Vīrietim epilepsija un viņa mātei - šizofrēnija. Vai tas var ietekmēt gaidāmo mazuli?

"Vēlējos pajautāt, ja vīrietim ir epilepsija un viņš lieto medikamentus "Lamotrix" un "Conwulex", vai tas var radīt problēmas bērnam? Kā arī jāpiebilst, ka viņa mātei bija šizofrēnija, kas mantojās viņa brālim, vai pastāv iespējamība pārmantot arī to? Un vai sarežģījumus ir iespēja noteikt grūtniecības laikā?" jautā mammamuntetiem.lv  lasītāja. 

FOTO: Agnis Šmits

Pretepilepsijas medikamenti var ietekmēt spermatozoīdu veidošanās procesu, līdz ar to vīrieši, kuru spermas analīze jau sākumā nav visai spīdoša, lietojot šos medikamentus, var kļūt neauglīgi.

 

Atbild ārste-ģenētiķe Liene Korņejeva:

Pretepilepsijas medikamenti var ietekmēt spermatozoīdu veidošanās procesu, līdz ar to vīrieši, kuru spermas analīze jau sākumā nav visai spīdoša, lietojot šos medikamentus, var kļūt neauglīgi – spermatozoīdu skaits var nebūt pietiekams olšūnas sasniegšanai. Šis blakusefekts gan nav paliekošs – beidzot lietot medikamentus, spermatozoīdu skaits pieaug. Tomēr, ja grūtniecība iestājas, bērniņa attīstībai lietotie medikamenti netraucē.

 

Par šizofrēniju gan ir cits stāsts – ja aprēķinam ņemam vidējo šizofrēnijas biežumu populācijā, kas ir 1%, vīramātes pirmās pakāpes radiniekiem (arī vīram) risks, ka dzīves laikā sāksies šizofrēnija, ir 10%. Ja vīram šizofrēnijas nav, risks bērnam ievērojami samazinās. Ja šizofrēnijas diagnoze dzīves laikā tiek uzstādīta, viņa bērnam atkal risks ir 10%. 

Reklāma
Reklāma

 

Grūtniecības laikā iespējams konstatēt dažādas anomālijas, piemēram, kaulu defektus, tūsku, sirdskaiti utt, bet tādas lietas, kā šizofrēnija, šobrīd pārbaudīt nevar. Tas saistīts ar faktu, ka šizofrēniju neizraisa viens konkrēts zināms gēns, bet vairāki gēni un vēl vides ietekme cilvēka dzīves laikā.