Sievietes un vīrīeša auglība. Fakti, ko, iespējams, vēl nezināji

Auglība ir dārga dāvana, kas dod iespēju pāriem ieņemt bērnus un priecāties par ģimenes dzīves svētību. Tomēr ne visi pāri ir vienādi svētīti ar šo dāvanu. Daudzi ir ļoti auglīgi un mazulīti ieņem viegli, daži ar grūtībām, turpretī citi šaubās, vai viņi vispār kādreiz spēs tikt pie bērna. Izproti, kā darbojas tavs organisms un attiecīgi - kad ir auglīgās un kad neauglīgās dienas!

Sievietes un vīrīeša auglība. Fakti, ko, iespējams, vēl nezināji

FOTO: Shutterstock.com

Fakti par auglību. Vīrietis ir auglīgs visu laiku, dodot miljoniem spermatozoīdu katrā dzimumaktā. Turpretī sievietei nobriest viena olšūna mēnesī, kas var tikt apaugļota 12 stundu laikā. Spermatozoīdi labvēlīgos apstākļos var nodzīvot 3 līdz 6 dienas līdz ovulācijai, proti, sagaidot olšūnu.

 

Tātad ieņemt bērnu var tādas intīmās tuvības rezultātā, kas notikusi ne vairāk kā sešas dienas pirms ovulācijas. Pieskaitot tālākās trīs dienas olšūnas dzīves laikam, pārējais cikls ir neauglīgs.

 


Vienkārši par vīrieša auglību

Vīrieša organisms sāk izstrādāt spermu agrīnā pusaudža vecumā un normāli turpina to darīt līdz pat mūža galam. Katrā sēkliniekā ir kanāliņi, kuros rodas spermatozoīdi (aptuveni tūkstotis sekundē). Kad spermatozoīdi ir izveidojušies, tie virzās uz katra no sēklinieku piedēkļiem, kur tie uzglabājas un nobriest. Dzimumakta laikā tie ātri pa sēklas izvadkanāliem tiek virzīti uz prostatu garām urīnpūslim un sēklas pūslītim.
Tur spermatozoīdi sajaucas ar tā sauktajiem spermas šķidrumiem, veidojot spermu. Tad tā caur urīnizvadkanālu tiek izvadīta ārā no dzimumlocekļa.

Ejakulācijas laikā izdalās aptuveni 5 ml (tējkarote) spermas, kas satur no 1 līdz 400 miljoniem spermatozoīdu. Spermatozoīdi peld kā kurkulīši, sparīgi kustinot astītes. Līdzko tie ir atstājuši vīrieti, to dzīves ilgums ir atkarīgs no skābas vai sārmainas vides.
Skābā vidē spermatozoīdi salīp kopā un iznīkst dažu minūšu laikā, maksimums, tie var izdzīvot pāris stundu.
Sārmainā vidē spermatozoīdi jūtas labi, sparīgi peld un var izdzīvot vairākas dienas.
Interesanti, ka sievietes maksts vide ir skāba gandrīz visa cikla garumā - lai cīnītos ar baktērijām. Tikai īsu brīdi pirms ovulācijas īpašs sekrēts padara maksti sārmainu, lai palīdzētu spermatozoīdiem izdzīvot. Tikai šajās sārmainajās dienās var iestāties grūtniecība. Līdzko pāris iemācās noteikt skābās un sārmainās sievietes cikla fāzes, viņi var plānot savu ģimeni dabiski - ieplānojot intīmās attiecības vai atturoties no tām sārmainajā auglīgajā sievietes cikla fāzē.
 


Vienkārši par sievietes auglību

Lai notiktu apaugļošana (bērna ieņemšana), spermatozoīdiem jāpeld no maksts cauri dzemdes kaklam uz augšu pa dzemdi un cauri olvadiem, lai olvadu pēdējā trešdaļā savienotos ar olšūnu. Bet ceļojums ir pilns briesmu. Pirmā problēma, ar ko tiem jāsaskaras, ir minētais maksts skābums, kāds dominē lielāko mēneša cikla laiku un iznīcina spermatozoīdus.
Otrais šķērslis ir dzemdes kakls, durvis uz dzemdi, kas darbojas kā slēdzis, kontrolējot spermatozoīdu iekļūšanu. Lielāko sievietes cikla daļu tas ir cieši slēgts un „aizzīmogots”, bloķējot spermatozoīdiem pieeju, norobežojot tos maksts skābajā vidē, kur tie tiek iznīcināti.
Dažas dienas pirms ovulācijas dzemdes kakls plaši atveras un izdala sārmainas gļotas, kas veicina spermatozoīdu pārvietošanos augšup pa dzemdes kaklu, lai tie varētu ceļot tālāk pa olvadiem un apaugļot olšūnu, kad tā izdalīsies. Šis ir vienīgais laiks, kad ir iespējams ieņemt bērnu.Informācija no "Fertility Education Trust" sadarbībā ar www.augliba.lv

Reklāma
Reklāma

 

RAKSTS PUBLICĒTS 2009. gada 24. aprīlī

PAPILDINĀTS 2014. gada 10. novembrī