernetto" veikalu darbinieki balstās uz Latvijas Bankas izstrādātajiem ieteikumiem, kuri nosaka norēķinos par preci pieņemt arī daļēji bojātu naudu, respektīvi, naudai jābūt saskatāmām drošības pazīmēm un nosakāmai nominālvērtībai. Saplēstu banknošu gadījumā veseliem jābūt vairāk nekā 50% no banknotes. Kasierim arī jābūt pārliecībai par naudas īstumu, ko nosaka ar speciāliem naudas detektoriem.


Maina bez maksas
Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns saka, ka gadījumā, ja veikalā nauda norēķinos netiek pieņemta, nevajag ar kasieri lieki strīdēties, bet gan droši nākt uz Latvijas Banku, kur bez maksas maina gan sabojātas banknotes, gan monētas. 


Bojātu naudaszīmju apmaiņa
Lai apmainītu bojātu eiro banknoti, pāri palikušai banknotei jābūt lielākai nekā 50% no veselas banknotes. Ja atlikums ir dažādos gabalos – tiem visiem jābūt no vienas banknotes.
Lai noskaidrotu, vai no naudas ir palicis pāri noteikumos minētais 51%, naudas eksperti izmanto trafaretus.
Ja nauda degusi, to var apmainīt arī tad, ja pāri no banknotēm palicis mazāk par pusi. Katru tādu gadījumu eksperti vērtē individuāli.
Jāapzinās, ka naudaszīmes nemaina un atpakaļ neizsniedz, ja bojājumi ir tīši.
Kā ir tad, ja, piemēram, no banknotes cilvēciņu izgriezis mazs bērns? Latvijas Bankas Naudas tehnoloģiju daļas eksperts Andris Tauriņš atbild, ka nejauši bojātu naudu banka apmainīs, taču – kā cilvēciņu var izgriezt nejauši?
Savukārt, ja naudu aizmirsīsiet kabatā un bikses izmazgāsiet, banknoti apmainīs.


Bojātas monētas
Monētas uz banku jānes mainīt tad, ja tās kaut kādu iemeslu dēļ ir deformētas – avārijā, kādās iekārtās, ugunsgrēkā u. tml.
Monētas, kas pielāgotas nēsāšanai kā rotas, piemēram, caururbjot vai pielodējot cilpiņas, Latvijas Bankā apmainīt nevar, jo tās bojātas tīši, ar nolūku.
Bojātas monētas eirozonā centrālās bankas maina, monētu daļas – ne. Šad un tad Latvijas Bankai jautā: "Man te divu eiro monētas riņķītis un izgriezts vidiņš – iedodiet kaut vienu eiro." Kad monētas vidus ir izsists no apmales riņķa, nav vairs pasakāms, vai abi ir no vienas monētas.


Nosūtīs ekspertam
Ja kasieris nebūs 100% pārliecināts par bojātās naudas atbilstību apmaiņas noteikumiem, naudaszīme tiks nosūtīta ekspertam, kurš ir naudas tehnoloģiju pārzinātājs.
Klientu kases darbinieks naudaszīmi ekspertam nosūtīs arī tad, ja radīsies aizdomas par apmaiņai iesniegtās eiro banknotes vai apgrozības monētas īstumu, ja apmaiņai tiks iesniegtas naudas zīmes lielā apmērā vai tās neatbildīs citiem tūlītējas apmaiņas nosacījumiem. Aizdomu gadījumā, pamatojoties uz klienta iesniegumu, naudaszīme tiks pieņemta identifikācijai un par tās apmaiņu lems Latvijas Bankas naudas zīmju pārvaldības komisija. Atbilde tiks sniegta viena mēneša laikā.


Jāuzraksta iesniegums
Nosūtot bojātu naudaszīmi ekspertīzei, ir jāuzraksta iesniegums, kurā cita starpā norādāms bojājuma iemesls. Ja iesniegumā tiks norādīts arī bankas konts, otrreiz uz Latvijas Banku vairs nebūs jānāk – nauda tiks ieskaitīta kontā.
Iesniegumu par naudaszīmju nodošanu ekspertīzei paraksta gan iesniedzējs, gan Latvijas Bankas kasieris. Veicot bojāto eiro banknošu un monētu apmaiņu, Latvijas Banka ir tiesīga pieprasīt uzrādīt pasi vai personas apliecību (ID karti).

Reklāma
Reklāma


Kas iznīcina savu mūžu nokalpojušās banknotes?
Īstās banknotes – ar visām pretviltošanas pazīmēm, bet nolietotas un mūžu nokalpojušas vai sasmērētas – naudas apstrādes iekārta pati arī iznīcina. Tam domāts neliels papīra smalcinātājs turpat konveijerā. Tas sagriež iznīcināmo banknoti smalkās, smalkās strēmelītēs, kuras ar gaisu aizsūc projām uz briketēšanas ierīci, kas šo papīra smalkmi, kad tā uzkrājusies, sastrādā dūres lieluma granulās vai briketēs.
Banknotes, kuras ir plēstas, līmētas, degušas – dažādos veidos bojātas, kamdēļ iekārta nav simtprocentīgi droša, nonāk pie kasiera, iekārtu apkalpojošā naudas apstrādes speciālista. Viņš ar citām ierīcēm pārbauda, vai banknote ir īsta, tikai bojāta, vai kaut kas nav kārtībā un tā drīzāk ir viltota. Ja arī kasierim ir šaubas, kurā nodalījumā to iešķirot, tā nonāk pie naudas laboratorijas eksperta atzinumam vai ekspertīzei.


Likumīgs maksāšanas līdzeklis
Kā nosaka 2013. gadā pieņemtais Euro ieviešanas kārtības likums,  vienīgais likumīgais maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā ir eiro.
Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 160.1 pants paredz sodus par atteikšanos pieņemt oficiālajā apgrozībā esošās naudaszīmes kā likumīgus maksāšanas līdzekļus maksājumiem valsts budžetā un pašvaldību budžetos, samaksai par precēm un pakalpojumiem, izņemot gadījumus, kad likumi un citi normatīvie akti nosaka citus maksāšanas līdzekļus, uzliek naudas sodu līdz septiņdesmit eiro. 

 

Pilnu rakstu lasiet šeit!

  •  
  •