5 soļi, lai radītu jaunu pasauli savā dārzā vai uz balkona

Lai radītu savu mazo mitrzemi, nemaz nevajag daudz – arī tavs dārza stūrītis, pagalms vai balkons var kļūt par vietu, kur veidojas īpašs mikroklimats un ekosistēma.
Tā būs vieta, kur nolaisties un padzerties putniem, kā arī kāpelēt kukaiņiem un, iespējams, pat abiniekiem.

FOTO: Shutterstock.com

Tā būs vieta, kur nolaisties un padzerties putniem, kā arī kāpelēt kukaiņiem un, iespējams, pat abiniekiem.

Bioloģiskās daudzveidības dienā, 22. maijā, Latvijas Dabas fonds rosina ikvienu piedalīties dabas daudzveidības saglabāšanā un veidošanā, radot savu mazo mitrzemi. Savvaļas dabas elementu ieviešana pilsētvidē kļūst populārāka visā pasaulē – tiek veidotas pilsētas pļavas, savvaļas augu joslas, samazināta pļaušana un atstātas nenogrābtas lapas. 

 

Šādas ikdienas rīcības dabas daudzveidības saglabāšanā iegūst arvien lielāku nozīmi, jo mūsdienās dzīvojam pasaulē, kurā bioloģiskā daudzveidība strauji samazinās un daudzām savvaļas sugām un ekosistēmām vairs nav vietas to ierastajās teritorijās. Tāpēc ikviena rīcība, kas palīdz bioloģiskajai daudzveidībai, ir svarīga.

 

Mitrzemes veidošana ir mazāk zināma, bet ļoti aizraujoša iespēja iepazīt šo ekosistēmu savā dārza stūrītī, pagalmā vai pat uz balkona. Izveidojot savu mazo mitrzemi, varam gan vairot dabas daudzveidību - kaut pavisam nelielā mērogā, kā arī iepazīt un izzināt šo ekosistēmu – kā tā darbojas un attīstās. Tas arī ļauj labāk izprast, kāpēc mums ir svarīgi mitrāji arī plašākā mērogā – jo tie ir ne tikai mājvieta daudzām sugām, kurām nepieciešama gan zeme, gan ūdens, gan arī regulē plūdus, attīra ūdeni, piesaista oglekli, lai mazinātu klimata pārmaiņas.

 

Latvijas Dabas fonds iesaka veidot mini mitrzemi tvertnē - to ir viegli izdarīt un tā atgādina nelielu dīķi. To var novietot pagalmā, dārzā vai uz balkona un ik dienu vērot, kā tur rosās dažādu sugu kukaiņi, padzerties atlido apputeksnētāji un putni.

 

Kas tev būs nepieciešams:

  • kāda tvertne – muca, veca vanna, spainis, liela bļoda – vismaz 50 cm diametrā;
  • akmeņi vai ķieģeļi;
  • grants vai oļi;
  • zari, akmeņi (kā "kāpņu" aizvietotāji);
  • ūdensaugi;
  • lietus ūdens, nostādināts krāna ūdens vai ūdens no mitrāja.

 

1. solis – atrodi piemērotu tukšu tvertni

Materiālam nav nozīmes – galvenais, lai tvertne ir ūdensnecaurlaidīga. Ja izmantosi trauku, kas jau ir tavā saimniecībā, nevis iegādāsies jaunu, palīdzēsi taupīt resursus un veicināsi ilgtspējību. Izvēlies vietu, kur mitrzemei piekļūst gaisma, bet to visu dienu neapspīd tieši saules stari.

Reklāma
Reklāma

 

2. solis – sagatavo ūdeni

Lai mitrzemē veidotos dzīvībai labvēlīgs klimats, nedrīkst vienkārši ieliet krāna ūdeni. Ja iespējams, ievāc lietus ūdeni vai arī ļauj krāna ūdenim nostāvēties vismaz 48 stundas. Ūdeni vari iegūt arī no esoša mitrāja, piemēram, dodoties pastaigā uz kādu dīķi un piesmeļot spainīti ar vizuāli tīru ūdeni, kurā jau mīt dažādi mikroorganismi un bezmugurkaulnieki.

 

3. solis – izveido pamatslāni

Apakšā ieber oļus, granti un akmeņus, aizpildot aptuveni trešdaļu no konteinera. Lielos akmeņus vai ķieģeļus novieto augšpusē un pret konteinera malu atslien zarus vai dēlīšus, kas kalpos kā kāpnes vai tiltiņš.

 

4. solis – sagatavo augsni un iestādi augus

Izveido nākamo slāni no mālainas smilts vai speciālas augsnes, kas paredzēta ūdensaugiem (to var iegādāties dārzkopības veikalos). Šajā slānī vari stādīt ūdensaugus, piemēram, purva pureni, purva skalbi vai ūdens mētru. Šos augus iespējams iegādāties stādu audzētavās, bet dažkārt tos var atrast arī dabā. Ja augus plāno vākt dabā, dari to saudzīgi – tikai nelielā daudzumā, no vienas vietas un nekaitējot augšanas videi. Smelies iedvesmu augu izvēlē Latvijas Dabas fonda izveidotajā augu ceļvedī

 

5. solis – piepildi tvertni ar ūdeni

Piepildi mitrzemes konteineru ar ūdeni līdz augšai tā, lai daži lielie akmeņi un zaru kāpnes paliktu redzami virspusē. Tā būs vieta, kur nolaisties un padzerties putniem, kā arī kāpelēt kukaiņiem un, iespējams, pat abiniekiem.

 

Tava mini mitrzeme ir gatava – esi radījis savu nelielo pasauli! Tagad ik dienu vari doties uz balkonu, pagalmu vai dārzu un vērot dabas daudzveidību tuvplānā.

Saistītie raksti