Bērns miegā griež zobus, bet tārpu nav. "Vai ir pamats uztraukumam?" jautā mamma

Bērns miegā, mainot gulēšanas pozu, kādu brīdi griež zobus. "Vai ir pamats satraukumam? Meitai ir 4 gadi, ir veiktas analīzes, un tārpu nav, ko mēdz vainot," satraukta ir "Mammamuntetiem.lv" lasītāja. Viņas bažas kliedē Marta Celmiņa, Bērnu slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centra miega speciāliste–pediatre, Latvijas Miega medicīnas biedrības vadītāja.
Miega speciāliste Marta Celmiņa uzsver, ka lielākoties bruksisms bērnu vecumā ir epizodisks un nav tik nopietns, lai izraisītu veselības problēmas.

FOTO: Shutterstock.com

Miega speciāliste Marta Celmiņa uzsver, ka lielākoties bruksisms bērnu vecumā ir epizodisks un nav tik nopietns, lai izraisītu veselības problēmas.

Speciāliste skaidro, ka zobu griešana miegā jeb bruksisms ir bieži sastopama parādība bērnu un pusaudžu vecumā. Tas var notikt gan aizmiegot, gan jebkurā miega fāzē.

 

Lielākoties bērni zobus griež vien īsu mirkli, tādēļ tas nekādu bojājumu nenodara, tomēr ir tādi, kas to dara ilgstoši vai bieži, un tas var novest pie zobu bojājumiem vai žokļu sāpēm. 

 

Visbiežāk citus ģimenes locekļus uztrauc troksnis, ko rada zobu griešana, jo tas traucē viņu miegu. 

 

Gandrīz puse mazo bērnu, kam ir jau vismaz divi augšzobi un divi apakšzobi, mēdz šad tad griezt zobus miegā, taču šajā vecumā par to nav īpaši jāsatraucas, jo zobu bojājumi veidojas ļoti reti. 

 

Citādi ir tad, ja to dara bērnudārznieks vecumā no 3–6 gadiem, kad bruksisms novērojams visbiežāk un intensīvāk. 

Nopietnāki, bet retāk sastopami simptomi ir zobu jutīgums pret temperatūras izmaiņām, sāpes, kā arī smaganu iekaisums vai zobu nodilums. Daži bērni varētu sūdzēties par galvassāpēm vai žokļu sāpēm.

Reklāma
Reklāma

 

Marta Celmiņa uzsver, ka lielākoties bruksisms bērnu vecumā ir epizodisks un nav tik nopietns, lai izraisītu veselības problēmas. Tomēr, ja bērns zobus miegā griež bieži, sūdzas par galvassāpēm vai sāpēm žokļos, kā arī manāmas jau zobu nodiluma pazīmes, jāvēršas pie zobārsta. Dažkārt nepieciešams izveidot īpašas kapītes, lai mehāniski pasargātu zobus, bet citreiz, lai samazinātu sāpes, ārsts var ieteikt īslaicīgi lietot pretsāpju medikamentus.

 

Kāpēc bērns griež zobus?

Bruksismu var provocēt stress, alerģija un dažādi medikamenti. Tādēļ, ja bērns ir trauksmains un daudz uztraucas, varētu būt nepieciešama psihologa, psihoterapeita vai psihiatra palīdzība.

Paaugoties lielākoties šī tieksme griezt zobus samazinās, taču ne vienmēr, un īpaši aktuāli var būt bērniņiem ar dažādiem attīstības traucējumiem, piemēram, Dauna sindromu, autiska spektra traucējumiem u. tml.

 

Atsauce:

https://www.veselapasaule.lv/lv/lasitava/miegs/miega-problemas/zobu-griesana-jeb-bruksisms#saistitas-apakstemas

 

Saistītie raksti