Zīdainim sausa āda vai atopiskais dermatīts? Padomi, kā atšķirt un kopt šādu ādu

Zīdaiņu un bērnu āda ir īpaši maiga un jutīga, tādēļ nieze, lobīšanās, pārlieks jutīgums, apsārtums un trauslums, kā arī izsitumi un atopiskais dermatīts ir gana biežas problēmas, ar kurām nākas tikt galā. Bet – kā atšķirt sausu ādu no atopiskā dermatīta? Un kā parūpēties par bērniņa ādu, lai mazais iespējami labāk justos, stāsta BENU Aptiekas skaistuma konsultante Amanda Dārziņa.
Mazuļu ādas kopšanai izvēlies tādus līdzekļus, kas ir nekodīgi un nesatur ziepes.

FOTO: Shutterstock.com

Mazuļu ādas kopšanai izvēlies tādus līdzekļus, kas ir nekodīgi un nesatur ziepes.

Rakstu sēriju “Ādas kopšana un veselība” atbalsta BENU Aptieka

 

Atopiskais dermatīts ir ģenētiski iedzimta slimība, kad āda ir jutīga, sausa, ātri reaģē uz dažādiem kairinātājiem un stipri niez. Atopiskā dermatīta gadījumā itin bieži uz ādas redzami sārti, sausi, zvīņaini, raupji plankumi.

 

Sausa āda kļūst apkārtējās vides, ūdens un citu apstākļu ietekmē. Rezultātā dažkārt var rasties izsitumi, āda kļūt apsārtusi un sausa, tā var nedaudz lobīties. 

Novēršot apstākļus, kuru dēļ āda kļuvusi sausa, un pareizi to kopjot, problēma izbeidzas. Turpretī atopiskais dermatīts, kā jau iedzimta slimība, var uzliesmot atkal pie vismazākā kairinātāja. 

 

Svarīgi atcerēties, ka noteiktas ķermeņa zonas ir pakļautas lielākam kairinājumam, tādēļ tām vajadzīgas īpašas rūpes. Piemēram, autiņbiksīšu zonas ādas veselībai ir nepieciešama pareiza higiēna un mitruma novēršana, citādi rodas labvēlīga vide baktērijām un sēnītēm, kas var izraisīt iekaisumu. 

 

Arī pārāk bieža vannošanās var nenākt par labu, jo rezultātā var rasties ādas sausums. Lai no tā izvairītos, pirms vannošanās jāpievieno kāda mitrinoša, barojoša, ādas slāni aizsargājoša vannas emulsija vai eļļa. 

 

Tās palīdzēs kopt mazuļa ādu jau vannošanās laikā.
 

Atceries!

Mazuļa ādai ir jāļauj “elpot”, izvēloties dabīgus apģērbus un gultas veļu no kvalitatīviem audumiem.

 

Kā kopt sausu zīdaiņa ādu?

Mazuļu ādas kopšanai paredzētās kosmētikas klāsts kļūst arvien plašāks. BENU Aptiekas skaistuma konsultante Amanda Dārziņa stāsta, kā izvēlēties piemērotākos līdzekļus bērna ādas kopšanai un kādām produktu sastāvdaļām un īpašībām pievērst vairāk uzmanības.

 

  • Sastāvs!

Mazuļiem paredzētai kosmētikai nevajadzētu saturēt sintētiskās smaržvielas, spirtu (etanolu), parabēnus, silikonus, konservantus, kaitīgas vielas, piemēram, poliglikolu. 

Reklāma
Reklāma

 

Tāpat mazuļu kosmētikas sastāvā nevajadzētu būt daudz ēterisko eļļu, jo tās var kairināt bērnu maigo ādu. 

 

Izvēloties saules aizsargkrēmu mazuļu ādai, jāpievērš uzmanību, lai tas nesaturētu sintētiskos jeb ķīmiskos UV filtrus, bet gan fizikālos. Neizvēlies līdzekļus ar nezināmu marķējumu un šaubas raisošu iepakojumu vai etiķeti. Kā arī pievērs uzmanību derīguma termiņam.
 

 

Mazuļu ādas kopšanai izvēlies tādus līdzekļus, kas ir nekodīgi un nesatur ziepes, tādējādi nodrošinot komfortu bērniņa ādai un neizjaucot tās aizsargbarjeru. Jāpievērš uzmanība, lai kopšanas līdzekļi neizraisītu alerģiju – būtu hipoalerģiski un dermatoloģiski testēti. 

 

Noderīgi būs mitrinošas, nomierinošas, barojošas un mīkstinošas iedarbības līdzekļi. Savukārt, ja mazuļa āda ātri reaģē uz dažādiem kairinātājiem, izvēlies niezi un kairinājumu mazinošus līdzekļus. Arī eko produktu izvēle var mazināt alerģiskas reakcijas risku. 

 

Svarīgi!

Pievērs uzmanību, lai produkti būtu marķēti kā atbilstoši ES kvalitātes standartiem.
 

  • Kā izvēlēties?

Svarīgi ik pa laikam mainīt produktu, piemēram, ja beidzas kāds no kopšanas līdzekļiem, ieteicams to nomainīt pret kādu jaunu. Lietojot ilgstoši vienu un to pašu līdzekli, tā iedarbība var mazināties – tas attiecas arī uz pieaugušajiem. Mūsu āda pierod pie kopšanas līdzekļiem un var vairs neražot dabīgo aizsargslāni jeb lipīdus! Tādēļ zīdaiņu un bērnu ādai šis ieteikums ir īpaši svarīgs, uzsver Amanda Dārziņa.
 

Izvēloties kosmētiskos līdzekļus mazuļa ādas kopšanai ikdienā, ir jāvadās pēc bērniņa ādas sausuma pakāpes. Tas palīdzēs izvēlēties losjonu, krēmu vai ziedi – “treknākas” konsistences līdzekļi attiecīgi ir paredzēti sausākai ādai. 

Ziedes parasti domātas konkrētiem sausiem ādas laukumiem. Izvēlies tādus krēmus, kas stiprina ādu un atjauno tās mitruma līdzsvaru. Ja krēmam vai losjonam ir viegla tekstūra, tas nodrošinās ērtu uzklāšanu un ātru iesūkšanos. 

 

Svarīgi izvēlēties līdzekļus ar hipoalerģisku smaržu vai bez smaržvielām. Var izvēlēties līdzekļus ar dabīgām sastāvdaļām, piemēram, ķermeņa eļļu, kuras sastāvā ir kliņģerītes. Tās maigi un dabīgi baro mazuļu ādu, nomierina un aizsargā to. Savukārt losjoni ir lielākie mazuļu ādas mitrinātāji. Tie mazina ādas “vilkšanas” sajūtas un nodrošina ādas komfortu.
 

Savukārt līdzekļi, kas paredzēti atopiskā dermatīta ārstēšanai, aktivizē ādas pašatjaunošanās mehānismus un veido uz ādas barjeru pret bakteriāliem un nevēlamiem mikroorganismiem. Tie arī papildus mitrina ādu un atjauno tās lipīdu slāni.

Tas ir īpaši svarīgi, jo atopiskā dermatīta gadījumā bērna āda ir ļoti uzņēmīga pret dažādām infekcijām, baktērijām, sēnītēm. 

Saistītie raksti