Vai un kad zīdainim piedāvāt knupīti? 6 fakti un ieteikumi

Nav viennozīmīga viedokļa māmiņu vidū – bērniņam pēc dzimšanas piedāvāt vai nepiedāvāt knupīti. Ja mamma izšķiras par knupīti, kad un kāpēc būtu īstais brīdis to piedāvāt mazulim? Padomu vaicājām zīdīšanas konsultantei Sandrai Lasei.
Dot vai nedot mazulim knupīti – katrai mammai sava pieredze un uzskats. Tomēr pirmās 2–4 nedēļas no knupīša piedāvāšanas mazulim ieteicams atturēties. 
Foto: www.maneklis.lv publicitātes foto

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Dot vai nedot mazulim knupīti – katrai mammai sava pieredze un uzskats. Tomēr pirmās 2–4 nedēļas no knupīša piedāvāšanas mazulim ieteicams atturēties. Foto: www.maneklis.lv publicitātes foto

Pirmajās nedēļās – labāk atturēties! 

S. Lase stāsta, ka ideālā variantā bērniņam knupīti nevajadzētu piedāvāt pirmajās mazuļa dzīvības nedēļās. Lai saprastu, kāpēc šāds ieteikums, svarīgi izprast iemeslus, kādēļ bērns vispār zīž. Mazulis zīž ne tikai tāpēc, lai apmierinātu nepieciešamību pēc ēdiena. Zīšanas laikā izstrādājas endorfīni, kas ir baudas un laimes hormoni, un šādi bērniņš tiek galā ar stresu. 

 

Knupītis pirmajās nedēļās var traucēt pareizu zīšanu 

Viens no iemesliem, kādēļ Pasaules veselības organizācija iesaka atturēties piedāvāt knupīti pirmajās mazuļa dzīvības nedēļās – pirmajās divās nedēļās bērniņš mācās pareizi satvert krūti. Kad bērns zīž krūti, viņš to ir paņēmis nevis tūtiņā kā knupīti, bet dziļi mutē un veic īpašas atslaucošas kustības, kur piedalās noteiktas muskuļu grupas. Sūkājot knupīti vai sūcot pudelīti, darbojas pavisam citas muskuļu grupas. 

Ja uzreiz pēc piedzimšanas mazulim dod knupīti, tas var traucēt izveidot pareizu zīšanas tehniku, ko vēlāk ir daudz grūtāk koriģēt, 

un rezultātā var rasties sāpoši krūtsgali, saplaisājušas krūtis vai bērniņam nesanāk izzīst pienu no krūts. 

 

Lai piena būtu pietiekami, jāļauj zīst, cik mazulis vēlas 

Vēl pirmajās nedēļās pēc mazuļa piedzimšanas notiek tā sauktā piena kalibrēšana – mammas organismā izstrādājas hormoni, kas atbild par piena daudzumu, un tie veidojas tikai tāpēc, ka krūts tiek zīsta un iztukšota. Ja mēs dodam knupi, tas var būt par iemeslu, ka piena ir mazāk. Tāpēc ir tik svarīgi, lai mazulis zīž pēc pieprasījuma. 

 

Reklāma
Reklāma

Bērns mammu lieto kā knupīti? Tā tas arī ir! 

Sākotnēji zīdainis stresa avotus neatšķir – vai viņam kas sāp, viņš ir izsalcis vai izslāpis, ir noguris, nosalis, pārkarsis vai neiziet vēderiņš, vai atcerējies dzemdības. Lai nu kā, šādā brīdī daba paredzējusi, ka bērns meklē mātes krūti, kuru sāk zīst. Tādā veidā mazulis ir gan paēdis, gan padzēries, gan arī nomierinājies. Mammas bieži dusmojas – viņš mani izmanto kā knupīti. Tā tas arī ir, un tas ir normāli. 

Ja bērnam, kurš tiek zīdīts ar krūti pēc pieprasījuma, piedāvā knupīti, tas vairāk ir mammas ērtībai nevis tāpēc, ka nepieciešams mazulim. 

Savukārt, ja mazulis tiek barots ar pudelīti, mamma nevar viņu barot pēc pieprasījuma, līdz ar to knupīša lietošana ir nepieciešama un pamatota – tas kļūst par mammas krūts aizvietotāju jeb imitatoru. Pretējā gadījumā, lai apmierinātu savas vajadzības, bērniņš sāks zīst rokas, apģērbu, sedziņu, meklējot alternatīvas, kas turpmāk traucēs arī sakodienam utt.

 

Knupītis var mazināt zīdaiņa pēkšņās nāves sindromu 

Neviens īsti nezina, kas izraisa šo sindromu. Tā risks parasti parādās pēc iemigšanas un ir saistīts ar to, ka mazulis it kā aizmirst elpot. Ja bērnam nav iespējas piedāvāt krūti, un iemiegot viņš zīž knupīti, tas varētu pasargāt viņu no zīdaiņa pēkšņās nāves sindroma, bet, ja naktī knupītis izkrīt no mutes, nevajag to bāzt atpakaļ. Tomēr, ja mazulis atsakās no knupīša, nevajag uzstāt un kaut kā mēģināt viņu pie tā pieradināt.

 

Stress kavē mazuļa attīstību 

Ir bērni, kuriem zīšanas reflekss ir ļoti izteikts, un tas var būt saistīts ar dzemdību stresu. Pat, ja mammai šķiet, ka dzemdības bijušas salīdzinoši vieglas un ātras, tas nenozīmē, ka tā šķiet arī bērniņam. Ja mazulim ir paaugstināts stresa līmenis, viņš sliktāk pieņemas svarā un sliktāk aug, bet bērnam no tā ir atkarīga smadzeņu, iekšējo orgānu attīstība. Knupīša piedāvāšana mazulim varētu noderēt, ja esam pastaigā vai braucam automašīnā, bērns raud un nav iespējas piedāvāt krūti vai varētu būt atslodze mammai, iespēja nedaudz atpūsties. Bet jāuzmanās, lai knupis netiktu piedāvāts pārāk bieži un lai bērniņš saņemtu pietiekami mammas pienu.