"Neauglības jautājums ir pārāk komplicēts" - ginekoloģe skaidro, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm

Jaunākie pētījumi liecina, ka grūtniecēm drošas ir "Pfizer" un "Moderna" vakcīnas pret Covid-19, sarunu ciklā par vakcināciju pret Covid-19 norādīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Sievietes un bērna veselības klīnikas vadītāja ginekoloģe Maira Jansone.
Neauglības jautājums ir pārāk komplicēts - ginekoloģe skaidro, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm

FOTO: Shutterstock.com

Viņa pieļāva, ka tālu vairs nav laiks, kad arī citas vakcīnas pret Covid-19 tiks atzītas par drošām. Runājot par "Pfizer" un "Moderna" vakcīnām pret Covid-19, Jansone uzsvēra, ka tās nesatur vīrusu, kas spēj vairoties, līdz ar to nav pamata baidīties, ka ar vakcīnu tiks saņemta vīrusa deva.

Rīgas Dzemdību nama (RDN) Dzemdību centra vadītāja Anna Miskova norādīja, ka patlaban aktuāls ir jautājums par to, vai vakcīna var ietekmēt auglību. Viņa atzīmēja, ka nav īsti skaidrs, no kurienes radies priekšstats par vakcīnu saistību ar auglību, jo neviena vakcīna auglību neietekmē, bet infekciju slimības gan.

 

"Neauglības jautājums ir pārāk komplicēts. Ja grūtniecība tiek atlikta uz vēlāku laiku, pārsniedzot 30 gadu vecumu, tad vainīgas nav vakcīnas. Ir zināms, ka Covid-19 vīruss var dzīvot vīrieša dzimumorgānos un izsaukt problēmas apaugļot," sacīja Miskova.

Runājot par vakcināciju pret Covid-19 grūtniecības laikā vai pirms tās iestāšanās RDN Galvenā neonatoloģe Inese Bļodniece uzsvēra, ka vakcinācija pasargā sievieti no smagas saslimšanas. Turklāt jāņem vērā, ka vakcinēta mamma var nodot antivielas savam bērnam.

Reklāma
Reklāma

"Ja mamma pirms grūtniecības vai grūtniecības laikā ir vakcinējusies, jaundzimušajam ir antivielas. Otrs veids, kā mamma var nodot antivielas savai atvasei, ir caur pienu. Ir pierādīts, ka pienā ir antivielas un vakcinēta mamma pasargā savu bērnu," atzīmēja Bļodniece.

 

Jautāta, vai grūtniecēm vajadzētu saņemt trešo, atbalstošo vakcīnu pret Covid-19, Bļodniece akcentēja, ka jautājums par trešo vakcīnu ir pētījumu centrā visā pasaulē. Saskaņā ar jaunāko pētījumu rezultātiem, patlaban visai populācijai trešā vakcīna pret Covid-19 netiek ieteikta. Tas varētu attiekties tikai uz atsevišķām grupām un cilvēkiem ar vāju imunitāti, bet grūtnieces šajā grupā neietilpst, ja viņas ir veselas.